| Aldutssss31 a întrebat:

Cum pot să-l conving pe soțul meu sa dam copilul la cresa la câteva luni? A fost o sarcina neplanificata si nu voi beneficia de indemnizație, practic as sta pe banii lui si nu-mi doresc asta.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intereseaza-te sa ajunga pe mana la o familie de americani, sa aiba un viitor pentru ca in RO il mananca lupii. Nu merita sa renunti la el trebuie crescut

| romeo78 a răspuns:

După naștere veți beneficia de suport financiar până la vârsta de 24 de luni a nou născutului.
Cereți ajutorul și informații la maternitate.
Nu dați copilul mai devreme de vârsta de 12 luni, mai exact, după ce începe să aibă o alimentație echilibrată, mixtă, o stabilitate în oase.
Oricum, puteți munci de acasă, există astfel de joburi.

| oSalamadra a răspuns:

Nu vrei pe banii lui
Dar creșa cine o plătește?

| Aldutssss31 explică (pentru oSalamadra):

Din moment ce va merge la cresa voi putea lucra si o vom plăti împreună.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu inteleg gândirea asta "Stau pe bani lui". Aveti o familie, un copil, el acum munceste dar doamne fereste poate peste ceva timp nu va mai putea el munci si vei munci tu si atunci ce faceti? Isi ia picioarele de-a umar si pleaca la munca in carut daca nu mai poate munci? Nu de asta sunteti o familie sa va sustineti si ajutati?

Plus ca eu inteleg ca nu a fost planificat copilul, dar totusi e copilul tau.Nu te gândești că trebuie alaptat, leganat, verificat de febra, schimbat etc? E mai important un rahat de loc de munca decat sa iti crești copilul.

| SilentRain a răspuns:

Discutând cu el, creșa e destul de scumpă și nu o recomand pentru bebeluși mici sub 6 luni
Am cunoștințe care mi-au povestit modul în care sunt tratați copii și nu-i chiar ok
Dar dacă ai nevoie disperată de job, ai putea apela la asta

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns:

Ai facut copil ai grija de el, nu conteaza ca nu a fost planificat, tot responsabilitatea si alegerea ta este.

| Gligore2000 a răspuns:

Daca nu sunteti in stare sa aveti grija de el il puteti da spre adoptie, si o sa gaseasca daca are noroc o familie mai potrivita.

| Mavni a răspuns:

De indemnizatie nu beneficiezi doar daca nu ai lucrat. Nu conteaza ca este sau nu este planificata.
Daca nu ai lucrat si nu lucrezi, de ce sa dai bani pe cresa? Stai tu cu copilul. Mai ales ca in aceasta perioada copilul are mare nevoie de mama.