| scp3008 a întrebat:

Cum comentati: Sunt o persoana total independenta, in viata mea absolut nimeni nu a ridicat un deget pentru mine, iar eu la randul meu m-am comportat total indiferent fata de toti. Dar aud replici ca am datorii morale de a ajuta cum pot pe altii mai apropiati mie care au diverse probleme. Eu ma intreb de ce ar trebuie sa imi pese de altcineva numai asa de bunavointa? Sa fie persoana cutare si frate/sora parinte sau indiferent.
Merg pe principiul: ma ajuti - te ajut, desigur se poate pune problema: Cine sa faca primul gestul de bunavointa, dar daca sunt convins ca persoana cutare nu ma mai poate/nu vrea sa ajute inapoi de ce sa imi pese? Cum gandesc?

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu ajut pe unii uneori pur si simplu ca sa aiba cine sa imi fie dator cu chestii. Nu le cer pe loc nimic, dar imi rezerv favoruri pentru viitor. Unii au cuvint si ma servesc cand e cazul in viitor, altii sunt romani get-beget si se fac ca ploua cand e sa ai nevoie de ei. Legat de cum zici tu... mi se pare corect. Nu ai nici o datorie fata de nimeni.

| Freya1 a răspuns:

Treaba asta e mult mai complexa.
Adică poți ajuta pe cineva în limita normala și fără sa îți creezi tu probleme, chiar dacă acea persoana nu a făcut nimic pentru tine.Dar da, nu e ok sa ii pui pe alții mai presus de tine, sau sa te dai tu peste cap pentru altcineva, si la fel e și vice versa.
Eu asa consider ca e ok.Adica,dacă ție îți cade un leu din buzunar, pot sa îți atrag atenția ca ti-a căzut un leu chiar dacă nu am nici o obligație fata de tine.Dar de acolo pana la a-ti da ție bani mei din buzunar asa de gest, e cale lunga.

| Emma30555 a răspuns:

Se spune ca atragi prin ceea ce oferi. Sa ajuti pe cineva e un lucru uman, nu conteaza ca altii nu te au ajutat nu trebuie sa fii ca ei. Nu ai nici o datorie, nu e obligatie, e din empatie, din dorinta de a face bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns:

Viata este complexa.
Cineva trebuie sa faca pasul spre schimbare, asta nu inseamna ca trebuie sa ajuti mereu sau pe toti.
Tot odata inteleg ca ai fost singur dar se intampla in viata sa intervina anumite sitatii si tu ar trebui sa fii the bigger person, este clar ca daca ajuti mult si nu o faci o data omul uita si tot asa dar asta depinde de persoana.
La batranete o sa ai nevoie de sprijin, vrei nu vrei asa ca este de datoria ta sa iti inveti copilul sa fie altfel fata de ce ai trait tu

| Eireann a răspuns:

Gandesti foarte cinic si tranzactional. Din pacate foarte multi gandesc asa, chiar daca majoritatea prefera sa nu spuna.
Eu ajut oamenii din jurul meu (cunoscuti si necunoscuti) din empatie, compasiune si fiindca pot - nu e o datorie morala - e ceva instinctiv pentru mine si nu astept ceva inapoi.

| Sophieka a răspuns:

E dreptul tau sa gandesti in modul acesta si nu vad nimic rau.

Intotdeauna exista opinii, dezbateri, judecata pentru orice... Va trebuii sa te obisnuiesti cu asta desi stiu ca poate fi dureros si nedrept.

| anonimuIl a răspuns:

Ar trebui să gândești când vrei să faci ceva pentru altul dacă și acela ar face același lucru pentru tine.
Dacă tu crezi că ăla nu ar face pentru tine ce vrei tu să faci pentru el nu faci nici tu nimic pentru el.
E valabil și când intri în bloc și o vecină tânără nu te așteaptă să urce cu liftul cu tine.
Data viitoare când ești cu ea din nou la intrarea în bloc îi trântești ușa de la intrare în față exact când ea crede că tu o să îi ți ușa să intre și ea.
După aia te evită ea.
Așa să procedezi în viață în toate situațiile ca să nu fi luat de prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajută ca să fii ajutat. Mai ales pe părinți.

| Together a răspuns:

E o valoare culturala sa ii ajuti pe cei in nevoie chiar daca sunt straini, si multi si-o insusesc. Nu e vreun motiv rational pentru care e rentabil sa faci asta, dar nu e o idee buna sa-ti faci reclama ca ai valori opuse, poti fi desconsiderat de cei care hotarasc in baza sentimentelor (majoritatea).

| ZappyTv69 a răspuns:

Nu trebuie să primești ceva in schimb pentru un gest de bunăvoință. Daca o faci doar pentru a primi ceva in schimb, uită de idee. Nu trăii de parcă ești singur/ă pe plantă. La un moment dat, bunăvoința și faptele bune vor veni înapoi, poate înzecit, dar nu trebuie să le faci doar pentru o răsplată.

| alexandradlr a răspuns:

Gestul de bunăvoința o sa îți aducă ție bine, nu trebuie sa o faci pentru recompensa. Cu cât faci mai multe fapte bune e mai bine pentru tine.