| lovetalk a întrebat:

Cum il pot convinge sa vrea un copil, daca avem fiecare la randul nostru cate un copil? Suntem amandoi divortati dar la inceputul relatiei am zis ca ne ajung fiecaruia copii personali. Acum insa parca as vrea sa reincerc bucuria maternitatii cu el. De ce? Pentru ca m-am indragostit de el si mi-as dori un copil cu el!

Răspuns Câştigător
| Tommy a răspuns:

Pastreaza logica hotararii de la inceput. Este cea mai buna. Incearca sa te descatusezi de instinctul maternitatii. Este f bine ca esti indragostita. Este si o vorba in popor. Copilul lui, copilul meu si copilul nostru... Din cate situatii similare am cunoscut, nu iese prea bine si cu varianta AL NOSTRU. Tu hotarasti, dar fii realista si gandeste si in viitor. Succes, sa fiti fericiti!

14 răspunsuri:
| hanry a răspuns:

Pai intr-o zi cand copii sunt plecati ii dai sa bea ceva tare(de preferat ceva foarte tare) si faceti treaba.

P.S.Eu nu i-as da sa bea ceva strain.

| hanry a răspuns:

Pai intro zi cand copii sunt plecati ii dai sa bea ceva tare(de preferat ceva foarte tare) si faceti treaba..

P.S.Eu nu ias da sa bea ceva strain.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii gauresti prezervativele. Serios, asa a facut o prietena de-a mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa concepi un copil la bautura e cel mai timpit lucru posibil.Fii sincera in ce faci cu el dar trebuie sa fii sigura ca-i dragoste.

| turtl3 a răspuns:

Poarta o discutie sincera cu el.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-i ce tocmai ne-ai spus noua. Explica-i cat de importanta este maternitatea pentru tine si cat de mult iti doresti sa o imparti cu el, ca o suprema declaratie de dragoste.

| giovana a răspuns:

Sa nu faci ce zice hanry! Un copil trebuie dorit de ambii parinti, altfel intervin probleme si ori pierzi tatal, ori nu se va ocupa de copil, va fi mai nepasator si vei suferi si tu si copilul. Poate in timp va dori si el. Acum poate este inca sub influenta divortului, a problemelor din casnicia incheiata... Ai grija!

| Sara a răspuns:

Poate el e cu capul pe umeri, si e constient ca nu aveti cu ce sa l cresteti. sau poate nu mai sunteti la fel de tinerei. Gandeste te ca dif dintre parinti si copii. de varsta daca e mare e si daunatoaresad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt hamsterita si sa stii ca cel mai bine e sa-si doreasca si el nu numai tu mai asteapta putin poate nu-si doreste inca un copil

| dispe a răspuns:

Sunt Daniela si am 39 de ani. nu sunt casatorita si nici nu am fost insa am adoptat o fetita la doar 2 luni si acum are 13 ani. Am scris asta ca sa stii ca si eu sunt mama. Cred ca o femeie face un copil doar atunci cand stie ca daca maine ar ramane singura pe lume(a se citi fara nici un ajutor) ar putea sa se descurce singura. Inteleg ca tu mai ai un copilas sa-ti traiasca si sa te bucuri de el. Deci ar trebui sa te descurci tu si inca doi copii. Daca crezi ca poti mai faci unul si vezi ce hotarare va lua taticul. Orice hotarasti sa stii ca tu ai responsabilitatea copiilor tai caci pe ei nu i-ai putut intreba inainte de a-i aduce pe lume. Multa intelepciune sa-ti dea Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sai spui ca daca intr-adevar exista dragoste intre voi doi ea trebuie sa dea o roada.Roada va fi copilul.si ca datorita copilului iubirea va fi mai mare si mai trainica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

JEWELLED, este extrem de romantica manifestarea rabufnirii dragostei tale la 41 de ani, iar el, la 51 este suficient de cerebral pentru a-si atrage o amanta si o mama pentru copilul sau! Dar la legatura de sange dintre fica ta si tatal sau - pe care-l inseli cu noua dragoste cu mult inainte de divort! - te-ai gandit? Sau numai interesul de a obtine un venit cat mai important din pensia de intretinere, astfel incat tu si copilul tau sa nu fie o povara financiara pentru amant?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lovetalk(sau jewelled?!) cred ca stii ca majoritatea femeilor au visat la barbatul alaturi de care vor ramane pentru tot restul vietii si la copiii pe care-i vor avea impreuna. Nu intotdeauna insa lucrurile sunt asa cum ti-ai imaginat... Dar ...cum vei proceda in cazul in care si tu si partenerul tau are deja un copil dintr-o relatie anterioara? Cei mai afectati sunt, bineinteles, copiii! Cateodata este nevoie sa fii un adevarat monument de diplomatie pentru a reusi sa impaci pe toata lumea si, in acelasi timp, sa nu te lasi nici pe tine pe plan secund. Poate prichindeii te "acuza" ca vrei sa iei locul mamei lor. Poate ca sunt niste mici rasfatati si egoisti, care nu vor decat sa nu-si imparta cu nimeni tatal. Sau poate sunt cumplit de mofturosi la mancare si refuza cu indarjire sa-si faca ordine in camera. Iata tot atatea situatii despre care cu siguranta ai mai auzit, dar cand te confrunti cu ele, ai senzatia ca ai fost prinsa intr-un carusel ametitor, din care nu se intrevede nici o posibilitate de scapare. Pe de o parte - barbatul pe care il iubesti si alaturi de care vrei sa ramai pentru totdeauna. Pe de alta parte - ceea ce iubeste el cel mai mult pe lume.
Suna epuizant si cel putin provocator, nu-i asa? Nu-i de mirare ca uneori simti ca nu mai poti si iti vine sa fugi undeva departe, unde sa nu mai stii de nimic si nimeni... Dar aceasta nu este o solutie!
Si apoi, spui ca sunteti recent divortati amandoi. Ar trebui sa tii cont in decizia ta si de faptul ca momentul in care un cuplu isi inceteaza existenta este unul de criza in istoria fiecarei persoane. Ceea ce se intampla in sufletul acesteia va fi dificil de gestionat, deoarece afectele sunt foarte puternice. Sigur, daca relatia voastra este anterioara divortului (?!?! - sau poate ca datorita acestei relatii au aparut cele doua divorturi), atunci... Dar, cum spunea un alt raspuns de mai sus, daca aveti varstele acelea... gandeste-te ce varsta veti avea la cei 20 de ani ai copilului inca neplanificat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Leoaico, spui ca ai facut deja un copil! Raspunsul este simplu: incercati sa faceti si sex vaginal neprotejat, si... vei gasi rapid raspunsul la intrebarea ta!