| MylaSorana a întrebat:

Cum as putea incepe o discutie cu mama legata de chestiile intime? Imi e cam rusine sa vorbesc cu ea dar simt nevoia... Nu cred ca am vorbit niciodata cu ea despre asta

5 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Incearca sa ii pui o intrebare discreta in legatura cu ce te intereseaza. Ar trebui sa constate faptul ca a venit timpul sa te invete detaliile din categoria asta. Daca nu primesti raspunsuri de la ea,... incearca sa cauti raspuns la altcineva. De preferat de la o femeie matura si nu doar de la una singura. Daca sunt chestiuni legate de viata sexuala incearca sa consulti mai multe puncte de vedere dar ai mare grija cu cine vorbesti si incite te increzi etalandu-ti viata ta intima.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Într-adevăr e o temă delicată şi nu e uşor să discuţi cu un părinte mai ales dacă nu obişnuieşte să discute cu copilul despre aşa teme. Următoarele informaţii sunt de fapt pentru părinţi ca îndemn să discute cu copii şi pe aşa teme, nuştiu dacă e posibil să le strecori ei ca să citească sau unele idei din aceste informaţii pot fi aplicate si la tineri, poate indirect să încerci să aduci în discuţie. Cred că va trebui să găseşti mai întâi momentul potrivit, timpul când ea este în dispoziţie sau dispusă să discute, să nu vă deranjeze cineva. Poate când gătiţi ceva împreună sau alte lucrări. Nuştiu spre ex: " se spune că în perioada adolescenţei în corp se produce multe schimbări, în ce sens?, de ce? "

http://www.jw.org/......e-sexting/
http://www.jw.org/......xualitate/

Cele bune şi curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am vorbit niciodata cu parintii mei despre asta pana am fost socat cat de deschisi ar fi fost, vorba a venit de la niste comentarii pe filme si carti. adeseori te intelegi cu cineva raportandu-te la o carte, cunosc un psihiatru care citeste toate domeniile incare sunt licentiati pacientii ca sa abordeze lucruri mai usor si neetichetabil

| smartlollipop a răspuns:

Intreab-o daca puteti vorbi despre ceva si incearca sa ii spui ca ai nevoie sa vorbesti cu cineva despre ceva anume. Apoi spune-i despre ce si te va ajuta.

| crissucriss1 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, dar m-am gandit ca este singura care ma poate ajuta. Fa-ti curaj si intreab-o!