| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea ajuta un copil care traieste intr-o familie dezorganizata. Parintii cam consuma bauturi alcoolice, nu se ingrijesc de el, viata lui e destul de dificila, nu are cu ce merge la scoala (clasa a 7-a), asista la o viata familiala neplacuta, este introvertit, nu are prieteni sta mai mult inchis in casa si citeste si pentru asta de multe ori primeste bataie pentru ca nu face ce-i cer parintii. Poate aveti sugestii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe langa ceea ce ti-au spus mlm si alessa, trebuie sa gasesti oameni cu suflet bun care sa aiba grija de pachetelul pentru scoala, sint convinsa ca nu prea are mancare, eventual o hainuta mai buna. neaparat si cat mai urgent la protectia copilului. sad

6 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Sesizeaza departamentele: --> asistenta si consiliere familiala, sau violenta domestica din cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului subordonata Consiliului Judetean din judetul in care te afli.

| psiholoaga a răspuns:

Depune o sesizare la Protectia Copilului. Insa ai in vedere ca daca se face o ancheta si copilul va fi luat de acolo, va fi dus la casa de copii. Abia daca parintii renunta sau sunt decazuti din drepturi poate fi adoptat temporar sau partial de altcineva (mai probabil rude care doresc acest lucru).

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, singura posibilitate sa-l scapi de acest calvar pe bietul copil este sa mergi la Oficiul pentru Protectia Copilului si sa declari in scris cele spuse de tine, apoi se va porni o ancheta in privinta parintilor, daca cele spuse de tine se vor adeveri, parintii vor fi decazuti din drepturile parintesti si copilul va fi dat intr-o institutie de stat, unde cu siguranta are alte conditii decat cele spuse de tine; Sau incearca sa iei legatura cu vreo ruda de-a lui, explica-le situatia si poate se va rezolva ceva.Bafta.

| bunica a răspuns:

Pe cale legala este mai rau, o sa-l duca la casa copilului si va fi ca la puscarie.de mule ori copii au ajuns mai rau in timp decat la parintii naturali. daca vrei sa-l ajuti rezolva singur si ajutat de scoala si primarie.

| cely a răspuns:

ANUNTA PROTECTIA COPILULUI

| dino a răspuns:

Copilul are nevoie de un sprijin moral in primul rand. trebuie ca cineva sa stea de vorba cu el, trebuie ajutat cu mancare, hainute, rechizite, trebuie ajutat la lectii.
Casa de copii nu e acasa. Parintii ar trebui mai intai consiliati.