| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi conving fiica adolescenta ca iubitul ei e un tolomac?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si ce daca e tolomac? Poate e el mai timid, mai bine crescut. Macar nu e drogat sau violent.

| psiholoaga a răspuns:

Greu cu adolescentii. Si mai greu cu parintii de adolescenti. Oricum i-ai spune parerea, nu o va impartasi, asa ca nu mai insista degeaba. Nu faci decat sa o impartasesti si ea, din spirit de sacrificiu si fronda, se va arunca si mai tare in bratele lui. Desigur, nu exclude situatia in care tie doar ti se pare sau ii cunosti numai o parte, insa tipul nu e chiar asa in realitate. Eu zic sa incerci sa te apropii de el, sa il inviti la un film sau un picnic (vine 1 mai) si sa vezi cum e baiatul. In acelasi timp, fiica ta vede ca nu are de sa se lupte cu tine iar in timp, daca e cazul, se va plictisi sau se va confinge de tip si o va lasa balta.

daniela
| daniela a răspuns:

Greu de facut chestia asta; cu cat te vei inversuna mai tare cu atat el va avea castig de cauza; las-o mai moale cu morala si incerca sa-l faci sa se faca singur de ras fara a face tam-tam pe seama asta.

regis
| regis a răspuns:

Nu trebuie sa o convingi. Ii poti impartasi parerea ta, dar de convins trebuie sa se convinga singura. Acum poate e indragostita si ii vede doar calitatile, dar daca nici cu timpul nu se convinge, ori te inseli tu ori este si ea "tolomaca", caz in care se potrivesc.
Si nu te ingrijora foarte mult, in definitiv si tu ai avut probabil iubite mai tolomace si stii bine ca iubirile vesnice dureaza maxim trei luni.

| DenissaDeea a răspuns:

Pai nu ai cum sa o convingi/oricum fiica dum. voastra daca il iubeste nu asculta sfaturile unui parinte! cel mai bine e sa o lasati sa se convinga singura, numai asa va vedea ca aveti dreptate sau nu, ne-incercand sa ii impuneti ce are de facut si asa isi va da seama ca ii doriti binele ei si se poate baza pe increderea dum. voastra tinand cont ca e la varsta de adolescenta.

| ankyann a răspuns:

Nu incerci sa o convingi de acest lucru deoarece o ambitionezi si mai mult. Te faci ca nu-ti pasa si chiar esti de acord, dar din cand in cand ii mai amintesti de comportamentul lui, isi va da singura seama si va renunta.

| altul a răspuns:

ce daca lasai in pace iti zic eu ca ie mai bine ca daca erea unul mai infipt cred ca nu mai era virgina!