| WITCHgirl a întrebat:

Cum sa ma comport cu baiatul care imi spune ca ma iubeste, dar apoi cocheteaza cu alte fete si nu-mi mai da atentie. Eu il plac dar cred ca el nu mai are interes.

10 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Eu iti zic ca nu te merita, nu e pregatit sa iti arata asa zisa dragoste pe care o are, ci din contra iti arata cat e de badaran! Eu te sfatuiesc sa iti indrepti atentia spre altcineva care va sti sa te aprecieze la adevarata ta valoare, iar despre acest baiat ce pot sa iti zic decat ca el va regreta!

| foxsilver a răspuns:

E usor de spus, dar mai greu de dovedit. Faptele spun mai mult decat o mie de cuvinte, ele sunt cele care dau valoarea afirmatiilor noastre. Cand un om iubeste, nu isi umileste persoana iubita cochetand cu altcineva.Trage singura concluzia.

| eliaclodia a răspuns:

E vorba de dragoste, nu de iubire. Iubirea e altceva, nici nu se refera la relatiile dintre oameni, dar se refera la dragostea care face relatiile intre oameni. De ex. Iubirea e forta geniului din univers. Asa ca e impropriu spus te iubesc.
Dragostea e aprinderea sevelor din tine, fie pentru fiinte, fie pentru lucruri. Poti sa te indragostesti si de o masina, de o chitara, sau de masina cuiva, de chitara cuiva, oarecum si de el ca posesor. Baiatul tau e tare fan si se aprinde des, asta nu inseamna ca si de calitate. Dragostea are legatura cu evolutia si involutia. Iubirea nu, e perfecta, e miscarea produsa de geniu, vibratia sa. Oamenii pot fi atinsi de vibratiile astea sau nu. To be or not to be. asta vroia sa zica Shakespeare.

| Dariusuu a răspuns:

Uita-l.

Nu cred ca ai nevoie de prefacuti.

| NGheorghe a răspuns:

Comporta-te natural! happy
In primul rand ai uitat sa il intrebi: ce inseamna pentru el "iubirea"? Poate el sa nu aiba nici o idee ci doar sa repete ca papagalii sau poate sa se refere la ceva total diferit fata de parerea ta despre iubire.
Odata am auzit o explicatzie de catre un evreu a ceea ce inseamna "iubire" in evreieste sau in biblie... si nu am mai uitat-o niciodata. Acolo "iubire" este atunci cand "dai celuilalt sau celorlaltzi pentru ca el/ea/ei sa nu mai depinda de nimeni" si deci creezi senzatzia sau sentimentul de eliberare. Mi se pare atat de natural! Ca si proverbul acela chinez: "Daca îi dai saracului o bucata de paine maine iti va cere iarasi, invata-l sa pescuiasca si niciodata nu va mai flamanzii.
Iar relatzia dintre doua persoana de sex opus care se casatoresc si fac o familie ( copii ) nu este o relatie de iubire sau dragoste ci o relatie de maturitate, ei sunt maturi si deci ei nu mai au nevoie de sfaturi, indrumari lectzii, etc. asta inseamna ca au fost iubiti si acest lucru acum il ARATA tuturor, ba mai mult acum ei la randul lor "dau copiilor lor tot ce au nevoie pentru ca ei sa devina liberi si sa nu depinda de nimeni". Intr-o familie evreiasca care nu avea copii nu exista nici dragoste pentru ca nu exista "cui" sa ii daruiesti ca sa devina liber. Parinti romani nu au nici un interes sa devina independenti copii lor si sa fie capabili sa faca planuri si sa se inteleaga cu cei din jur, mai bine sa tremure si sa se cace pe ei de spaima ca vine bau-bau, baba-cloanța, sau țiganii sa ii fure, sau Iphone sa se holbeze spectatorii. Aici fumatul inseamna maturitate. As zica ca virgula cuplurile alcatuite din cei care nu stiu sa se descurce singuri si mai au nevoie de ajutor sunt de fapt o catastrofa iminenta, ei sunt cei care ajung la divort. In toate cazurile cei care sar sa ajute cu sfaturi si lectii, pe niste parinti sunt de fapt exact cei care vor sa ii divorteze. :*)
Il placi? Spune-o! Vor fi baieti care o sa iti placa mult! Si atunci spune-o! Mai tarziu vei face planuri cu cineva, iar asta iti va placea si mai mult. Spune-o! Si pe ultima... daca divortezi atunci nu ne mai spune nimic ca nu ne intereseaza... :*)

| Andandut a răspuns:

Ignora-l,lasa-l numai pe el sa te caute, cand vorbesti cu el fii mai rece, cocheteaza si tu cu baieti de fata cu el. Asa poate se trezeste la realitate. Cand te va intreba de ce te porti asa, spune-i ca asa cum tu nu esti unica fata din viata lui, asa nici el nu poate fi unicul baiat din viata ta( aici facand referire la cochetatul lui cu alte fete).

Răspuns utilizator avertizat
| Parizzianu a răspuns:

Pai nu cred ca o fata ar fi incantata de un baiat care sta doar dupa fundu ei ca un catelus, daca ar face asta te-ar plictisi...Nu ma intreba pe mine de ce? Asa sunteti voi si recunoasteti asta, baiatul are sigur interes dar este mai dezinvolt si nu e rau ca fi sociabil tu daca vrei iti fie bine trebuie sa ai o discutie cu el despre incredere si gelozie dar fara sa-i dai de inteles ca esti geloasa pentru ca automat in subconstientul lui te va pune la incercare si pacat sa apara o cearta dintr-o ambitie aiurea.Tu spune-i doar asa ca nu vrei sa il faci gelos si daca cumva este sa te anunte daca il deranjeaza ceva cu privire la amicii tai si sa ii explici cat de mult conteaza increderea intr-o relatie si daca si pentru el conteaza inseamna ca totul e in regula dar se fofileaza e un mic semn de intrebare dar macar vei stii ce sa faci pe parcurs.In concluzie nu ar trebui sa reprezinte un semnal de alarma dar trebuie sa fi subtila si sa procedezi asa prin invaluire ca sa descoperi ceea ce te intereseaza si daca te iubeste provoaca-l sa iti acorde mai mult timp...folosesteti farmecul de femeie daca iti place de el doar nu o sa il lasi sa intre alta pe felie nu?

| WITCHgirl explică:

Multumesc mult

| яǾςKєяĺzZą a răspuns:

Toti baietii spun fetelor ca le plac,dar oare este adevarat? Cine stie! Ei bine el ti-a spus ca te place si acum face asta? Nu se face asa! Daca te place cu adevarat sa iti demonstreze,nu conteaza cuvintele,ceea ce iti spune ci faptele conteaza, trebuie sa iti demonstreze cu adevarat ca chiar te place altfel e un falswinking Si ar mai fi si alta solutie cum ar fi el poate face si asta spunandu'ti ca te place si apoi cocheteaza, ei bine ar putea sa te incerce sa vada cum reactionezi, pentru ca si pe sora mea, iubitul ei la inceput a facut aproape la fel si acum sunt impreuna si foarte fericiti. Trebuie sa astepti putin sa vezi pe parcurs ce se intampla si apoi tragi singura concluziile. happy Mult noroc si sper ca te-am ajutat. :*