| X3RO a întrebat:

Cum ma pot prezenta in fata unei echipe unde toti sunt profesionisti iar eu sunt incepatoare? Ma refer la faptul ca toti au jucat in meciuri oficiale, iar eu nu si ele se cunosc foarte bine, ceea ce ma face putin sa ma simt prost.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| StrongHeart a răspuns:

Hei!
Am fost in situatia ta.
Nu stiu in ce sport sau ce competitii esti inscrisa dar iti voi da niste sfaturi care sunt universal valabile.
Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l stii e ca celelalte jucatoare nu sunt cu nimic mai presus decat tine.Si ele au inceput de undeva si nu s-au nascut profesioniste.
Da, e posibil sa aiba mai multa experienta, dar cu antrenament si dedicatie poti sa le prinzi din urma si chiar sa le depasesti.
Cum sa te prezinti ca incepatoare? Ca si cum ai fi deja profesionista..Nu esti doar o incepatoare.
Nu inseamna sa ti-o iei in cap sau sa fii increzuta, ci sa te comporti ca o profesionista.
E o vorba:"fake it till you make it".
Te duci acolo pentru ca ai ceva de demonstrat si nimeni nu iti poate lua visul.Crezi in tine si da tot ce poti.
Acum, teoria este buna dar trebuie sa treci la practica.
Antreneaza-te in timpul liber.
Cand toti ceilalti dorm, tu trezeste-te mai devreme ca ei si antreneaza-te.
Foloseste tot timpul disponibil sa te antrenezi cat poti de mult.
Foloseste frica sau nesiguranta pe care o ai ca pe un combustibil sa faci ce iti propui.
Nu uita totusi sa iti dai timp sa te recuperezi pentru ca nu esti robot si aminteste-ti mereu de ce faci asta.
O faci pentru ca vrei tu, pentru ca asta iti doresti din toata inima si ai un vis de indeplinit.
Succes!

| X3RO explică (pentru StrongHeart):

Multumesc mult de sfaturi. Chiar m-ai facut sa ma simt mai bine si sa am mai multa incredere in mine! happy

| StrongHeart a răspuns (pentru X3RO):

Ma bucur! Cu totii avem nevoie din cand in cand de o incurajare sau o vorba buna.

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Intrecerea este cu tine insuti. Dar...nu subestima adversarul!

| Simpatic a răspuns:

Cu tupeu!