| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa strang bani cat mai repede tinand cont ca am 15 ani? Trebuie sa strang pentru mami deoarece vrem sa ne mutam in chirie pentru ca tatal meu ne bate, nu ne lasa sa iesim din casa etc. mama mea are un salar de 900 lei. chiria este minim 500 iar cu 400 nu putem traii 3 persoane(eu ea si fratele meu)

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Vorbeste cu cineva de la protectia copilui si explica-i situatia sau convinge-o pe mama ta sa mearga la politie si sa reclame situatia si sa obtina un ordin de restrictie.
Mult succes si imi pare foarte rau pentru situatia ta si sper sa fie bine! sad

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai ce face. Mergeti in instanta si obtineti un ordin de interdictie impotriva tatalui tau. Doar mama ta poate face asta.

| WaterDrop a răspuns:

Cauta-ti un loc de munca usor, impartit pliante, plimbat cainii vecinilor, etc.

Nu prea ai multe optiuni in momentul de fata cu banii. Mama ta insa il poate reclama la politie si sa il dea afara din casa.

| Lawliet14 a răspuns:

:( Imi pare foarte rau!

http://www.telefonulcopilului.ro/

Trebuie sa incepeti sa munciti si voi daca vreti sa va descurcati toti 3. Si daca curat faci la cineva, tot e ceva.

| RagnarokR a răspuns:

Poti in weekend, daca stai in orase mai mari, sa ajuti la aranjarea produselor pe rafturi in magazine precum carrefour, auchand, kaufland, etc. incearca asa.