| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebuie sa-si petreaca un copil timpul liber?

10 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Depinde si de varsta, in general jucandu-se, daca sunt mai mari pot sa citeasca printre altele.

| kh1ss a răspuns:

Jucandu`se

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Copilul meu care are 5 ani isi petrece timpul liber in felul urmator:dupa ce il iau de la gradinita (ora 13 )petrec cu el ceva timp jucandu-ne, sau jucand vreun joc sau facand vr-un puzzle, apoi mergem in parc. O data pe luna il duc la Opera Comica pentru Copii de la Sala Palatului, o data la 2 luni alegem sa mergem la un muzeu(chiar daca am mai fost la acelasi muzeu cum ar fi Muzeu Satului de ex ) O data pe saptamana il duc la gimnastica ritmica, o data pe saptamana il duc la pictura, o data pe saptamana il duc la un club de cunostinte pentru copii, alegem ori Sambata ori Duminica pentru un film pentru varsta lui, si la fel facem si cu teatru (Tandarica sau Creanga ). Acum am vazut ca e spectacol de circ prin Militari cu Circul Italian si nu as vrea sa-l pierdem pentru ca e fabulos(l-am mai vazut o data in vara si e cu girafe ). Acum s-a mai incalzit si o sa mergem si pe la Gradina Zoologica. O data la cateva luni aleg o ruta cu copilul si facem o excursie undeva la munte (calatoria fiind cu trenul care e o nebunie pentru el ).
Nu stiu cum ar trebui sa-si petreaca un copil timpul liber, dar eu am incercat si incerc sa fac ce cred ca e mai bine pentru copilul meu si sa-i ocup cat mai mult timpul liber, sa vada REALITATEA.

cristian
| cristian a răspuns:

Joaca in aer liber.

| RamonaMn a răspuns:

Daca e adeptul jocurilor pe calculator cumparati'i niste CD'uri cu jocuri educative.Sau daca nu sunt diferite jocuri: sotron, Scrabble etc. happy

| Elena0210 a răspuns:

Jucand jocuri educative

| sabina a răspuns:

Citind!
Jucandu'se pe'afara.
Mai usor cu calculatorul.

| ion933 a răspuns:

Gindinduse la ziua de mine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde si de varsta copilului. un copil ar putea sa isi petreaca timpul practiand vreun sport(inot, gimnastica, judo, karate, dansuri de societate), apoi ar putea sa mearga la teatru, la cinema(cu parintii, prietenii), ar putea sa mearga cu prietenii in parc, se poate uita la desene, filme pentru copii, ar putea citi, ar putea sa se joace impreuna cu alti copii jocuri gen monopoly, nu te supara frate etc.eu personal nu sunt de acord ca un copil sa isi petreaca prea mult timp la calculator.consider ca isi strica ochii, se invata cu un stil de viata cam lejer, nu face suficienta miscare si se interiorizeaza.1 ora pe zi mi se pare ok, dar nu mai mult, calculatorul provoaca dependenta.

| ali_3270 a răspuns:

Buna intrebare hmm...nu mai sunt copilariile cum era alta data, copii de azi in afara de calculator nu prea mai stiu nimic fara suparare sper sa nu jignesc pe nimeni happy...