| AdrianBica a întrebat:

Cum poti face sa iti ascunzi sentimentele si sa le si uiti? Ce fel de Meditatie?

5 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Trebuie să-ţi accepţi toate sentimentele, abia atunci când vei face pace cu tine şi cu toate gândurile tale vei putea să te eliberezi de sentimentele negative.Nu poţi decât să le ascunzi dar ele vor fi mereu acolo, şi într-o zi vor ieşi la suprafaţă. Secretul nu e să fugi de lucrurile neplăcute sau de gândurile negative, ci să le înfrunţi, să cauţi cauza lor şi să o elimini pe aceasta. Ştiu că sună foarte metaforic dar cred că ştii la ce mă efer.happy

| Oana92 a răspuns:

Poti sa le ascunzi (aparent) de cei din jurul tau, sa negi ca ele exista, dar asta nu inseamna ca ele dispar. Uitarea vine cu timpul, iar meditatia nu te ajuta sa le uiti, ci sa inveti sa traiesti cu ele.

| Delicacy a răspuns:

Nu poţi să îţi uiţi sentimentele, pentru că ele fac parte din tine, din trecutul tău pe care trebuie să îl accepţi.Procedând aşa cum ţi-am spus, vei începe să gândeşti altfel şi să te maturizezi.

| Soowhaat01 a răspuns:

Nu prea exista "Meditatii" pentru sentimente. Doar timpul le vindeca. Tu nu ai cum sa le controlezi si cu una, doua sa le uiti dintr-o data.

Trebuie sa astepti un timp. Daca nu ai sentimente prea puternice poate sa treaca maxim in 2-3 luni. Depinde de activitatiile tale. Daca stai numai in casa lungesti mai mult timpul si poate trece foarte greu.

Dar, daca iesi in oras cu prietenii, undeva e mai usor. Dar sentimentele raman tot in inima.

Si daca ai avut sentimente puternice, nu le poti uita prea usor. O veche prietena de'a mea, a iubit, si nu i-a trecut prea usor. De'abia dupa 1 an am vazut un zambent increzator.

Deci, si la tine. Dar, daca tot asa, iesi in oras, maxim in 8-9 luni.

Iar de ascuns...pai asa poti :

-sa te prefaci fericita;
-ca nu iti pasa;
-si cand trece acea persoana pentru care ai tu sentimente, pe langa tine nici sa nu o bagi in seama si daca esti cu prietenii numai bine, razi cu pofta si esti fericitawinking.

Sper ca te-am ajutat.

Peace^^♥

Si bafta!

| llust a răspuns:

De ascuns poti sa le ascunzi dar de uitat depinde. daca sentimentele sunt puternice e foarte greu sa uiti. de ex. eu inca o iubesc pe fosta si nu am mai vorbit cu ea de 1 an si 2 luni... incearca sa ridici fruntea sus si sa iti pui in minte "viata merge mai departe". un sentiment puternic exista pentru mult, mult timp