| alina_3473 a întrebat:

Cum credeti ca e mai bine in familie barbatu sa ajute femeia sau ea trebuie sa faca tot si pe deasupra sa mai si munceasca?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ea sa faca totul, pina nu mai poate. Pina pica la pamint. Ca de aia e femeie.happyhappyhappy
Glumeam, desigur. Insa unii asa ar zice. Frumos insa este ca atributiile in familie sa se imparta, sa se ajute unul pe celalalt. Altfel, una din parti, cea care asteapta sa i se faca sau sa se faca lucrurile, poate vorbi de dragoste, dar nu in cazul lui.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Totul este in functie de cat timp stau impreuna si ce program au la servici. Normal este ca cei doi sa se ajute, dar din expierenta mea, femeia este cea care are un rol foarte important intr-o casnicie si munceste foarte mult. De aceia ele sunt deosebite si inspira multa admiratie si respect.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pentru el e mai bine cu versiunea b) dar in realitate ei trebuie sa se completeze, fiecare cu ce face mai bine, nu e nici o regula. Eu, spre exemplu, as fi o casnica excelenta. Imi place sa gatesc, fac treaba pe acasa, dar nu-mi place sa ma trezesc dimineata si sa merg la servici. Daca esti genul de femeie de cariera, castigi foarte bine si cand vii obosita tarziu acasa iti place sa gasesti o supa instant calda pe masa, numarul meu de telefon este 07xx. xxx. xxx

| anad a răspuns:

In tot mai multe familii, daca muncesc amandoi, responsabilitatile gospodariei se impart. Tot mai multi barbati se implica in problemele casei. Aceste familii sunt unite si isi cresc responsabil si copiii.

| Anca a răspuns:

In familie sarcinile se impart aproximativ - in mod egal.
Dar mie una imi place sa fac eu de mancare. L-as lasa pe el doar daca ar avea meseria de bucatar laughing)

| pisoias a răspuns:

Ideal ar fi ca cei doi sa imparta indatoririle casnice, dar bineinteles ca mai sunt si exceptii de la regula.

lolita
| lolita a răspuns:

Atata timp cat amandoi lucreaza este normal ca amnadoi sa faca trebuirile casnice, de multe ori se ajunge la angajarea unei menajere dar nu are importanta laughing

| 16.laura.16 a răspuns:

Bineinteles. Femeia si barbatul trebuie sa fie o echipa, daca pot sa ma exprim asa! Nu mai suntem in secolul 16 ca sa mai fie valabila conceptia,, femeia la cratita,,!

| CiRiNeL a răspuns:

Cel mai normal mi se pare sa se imparta toate sarcinile din familie cat de cat egal, doar ca fiecare cu treburile lui specifice, adica barbatul repara tevile si femeia pune la spalat... sper ca ai inteles ideea

| Fury a răspuns:

Evident ca ar trebui sa isi imparta sarcinile in mod egal

| alina_3473 explică:

In familia mea pot sa spun ca facem treaba amandoi dara daca se intampla sa lucreze el si eu sa fiu libera in ziua respectiva fac toata treaba in casa si il astept acasa cu bratele deschise si cu mancarica calda mie asa mi se pare normal si invers de exemplu daca eu am de munca si el e acasa face aceleasi treburi pe care le-as fi facut eu de asta ne si intelegem asa bine si nu avem de ce sa ne certam daca iubesti cu adevarat nu iti bati joc de persoana de langa tine. Da binenteles ca mai sunt si femei care nu vor nici un ajutor tot respectu pentru ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exagerati, barbatul trebuie sa fie liber, sa aiba timp si de o bere de intalniri cu prietenii de un meci de fotbal si de o amica, deci lasati-l sa mai copilareasca.