| andreiliviu a întrebat:

Cum as putea sa o iert pe mama mea care a facut mult rau in relatiile mele si la care am tinut mult la acele persoane ma refer la prima relatie din care am o fetita si in momentu de fata cu actula iubita pe care a jignito enorm si de care a incercat sa se foloseasca pentru a ma face pe mine sa nu mai am tangenta cu fata mea...actuala iubita a terminat pshilogia anul trecut, la inceputul anului asta in aprilie am aflat ca a ramas insarcinata in urma unui tratament de ampicilina pentru ca fusese raciita...cand iubita a avut o discutie cu mama mea pentru ca eu nu puteam sa ii spun pentru ca stiam prin ce trecusem la prima relatie cu primul copil, si i-a spus la tel ca este insarcinata reactia ei a fost:"iti dau bani sa faci intrerupere sau vb cu un medic bun si om vedea!"nu a tinut cont ce avea sa spuna mai departe iubita mea. ea a ramas cu tel la ureche si nu am mai zis nimk.era primul ei copil si ca orice mama ti-l doresti si vrei sa il ai. dupa ce mi-a spus cereactie a avut am vb cu ea si a dat de garn si a pus pe primul plan ca nu se poate, ca au bank, ca un copil cere mult, ca nu eset loc, si multe motive pe care alti bunici nu cred ca le-ar fi invocat tinad cont ca pe mine ma mai indepartase de primul copil.am discutat la cateva zile cu parinti iubitei si ai mei si ai mei au zis ca ne ajuta, ca putem sa stam la ei cu copilu chiar daca au un apartament cu 2 camere in care satu 3 persone(mama, tata si fratele)... dar asta in caz ca nu se poate face avort deci ea inca spera sa nu avem acest copil. mie si in ziua de azi mi se rupe sufletu cand ma gandesc si ma uit in jurul meu cand trec copii pana in 3 ani stiind ce am lasat in urma si datorita ei... iubita vaznad ca mama mea tot o tine cu diferite chesti, rata care sa marit uluitor intr-o luna de la 300 ron la 700, plus ca au intretinere si altele a zis ca nu doreste copilu si ca se mai gandeste si ca daca nu poate sa faca intrerupere o sa il pastram pentru ca ea are probleme cu uterul este putin deplasat si poate sa nu mai aiba deloc copil.eu stiam ca ea nu dora acest lucru iar ce a zis a zis de gura mamei mele. a facut un prim control in orasul ei si i s-a spus ca nu etse bine sa il dea afara pentru ca s-ar putea sa nu mai faca si sa ii afecteze sanataea... a mai facut un control la ct si acelasi lucru i s-a spus si aici, in ziua in care sa facut controlu la ct a vb cu mama mea iar ea cand a auzit asta ca acelasi raspuns de a nu face intrerupere a spus sa vina la fetesi sa vada ce poate sa ii faca nu stiu ce doctor...asta a pus capac total acestei probleme... spuneti voi ati mai fi putut ierta o mama care face asemenea cehsti si mai ales sa iti forteze viitoare sotie sa faca intrerupere mai ales si la primul copil?

15 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Toate astea se întampla ca tu esti un copil ascultator, fata deparinti. Dar exista un moment cand trebuie sa te departajezi de ei si sa-ti hotarasti tu singur destinul.Totul e spatiul de locuit si datoriile care-ti stau in spate, din aceasta cauza mama ta are acest comportament. Îti recomand sa hotarasti tu singur ce e bine pentru tine si iubita ta, da dovada ca esti barbat în tot ceia ce faci.Eu am copii casatoriti, daca vin si-mi cer sfatul le raspund, altfel NU ma bag, tot timpul ma gandesc cum pot sa-i ajut si sa fie fericiti. Ce bucurie mai mare poate sa fie decat sa fii bunic, eu nu o înteleg pe mama ta, ar trebui sa o doara si sa te înteleaga tinand cont ca ai ratat o casnicie, acum cand ai o noua sansa ea are acest comportament inexplicabil.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Greseala este a ta, cand iubesti cu adevarat pe cineva nu tii cont de nimic mai ales ca e vorba de copilul tau.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu ti voi da rasp detailat doar iti sp mai gandeste-te unde ai gresit si tu .sunt multe lucruri care nu le poti judeca .nu stim toata povestea asa ca eu ma rezum la atit... oRicit a gresit daca a gresit e totusi mama si nu cred ca doreste raul copilului

| Linda a răspuns:

De acord cu Zazu. Traieste pe propriile-ti picioare. Cine te opreste pe tine sau pe viitoare nevasta nu va incepeti un drum independent?

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Imi imaginez ca va este foarte greu... Mama fetei vrea ce e mai bine pentru fata ei... Dar nu stie intotdeauna ce e bine pentru copilul ei. Ar trebui sa vorbeasca cu ea. Sa-i spuna ca s-ar putea sa nu mai aiba niciodata un copil... Ca e un suflet... O minune...

| scootsie a răspuns:

Andrei, mare parte din vina este a ta, daca nu intreaga...Cand a venit pe lume primul copil, ai avut probleme si l-ai condamnat sa creasca fara tata, de ce te-ai mai mai apucat sa faci altul? Lumea e plina de copii fara ambii parinti si e tare rau sa cresti in astfel de situatie. Mama incearca sa te ajute cum crede ea, dar tu complici lucrurile. Ce viitor vor avea copii tai? Casatoreste-te cu cine iubesti si fa tata cati copii doresti, dar din floare in floare nu se poate.Si apoi, daca esti stapan pe situatie si ai cu ce sa intretii iubitele si copii, de ce nu-ti iei o locuinta unde sa nu dai ochii toata ziua cu mama ta, daca tot o sootesti vinovata de neintelere?

| mioara a răspuns:

Vorbeste cu ea pentru ca roata este rotunda, si da la fiecare dupa faptele rele pe care lea facut, pana la dumnezeu de mananca sfintii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule eu cred ca esti usor influentabil.De unde stii toate chestiile astea despre mama dumneata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-as vrea sa ma mai repet o data in noaptea asta. dar totusi o fac! nu te inteleg, ce dumnezeu, esti copil mic? te lasi dus de nas? mai omule, cauta-ti o camera cu chirie, altfel o sa stai sub fusta mamei toata viata.nuty este prea egoista si foarte dominanta, iar tu prea labil, adica te lasi calcat in picioare.trebuie sa te hotarasti, ori cu mama ori cu prietena.vezi ca nu merge, dar totusi accepti.si stii de ce? pentru ca nu ai suficient curaj sa iti incepi o viata independent de viata pe care o ai cu mama ta. daca nu esti suficient de matur, si nu esti, lasa fata in pace sa-si refaca viata cu altcineva. o sa o chinui ca si pe cealalta, o sa ii faci un copil iar mama o sa va desparta, si ai sa plangi pe la colturi.nu mai ai 18 ani, ai 27 de ani.eu zic ca ar trebui, si iar ma repet, sa iei o hotarare drastica. ori la bal ori la spital! toate lucrurile astea se intampla pentru ca tu ii permiti lui nuty sa te controleze, asa de simplu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liviu, sa stii ca viata este foarte grea.imi pare rau, dar eu totusi insist, stai singur.trebuie sa te rupi de relatia asta nesanatoasa pe care o ai cu mama. un barbat la varsta ta nu poate depinde de parinti intratat de mult.nu este sanatos, nici pentru tine si nici pentru ei. te rog sa ma crezi, probabil ca esti foarte nesigur de fortele tale. daca vezi ca nu poti iesi din aceasta situatie mergi la un psiholog, dar nu la cineva pe care cunosti, trebuie sa fie o persoana neutra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E urata

| andreiliviu explică:

Cu fosta iubita cu care am copil am stat si cu ea cu chirie si acum inca stau cu chirie si cu actuala dar din cauza ca nu ne descurcam trebuie sa ne retragem la unui din parinti dar ajutoru nu il avem decat din partea alor ei desi ai mei au zis ca ne ajuta, ne sprijina si cand am cerut cu adevarat ajutorul de care in perioadele astea avem nevoie nu este se retrag. ea nu are servici.si traim doar din salariu meu si ce mai iese de la o alta firma de paza...nu ne ajung absolut banii...ma intreb de ce fac astea... a gresit cu prima si acum face la fel si cu adoua...eu le-am explicat ca am vrea sa stam decat iarna asta la ei sau la bunici mei acolo mai au o camera si se putea dar nu se vrea. spune ca trebuie sa ii dea afara pe matusa mea ca sa satu eu desi ea nu sta decat intr-o camera nu foarte mare pentru ca nici nu ii trebui pentru ca este mai friguroas aiar camera libera o tin libera degeaba.se mai sata in ea doar vara dar noua ne trebuie acum iarna...imparteam cu toti cheltuielile casei si cu mancarea si parerea mea ets eca se economiseau bani destui, pana isi gasea si prietena mea un loc de munca sa strangem sa facem si noi o cununie civila si apoi sa termine ea masteru si apoi mai vedeam... oare gresesc cu ceva ca le cer ajutoru cand avem neaparata nevoie?

| andreiliviu explică:

Pt ca le-am vazut, simtit, mi le-a mai confirmat si persoanele care au fost nevoite sa minta si actuala prietena care este pshioloaga si care a vazut si ea astea... mi-a distrus viata iar relatia cu actuala iubita chiar astazi se destrama...nu mai pot sunt terminat. ea este totul pentru mine...

| andreiliviu explică:

Mai sunt niste intrebari despre acesste probleme sper sa le gasiti daca nu va voi explica...sunt intr-o mare problema deja aceasta relatie cu iubita mea s-a terminat sau este pe acest punct iar eu sunt distrus.am ajuns sa imi doresc chesti la cre nu ma gandeam si nu vroiam sa le gandesc...palng intruna de cateva zile...imi etse rusine sa spun asta dar este adevarat...