| LisaJulie a întrebat:

Cum imi conving familia sa se lase de fumat? Am o grămadă de rude care fumează și asta îi face irascibili!

26 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu fumatul le face irascibili, ci invers.
Ei fumeaza din cauza stress-ului, ca le calmeaza.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti convinge o singura persoana sa renunte la fumat si tu vrei sa convingi o gramada de rude?
Visezi!

| Mosotti a răspuns:

Nu poti sa-i convingi, asta trebuie sa vina de la ei, ca stiu si ei ca nu e bine sa fumeze. Pana nu simt ei ca vor sa se lase, nu ai ce face.

| dullcat a răspuns:

O intentie nobila, insa crede-ma ca exista lucruri infinit mai importante pe care sa iti consumi energia si rabdarea.Un exemplu bun esti tu, asta e datoria principala, sa ai grija de tine, sa te preocupi de propriul sine.Rudele sunt deja adulti impliniti, e responsabilitatea lor sa se lase de acest viciu sau nu, in functie de cum ii duce capul si vointa.Intelegeam daca era vorba de parintii tai, insa de restul rudelor?

| Holiday a răspuns:

Dupa cum pui problema, cred ca ei sunt calmi de fel, dar ii enervezi tu.

| LisaJulie explică (pentru Holiday):

Pai ei sunt asa de mult timp si se spune ca cei care se enerveaza des sunt mai predispusi sa fumeze

| ReddY25 a răspuns:

Nu ai cum să-i determini să renunțe

| mastadont a răspuns:

Lasă oamenii să facă ce vor și nu te mai băga în viața lor. Nu îți place anturajul nu stai acolo, dar nu încerci să-i schimbi tu pe toți doar pentru că nu-ți place ție. Cum te-ai simți dacă toți ar încerca să te facă și pe tine să fumezi? Pune-te și tu în locul lor.

| LisaJulie explică (pentru mastadont):

Eu nu pot sa stau și sa ma uit cum se îmbolnăvesc de cancer!

| mastadont a răspuns (pentru LisaJulie):

și de unde ști tu că vor face sigur cancer? Există o sumedenie de fumători care nu au avut cancer nici o dată și au fumat toată viața. Părerea mea e că problema e la tine, nu la familia ta, învață să-i accepți pe cei din jur așa cum sunt și nu să-i schimbi dacă vrei să ai relații sănătoase cu lumea.

| LisaJulie explică (pentru mastadont):

Eu consider ca vor avea boli pe viitor

| darrio2007 a răspuns (pentru LisaJulie):

Lasă vrajeala!
Te doare fix in dos de ei.

| LisaJulie explică (pentru darrio2007):

Ce e cu tine omule, cum îți permiți?

| dullcat a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu toti fumatorii se aleg cu cancer.Depinde si de alti factori.Iar cu boli se alege tot omul, nu scapa nimeni din viata asta fiind sanatos, poate doar cei care mor de tineri, pana in 20-30 de ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru LisaJulie):

Fumez de mai bine de 30 de ani si au incercat unii sa ma convinga sa nu mai fumez. Asta numai eu o pot face, nu la indemnul altora.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu prea poti. Daca nu te poti intelege cu ei, evita sa vorbesti cu ei atunci cand ii vezi mai intepati.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu vei reuși, si eu încerc sa imi fac părinții sa se lase de aproape 20 ani, de când eram copil stau cu gura pe ei mereu sa nu mai fumeze, dar nu asculta, nici măcar nu încearcă. Au si zis cu gura lor ca nu vor sa se lase, nu ca nu pot, nu vor, așa ca, am decis sa ii las in pace până la urma, e viata lor, treaba lor.
Spui ca fumatul ii face irascibili? Eu cred ca dacă se vor lăsa se fumat asta ii va face si mai irascibili laughing
Nu vei reuși sa îi influențezi orice ai face, dacă ei nu au voința sa se lase de bunăvoie.

| Miruna333 a răspuns:

Imposibil. Alegerile de genul sunt personale, numai cand persoana ia hotararea sa se lase, poate face asta, cu multa munca si motivatie. Usor nu este.

| MistarGoGu a răspuns:

Daca reusesti TU asta te vor cauta toate partidele si multinationalele pe post de consultant! Greu! Cat timp omul NU constientizeaza impactul in sanatate sau chiar NU ii pasa te lupți ca Don Quijote cu morile de vânt!
Unii au inceput de mici ca " examen " de intrare in anturaj *( gasca ), altii se descarcă de stres, unii asa de ciumegeala ca nu au pe ce sa dea banii!

| dullcat a răspuns (pentru MistarGoGu):

Consultant pentru ce? Oamenii care fumeaza genereaza profit in multe domenii. laughing) Fix ca cei care detin masina.Deci putem deduce ca intentia la nivel global e sa se stimuleze consumul, nu sa devina populatia mai sanatoasa.

| MistarGoGu a răspuns (pentru dullcat):

Consultant in " vrajeala " si manipulare! Daca reuseste sa isi convinga familia sa se lase de fumat inseamna ca are abilități de " vrajeala " / psihologie fata! Asemenea oameni sunt căutați si BINE platiti! Manipularea / vrajeala are multe fațete! Intreaba-l pe generalu Codlea ca stie el cel mai bine cum sta treaba cu " vrajeala "!
Da e adevarat ca fumatu generează trilioane $$$ la nivel mondial!

| dullcat a răspuns (pentru MistarGoGu):

Si asta e drept...dar vrajeala si manipularea se invata acum de peste tot, mai ales din online. laughing

| sweetys a răspuns:

Poti sa te duci cu toate lucrările stiintifice si toate dovezile medicale, daca ei nu vor sa se lase de fumat te lupti cu morile de vant. Am incercat cu mai multe persoane si de fiecare data apare ceva care ii intoarce din drum, impropriu spus intoarce ca ei nici nu au plecat la drum, doar o baga pe aia: dupa X varsta, daca ii zice medicul, pai eu nu obosesc deci nu ma afecteaza, daca naste pisica, daca imi fac dantura, cand ies la pensie si multe alte scuze.

| Mindfulness a răspuns:

Nu poți, îți accepți familia așa cum e, ei fumeaza că au rani emoționale nevindecate, e un refugiu.

| MarYaNM a răspuns:

Nu ai cum, ca si eu sunt in aceeasi situatie cu maicamea.
Nici macar nu recunoaste ca fumeaza. Daca o intrebi zice ca nu fumeaza, daramite sa isi doreasca sa renunte.