| anonim_4396 a întrebat:

Cum i-as putea convinge pe ai mei sa ma lase sa fac ce vreau? M-am cam saturat nu pot fi in pas cu lumea (ai mei sunt foarte religiosi) si nu ma lasa sa fac multe lucruri pe care le fac adolescentii normali, nu am voie sa ma uit la orice film/serial, nu am voie sa ascult orice muzica, dar cel mai rau ma deranjeaza ca nu ma lasa sa ma imbrac cum vreau eu, trebuie mereu sa umble cu haine din astea mai ""childis" plus ca nu ma lasa sa am accesorii (colier/pierce/bratari) (am 18 ani). Credeti ca ar mai trebui sa ii las pe ei "sa imi aleaga vestimentatia" sau sa imi aleg eu ce vestimentatie vreau si sa port ce accesorii vreau fara sa tin cont de ce vor zice?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic că normal e să-ți alegi tu, mi se pare prostesc să inhibi stilul cuiva din motive total nejustificate (ca n-o lași pe fieta cu fustă de o palmă și maieu mai decoltat decât sutienu e total de înțeles). Dacă poți, nu-i asculta. Dacă nu reusești să ajungi la nimic prin discuții, va trebui să aștepți până poți pleca și să te rupi de acolo

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât locuiești cu părinții tăi trebuie să îi asculți.
Când o să te întreții singur atunci vei putea face ce vrei.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu imi pare ok atitudinea lor, dar cat timp stai in casa lor si manaci pe banii lor nu ai de ales.

Gaseste-ti un job, muta-te de acolo si o s apoti face ce vrei. happy

| Irinel15123532 a răspuns:

O sa le multumesti cand vei fi matur, pentru ca te-au protejat cand ai fost mic. Dar acum nu iti dai seama de asta.
Legat de filme, nu pune Dumnezeu interdictii, noi il vedem pe Domnul ca pe un politist rau. Nu este asa.
Desigur trebuie sa fim selectivi, daca un film are un mesaj rau, nu vreau mesajul ala rau, trebuiesa fim selectivi, maturi, si daca esti sincer cu tine vei vedea ca un film chiar afecteaza intr-o oarecare masura comportamentul.

| NYØ2002 a răspuns:

Ai noroc daca esti singur la parinti,ii spui ca pleci de acasa,parintii astea sunt cam hoti, imi spunea cand eram mic sa nu mai fac prostii, sa vina politia pe la poarta ca astfel ma dau afara din casa, eu si daca plec o saptamana undeva, asteapta sa ma intorc acasa.Si parintii mei sunt religiosi,ma trimit la biserica, dar eu pl ma duc in parc si stau pe banca.
Eu imi urasc parintii, mai ales cand racnesc la mine, asteapta sa termini scoala si sa ajungi la facultate ca o sa stai departe de ei si o sa faci ce vrea pl ta. Daca nu intrii la facultate incearca la armata ca iti da salar bunicel si iti da si cazare, s-ar putea ca te duci prima data la campulung si dupa cred ca iti poti alege ce oras vrei

| alwaysandforever1234 a răspuns:

Ca aproape orice părinți, o să îți spună " chiar dacă ai 18 ani, cât timp ești sub acoperișul nostru faci cum spunem noi".
Eu zic să porți o discuție cu ei în care să le spui că tu nu ești așa "religios" cum sunt ei și că până la urmă ești adolescent și ai vrea să faci chestii pe care le pot face alții de vârsta ta.