| MadaMădalinamada567 a întrebat:

Cum ar trebui sa fie o relatie sanatoasa soţ -soţie, iubita-iubit? Eu am mereu certuri cu iubitul meu de la un timp şi de asta întreb

6 răspunsuri:
| Delllla a răspuns:

Armonioasă.

| Violleta2022 a răspuns:

In nici un caz cu certuri.
Daca au aaprut certurile, atunci renunta la el, ca nu exista viitor fericit cu asemenea om.

| Alexandraa2020 a răspuns:

Sa fiți "cei mai buni prieteni",o relație deschisa. Din cauza certurilor pornesc multe chestii nasoale, care în timp, se transforma într-o relație toxica, iar la final, despărțire.

| Cipi1212 a răspuns:

Armonie in casă.

| MarianWLF a răspuns:

Nu e sanatoasa, in loc sa va iubiti va certati, ce rost sa ramaneti impreuna cand nu va suportati

| Hyperion7 a răspuns:

O relație sănătoasă ar trebui sa fie deschisă.

Deschisă la comunicare când intervine o problema,nu intuirea a ce ar urma să zică celălalt, pentru că nu poți ghici in stele nimic.

Deschisă în a face compromisuri când lucrurile nu merg bine, pentru că da, exista situații.
Aici mă refer strict la faptul că nu fiecare își face valiza și pleacă atunci când problemele apar,ci încercați să vă înțelegeți și să vă susțineți,macar cat se poate.
Nu zic acum sa va susțineți in toate rahaturile,dar daca el vrea sa încerce un nou stil vestimentar (sa zicem),îl poți susține emoțional.
Sau daca are o zi mai proasta,nu ii reproșezi că e un porc și că face mereu scandal din nimicuri,ci încerci să îl înțelegi și să îi oferi un sprijin emoțional.(De exemplu)

Deschisă în a accepta și alte opinii,dar de a nu te limita doar la ele.
Ce vreau sa zic e că dacă cineva va da cu părerea despre relația voastră,nu înseamnă că e și un adevăr,ci e doar o părere care trebuie luata ca atare,dar daca mai mulți oameni îți zic că iubitul tau e toxic,clar că e o problema și nu ai tu halucinații,deci ar trebui sa o iei in calcul,nu sa te înfurii și să te izolezi de ceilalți pentru că ar fi invidioși sau mai știu eu.

Deschisă la a accepta familia celuilalt,așa cum e ea.
Până la urmă nu te iei cu părinții lui sau ei,nu?
Însă ar trebui sa ii respecti pentru că na,arată că îl respecți și pe el și așa nu intra in contraofensiva imediat când aude că iar te iei de maica-sa.

Mă rog, sunt mai multe de spus, însă cam la asta se rezumă o relație, in linii mari, la a avea mintea deschisa pentru a avea o relație deschisă.