| TwyX a întrebat:

Cum pot sa ii spun mamei ca am luat 2 la mate? In acea zi profesoara m-a scos la tabla sa ma asculte i-am facut o problema si dupa aceea mi-a pus o intrebare dintr-o lectie la care am lipsit...si mi-a dat 2...

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Soarecul meu o sa aiba aceeasi surpriza dar nu de la profesori si nu numai la o lectie.

| didiDia a răspuns:

Ii spui pur si simplu,, Mama, azi/ieri/sau cand s-o fi intamplat de fapt'' am luat un 2 la mate.'' Daca iti cere detalii, ii spui adevarul. Parintii nu ar trebui sa-si bata copiii (sau sa-i pedeapseasca) pentru note mici. Nu notele conteaza, ci ceea ce stii. Iar daca ai si note mici si nici nu stii nimic, e problema ta, viata ta, rusinea ta, nu a parintilor. Deci sa nu-ti fie frica de parintii tai. Noroc!

| miolina a răspuns:

Inveti lectia la mate pentru ziua in care ai lipsit si apoi o rogi pe prof. sa te puna sa rezolvi o problema, iar media celor doua probleme o imparti la 2 si iata nota finala.

| SimoNARaluCA a răspuns:

Nu e corect! doar ai facut o problema! si presupun ca ai facut-o de 10-8, asa ca in loc de 2 ar trebui sa iti dea 4 deci ar iesi 6, 7! vorbeste cu dna. de matematica sau cu diriginta si lamureste situatia! daca nu merge, spune-i mamei tale!

| ellena99 a răspuns:

Poti sa-i spun cand e intr-o stare mai buna. Funda?

| SuPrAaDoZaaDeViSe a răspuns (pentru ellena99):

Cel mai bine ar fi sa-i spune direct pentru ca odata auzit mai repede atunci te iarta mai repede.

| ellena99 a răspuns (pentru SuPrAaDoZaaDeViSe):

Exact...mama a aflat de la atcineva si nu a reactionat prea bine deci e mai bine in mod direct.

| Ursuletz3Chocolatiu a răspuns:

Pai. Ai putea sa ii spui mamei tale de nota ta atunci cand este intr-o stare mai buna. Sau te poti duce la ea, sa iti ceri scuze pentru ceea ce-i vei spune, sa ii zici ca ai luat nota 2 si ii explici din ce motiv ai luat acea nota. Crede-ma, si eu am inceput cu note din astea. Este mai bine sa afle de la tine si nu de la profesoara/diriginta ta. Promitei insa ca pe viitor nota ta va fi mai mare. Mult mult succes! Nu uita :Nu ai dc sa-ti fie frica! kisskisskiss Cel mai probabil te va pune sa inveti mai mult! Fundita?

| dada12 a răspuns:

Asteapta pana iei o nota mai mare happy