| dende95 a întrebat:

Cum pot sa-mi conving parintii sa-si caute de munca in strainatate? Eu nu stiu cum pot dormi asa de bine cand avem datorii extrem de mari. Tata nu lucreaza, mama ia 4milioane pe luna ca firma aproape da faliment si ei nu gandesc deloc. Ei nu au nici un stres, eu la 16 ani ma gandesc la ziua cand o sa fiu dat afara, in strada din cauza datoriilor.Si macar daca erau betivi, dar nu consuma bauturi alcoolice si totusi ei nu constientizeaza ca sabia e la 10cm de cap.

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

S-au invatat asa, si isi spun. ce o fi sa fie,va fi! Traiesc intr-o delasare, intr-o lume ireala,au ajuns sa nu mai simta pericolele din jur, au devenit nepasatori,dar ar trebui ca cineva sa ii trezeasca inainte de a fi prea tarziu,nu stiu, doar daca ar fi nevoie urgenta de bani, atunci poate,poate...
Incearca sa ai o discutie serioasa cu ei, sa le expui temerile tale, sa ii ameninti ca vei chema protectia copilului, dar asta sa nu o faci de-a binelea, caci iese dandana, ii pot aresta, sau sa te ia de acasa., dar asa ca fapt divers, ii poti speria macar cu cuvantul

3 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu cred ca poti sa ii convingi, sincer. Poate nu se va intampla ceva de genul asta in viitorul apropiat si la 18 ani poti sa pleci unde vrei tu.

| emabrumareanu29 a răspuns:

Ia-ti tu un job part-time si astfel nu le vei mai cere lor, reducand chelutielile.
Poti incerca sa fii reprezentant la o firma d egenul Lady's/Giada Rome daca te intereseaza, aduaga-ma in lista, id-ul meu este ema_brumareanu@yahoo.com

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Tu incerci sa i convingi sa plece din tara si altii nu stiu cum sa i aduca in tara...probabil ca ei stiu mai bine cand e momentul si nu cred ca tu ar trebui sa le dai sfaturi, adica vb in ideea ca daca ei sunt cum spui tu ca nu constientizeaza niste lucruri, nu cred ca te cresteau pana la varsta de 16 ani!
Lasa i pe ei sa decida ce e mai bine pentru familia voastra si sa nu te gandesti ca in strainatate cum ajungi cum te umpli de bani,ca nu e deloc asa.
Nici ei nu se pot duce la risc,trebuie neaparat sa ai pe cineva acolo, ca altfel ajungi sa faci foamea printre straini, asa mai bine o faci in tara ta.
Bafta!