Întrebare recomandată | nuamabsolutnicioidee a întrebat:

Cum pot să îmi calmez mama? Plânge din nimic și nici măcar eu nu pot să îmi dau seama de ce. Dacă o întreb ce are, spune că nu are nimic. Mi-e frică să nu se certe cu tata pe chestia asta.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are o problemă mare care o chinuie. Ca să se descarce, are nevoie să plângă. Ca să poată plânge, caută motive minore, acele - din nimic - pe care le-ai observat. Când o întrebi, spune că nu are nimic, deoarece nu vrea să împărtășească cu tine problema ei. Astfel, observă și încearcă să înțelegi.

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lasa o sa plîngă daca s-a certat cu tatal tau este treaba lor, poate el o inseala si ea a aflat astazi, plînsul o descarca si o ajuta sa scape de tensiune, nu te amesteca tu, nu ai cu ce sa o ajuti tu.

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aparent s-au certat. Nu, nu a înșelat mama pe nimeni. Plângea din altceva, dar acum pare că s-a calmat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Cînd se va calma mama ta poti sa o intrebi, dar asta presupune sa ai rabdare cîteva zile nu azi.

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru CristiDinBucuresti):

Știu deja din ce cauză plângea. Dacă mâine o să fie la fel, acolo o să intervin mai repede, chiar dacă în mod normal nu prea am ce face.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca mama si tatal tau sunt deja certati, de aceea plange atat de mult.

| mihai69 a răspuns:

E semn de depresie. Dacă nu poate ieși singură din asta, ar trebui să meargă la psiholog.

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru mihai69):

Nu suferă de depresie. Sper. Când ceva o deranjează așa face. Nu de fiecare dată, dar când mama plânge și nu vrea să zică de ce, tata se enervează repede. De acolo începe să plângă puțin mai tare.

| Freya1 a răspuns:

Frica voastră legata de tatăl ce se enervează dacă ea plânge e cam nasoala.Sotul ei ar trebui sa o susțină și sa o calmeze, nu sa tipe și sa o facă sa plaga mai rău.
Cel mai probabil e o fire mai sensibila ce a trecut prin câteva greutăți, iar tatăl tău cred ca știa cum e ea, sau cum a devenit ea.

Treaba e ca tu nu prea ai ce sa faci decât sa o liniștești ca va fi bine totul, și sa ii explici tatălui tău ca nu asa e normal sa se comporte. Poate o data ce ii spui tu asta ca și copil realizează ca problema e mai serioasa și sa găsit împreună o soluție.

| LoveSleep a răspuns:

Nu e treaba ta s-o calmezi si sa o vezi constant ca plange. Ea trebuie sa-si rezolve problemele fara sa stii tu de ele. Ea trebuie sa iti fie mama si nimic altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu tatal tau e motivul pentru care ea plânge, nu are datorii mari, nu a aflat că e grav bolnava atunci e depresie.

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru anonim_4396):

O vorbă de a tatălui meu a făcut-o să plângă. Nu prea era de bine vorba aia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Așa e mama ta mai sensibila, își va reveni, grav era daca era depresie că asta poate dura și toată viața în unele cazuri.

| 1234568807 a răspuns:

Nu poate plange din nimic, probabil are o problema despre care nu vrea sa stii tu, trebuie sa o faci sa iti spuna

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru 1234568807):

Asta e problema. Nu vrea să îmi zică. Măcar să o calmez puțin aș vrea, practic să nu o văd plângând.

| ionur a răspuns:

Ieste frica sa nu afle taică-tu de amant99999%.

| ionur a răspuns:

Sau a părăsit-o ăla și nu mai are cu cine sa se joace. Ca cu taică-tu deja s-a plictisit e vechi.

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru ionur):

După cum am zis mai sus, mama nu a înșelat pe nimeni.

| ionur a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

încă... da își dorește 999999% stai liniștit de acolo e și depresia...

Răspuns utilizator avertizat