| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Cum arata modelul de parinte normal? Nu ideal, ci normal. Cum ajuta si sustine un parinte dezvoltarea copilului/adolescentului lor? Aici ma refer, foarte important, la dezvoltarea emotionala a acestuia. Puteti da exemple din familile voastre, ar super. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Normalitatea este atunci cand nu se iese in evidenta cu nimic rau, cand exista valori morale si sociale, cand exista un echilibru in relatiile familiale si societate, cand exista sentimente si ratiune, ajutor si respect reciproc

| Clorox a răspuns:

Compari familia cu ceva ce nu exista...

| Speed99 a răspuns:

Ce e normalitatea? Depinde cum o percepe fiec- stai... nu cumva frecventai T/A prin 2013-2014? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintele normal?
Parintele care are un loc de munca stabil.
Parintele care nu merge pe principiul:,, fa ce zice popa,nu ce face popa''.
Parintele de la care copilul are ce invata.
Parintele care poate constitui un model pozitiv pentru copil.
Parintele care stie sa rezolve o problema,un conflict,in mod inteligent.
Parintele care stie cand sa se puna impotriva tuturor pentru a-si apara copilul si cand sa il certe.
Parintele care stie sa-si laude copilul si cand sa il certe.
Parintele echilibrat,empatic.
Parintele care isi asuma consecintele actiunilor lui.
Parintele care stie cum petreaca timp de calitate cu familia.
Parintele care nu exagereaza.( Exista parintii care nu au avut nicio realizare in viata lor,dar isi obliga copiii sa practice un sport de performanta,sa studieze un anumit instrument muzical,sa ia locul intai la toate olimpiadele etc)
Parintele care e interesat de copil(stie ce ii place, ce nu ii place, stie interesele copilului si il incurajeaza)
Parintele care isi trateaza copiii la fel, nu favorizeaza pe vreunul.
Si cel mai important, parintele care nu face un copil doar ca sa fie facut, pentru ca asa face toata lumea. ( asa cum fac tigancile )
Adevarul e ca, parenting-ul e o arta extrem de complexa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal pentru fiecare înseamnă altceva. Din punctul meu de vedere, părintele normal este acela care își iubește, ocrotește, îngrijește și respectă copilul. De multe ori părinții au impresia ca, copiii lor sunt proprietățile lor doar pentru că sunt responsabili de faptele copiilor și le oferă condiții de trai, iar de aici, consider eu ca încep problemele.

| Sorina024 a răspuns:

Modelul de parinte ideal e acela care te intelege, te asculta si percepe si varianta ta de argumentari si pareri. Daca exista comunicarea asta intre tine si mama/tata ta/tau crede-ma ca de aici lucrurile decurg de la sine.
In al doilea rand ar trebui sa fie deschisi, sa fie genul ala cu care sa te poti duce oriunde fara sa-ti fie rusine, sa se incadreze si sa PRICEAPA CA VREMURILE LOR S-AU DUS. Sa te duci cu ei pe strada si lumea sa spuna " ce prieteni funny ai "
Si nu in ultimul rand, sa nu te puna sa faci lucruri pe care le stiu si ei ca nu esti de asta.Gen sa vorbesti cu rudele pe care stiu ca nu le placi sau sa mergi la nu stiu ce prieten de familie ca exista nu stiu care botez sau na chestii de genul, comuniste.
Eu asa fac parintii ideali, pur si simplu sa poti spune ca sunt cei mai tari si lumea sa-ti dea dreptate, ba chiar sa te invidieze.

| AlexandruX21 a răspuns:

Atunci cand un parinte te ajuta din toate punctele de vedere intr-o oarecare limita (aici depinde si de tine) si NU este supraprotectiv pana cand te vei pune pe picioare si te vei duce la casa ta pe banii tai cum au facut-o si ei.

| daiana1507 a răspuns:

Pentru mine, parintele normal este mama mea.Parintele normal iti poarta grija,din umbra,lasandu.te pe tine sa iti porti de grija singur,dar ea fiind acolo cu un plan B,ca sa nu cazi niciodata.Te lasa sa alegi singur orice vrei,de la mancare,imbracaminte,pana la liceul,facultatea la care vrei sa intrii si ce vei sa faci pe viitor. Daca vrei sa fii dansatoare, ok, ea iti va explica parerea ei, iar alegerea ramane la tine. Daca vrei sa fii steuardeza, presedinte, si mai ok.Iti va spune beneficiile si opusul.Mama mea ma lasa intotdeauna sa fac ce vreau, nu traim dupa reguli, vorbim una cu alta..ca doua prietene.Si aici ma refer atat la limbaj, cat si la comportament, destainuirea fata de ea. Orice am ii zic "mama vezi ca am duc acolo.vin la.10 " de ex.Si ea imi spune ok sau ..vii mai devreme..sau stai cat vrei mamoooo ca de abia am timp sa ..imi fac unghiile poftim.Asa vad eu.