| xXdoareuXx a întrebat:

Cum imi pot imbunatatii relatia mea cu parintii? Nu prea au incredere in mine si nu stiu cum po sa le-o castigsadsadsad. De cand tata e plecat in Franta(6 zile) eu cu mama ne inteleg foarte bine. Ce as putea face ca asta sa ramana asa si sa le castig increderea pe care o aveau in mine?

Răspuns Câştigător
| AnotherCatWoman a răspuns:

Pentru o relatie buna este necesar sa aveti parte de o comunicare sanatoasa.
Ce poti face: incearca sa discuti cu parintii tai aproape orice iti vine in minte.Fii comunicativ(a). Poti chiar sa cauti uneori subiecte pe care sa le dezbateti impreuna. Nu trebuie sa fie foarte personale.
Spre exemplu: vii acasa de la scoala unde o colega s-a paruit cu alta( sa zicem!). "Mama, sa iti povestesc ce s-a intamplat azi la scoala. Ai timp sa ma asculti? Uite, X si Y s-au certat in clasa si au ajuns sa se paruiasca. Ce parere ai despre asta?".
Daca tu ii vei povesti singur(a), fara sa fii intrebat(a), o sa inteleaga ca 1. nu ai secrete, avand in vedere ca i-ai zis singur(a) noutatile
2. tii cont de parerea lor.
Repet, nu trebuie sa fie vorba de lucruri personale, ci doar sa gasesti subiecte zilnice pe care sa le impartasesti cu ei.

6 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Simplu - cuvantul IARTA_MA - face minuni - si nu uita sa te schimbi in bine

| doc69 a răspuns:

Pai ca sa pot sa iti raspund corect ar trebui sa stiu de ce si-au pierdut increderea in tine

| xXdoareuXx explică (pentru doc69):

Uneori i-am mai mintit...si din cauza ca le-am ascuns faptul ca eram cu un baiat

| doc69 a răspuns (pentru xXdoareuXx):

Cred ca exista minciuni de aparare nu intotdeauna facem chiar cum simtim din pacate pana invatam ca asa e cel mai bine.nu te acuza prea tare inttodeauna sunt doi de vina. presupun ca nu ai simtit atat deschidere din partea tipilor cu care ai fost de aia nu ai simtit nevoia sa te deschizi la maxim

| AddaXD a răspuns:

Buna.
Trebuie sa le arati ca pot avea incredere in tine. Nu trebuie sa ii minti sau sa le ascunzi notele (de exemplu) si incearca sa ii ajuti cu ce au nevoie si sa inveti bine. Dupa un timp le vei castiga incredereawinking

| georgikk a răspuns:

Poi invaata, fai sa fie mandrii de tine,ajut-o pe mama ta,vorbeste cat mai mult cu ea, impartasestei gandurile tale, inceraca sa fii un copil ideal daca pot spune asa