| Klaus666 a întrebat:

Cum as putea face sa nu imi mai pese asa mult despre TOTI si TOATE?

Răspuns Câştigător
| DenisaAlexandra2000 a răspuns:

Uite am un sfat pentru tine, gandeste-te ca tu esti personajul principal si nu toti/toate mediocri pot sa te faca sa iti pese de iei nimeni nu te merita suparat, asa eram si eu inainte, dar acum nu imi pasa doar de mine, ma doare in cod de ceea ce spun alti. Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu: fie esti cu stima de sine mare sau scazuta.
Daca ai stima de sine mare :esti superior celorlalti si te va deranja tot timpul comentariile lor inutile;
Daca ai stima de sine scazuta: te simti inferior celorlalti comentariile lor te afecteaza sufleteste.
Important este sa nu te consideri nici mai sus nici mai jos. Numai judeca pe ceilalti si fii tu insuti. Te vorbesc pe la spate, e numai bine ca si Mantuitorul a fost injurat, batjocorit etc. Nimeni nu este perfect. Daca tu in interiorul tau esti in echilibru retul e apa de ploaie: ce zice, ce gandeste, ce face. Nu stiu daca te-am ajutat dar macar gandeste-te si fii sincer tu cu tine. Asa o sa vezi unde te situezi.
Toate cele bune.

| dadine a răspuns:

Incerca sa-ti centrezi toata atentia asupra ta, sa nu te lasi influentat de celelalte persoane, sa nu te mai gandesti la alte persoane, ca doar tu iti conduci propria viata iar orice ai face pentru a schimba alte persoane- ele nu se vor schimba decat abia atunci cand vor realiza singure ca trebuie asta.

| Ciocolataaaaaaaaa a răspuns:

Buna intrebare..si eu ma ivesc mereu de aceeasi problema

Răspuns utilizator avertizat
| ggomule a răspuns:

Pai, daca vrei sa iti scoti pe cineva din cap, incearca sa nu te gandesti ca a fost un/o prieten/prietena bun/buna etc. Asta e parerea mea, stiu ca este greu sa uiti, dar se poate.

| Yukino a răspuns:

știu ca si eu faceam așa si încă fac uneori, dar înainte nu realizam ca acele lucruri NU sunt ale mele sau persoanele respective nu fac parte din Viata mea.
atunci când vad uneori un băiat pe care i-l cunoștință dar el nu ma tine foarte bine minte(asta se pune la pers din afara vieții)pur si simplu m-a emotionez si îmi pasa si încerc sa m-a stăpânesc sa nu-mi pese.
Sper ca te-am ajutatwinking