| Osana254 a întrebat:

Cum pot sa ii explic soțului ca nu e ok sa alinte copilul exagerat?
Doar eu cert copilul sau ii spun ca nu e voie, el niciodată nu îl lasă să facă activități singur nici măcar pașii de aceia nici nu merge încă și e trecut cu mult peste 1 an,sincer atât de imun e copilul la "nu" din partea lui încât dacă nu merge constant după el face fix invers de cum ii spune tatăl lui.E atașat foarte tare de tata ca ei doar se joaca și normal sa ii placa, eu sunt aia ce trebuie sa facă cu el lucrurile ce nu ii plac asa tare și normal ca automat copilul plânge și face crize de isterie când el pleacă.Nu se gândește o secunda ce trag eu cu el după ce el a ieșit pe ușa din cauza alintului exagerat.

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Parcă erai despărțită de soț!

| Osana254 explică (pentru gabicoo):

Bu am spus ca sunt despărțită de soț... unde ai văzut tu asta?

| gabicoo a răspuns (pentru Osana254):

Din postările tale se deduce că ești persoană singură și cu copil. Plus că îți pui singură problema că ai avea probleme mentale.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Il faci martor la criza de isterie: ii spui sa iasa, dar sa ramana dupa usa sa asculte.

Deocamdata copilul e foarte mic - 1 an. Nici nu ai cu cine sa te intelegi.
Fii mai intelegatoare si cu copilul si cu tine. Plaseaza-i si tatalui sarcinile neplacute de care spui.

| Osana254 explică (pentru gabicoo):

Dacă am întrebat cum se descurca o mama singur înseamnă că sunt singur? poate pun o întrebare de conversație sau vreau sa știu cum se mai descurca azi o mama singura.
De unde se deduce ca am probleme mentale, pentru ca am spus ca nu am cu cine vorbi despre problemele mele de zi cu zi sau greutățile de zi cu zi?
Crezi ca lasă cineva copilul cu mine sau în grija mea dacă aveam probleme mentale?

| Osana254 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Plânge după el dacă pleacă, pentru ca sta cu copilul doar seara când se joaca un pic și îl culca.copilului îți dai seama ca ii place ca se joaca cu el numai și rad.Dar eu nu pot sta de dimineață de la 7/8 pana seara la 18/20 doar sa ma joc și sa rad și automat îl prefera.
Știe ca face crize dar zice ca eu sunt de vina ca nu știu ce nu ii fac.Indifent ce ii fac îl prefera pentru ca nu sta cu el la fel de mult ca și cu mine, plus ca eu mai învăț copilul ce nu e voie, cum.el îl lasă să facă ce vrea

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Osana254):

Atunci gaseste o joaca care sa-i placa copilului si repeta zilnic.
De ex, cand sta pe olita, ajuta-l sa rezolve un puzzle de bebe. Ii tii companie cat sta locului.
"Cititi" impreuna (ii citesti tu) o carte de povesti, ceva cu poze.

Pune-l pe sot sa spele vasele cat timp tu te joci cu copilul.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, fa-i intai educatie sotului si apoi copilului.