| AliceFirea a întrebat:

Cum sa mi fac parintii si rudele sa mi accepte iubitul de etnie roma?

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar daca nu-l vor, ma indoiesc ca vei putea vreodata sa le schimbi parerea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din atâția români, ai reușit să te îndrăgostești tocmai de un țigan? Vai... straight face
Sunt total de acord cu părinții tăi!

| dannyel86 a răspuns (pentru floresdemayo):

Fara discriminare! happy Inimii nu-i poti dicta.winking Poate are ceva... aparte omul acela.

| floresdemayo a răspuns (pentru dannyel86):

Oricâte lucruri frumoase mi-ai înșira despre ei, nu-mi pot fi dragi! happy
Poate au și calități, dar ei s-au evidențiat mai mult prin defecte. Nu zic că românii ar fi niște sfinți. E foarte adevărat că inimii nu-i poți dicta, de aceea nici eu nu-i pot impune să-i placă. O fi o concepție juvenilă, care se va schimba odată cu trecerea anilor, nu știu. Dar, mă îndoiesc. I-am privit mereu ca pe niște șmecheri, violenți și hoți. Uite și acum, cum fură inima unei fete. ))
Ce să aibă în plus? Un palat cu turnuri mărețe și galbeni de aur (în loc de cai albi). Afacere profitabilă, să mor ioo! : ))
Dar, tot nu mi-ar trebui un țigan. Pentru mine, țiganul rămâne țigan!
Parcă văd că fata asta, peste câțiva ani, o să-și blesteme (în limba țigănească) soarta.

| dannyel86 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu toti merita bagati in aceeasi oala. De aceea am scris ceea ce cred eu. Nu cred ca place nimanui sa fie introdus fortat intr-o categorie din care nu face parte. Nu trebvuie sa genarizam, ci sa invatam sa privim fiecare individ in parte (nici mie nu mi-ar placea sa fiu erichetat ca facand parte dintr-un grup in care nu ma regasesc). Prejudecatile nu trebuie sa mai fie generalizate, ci individualizate!

| floresdemayo a răspuns (pentru dannyel86):

Te rog, spune-mi că nu ai nicio legătură de sânge cu ei... ))

| dannyel86 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu am nicio legatura! Nu m-am nascut rrom, dar vreau sa fiu obiectiv. La fel si cu cainii comunitari care fac probleme. Nu e vina loc ca sunt liberi, e vina noastra ca nu stim sa gestionam situatia. Intrebare: ai interactionat cu rromii si ai avut experiente neplacute legate de ei?

| floresdemayo a răspuns (pentru dannyel86):

Cred că ai fi fost primul rrom pe care-l admiram. ))
Ohh, da' nu compara câinii comunitari cu nația asta... Din nefericire, ei trăiesc în adăposturi ca în lagărele de la Auschwitz. Și sfârșesc la fel. Sunt exterminați de primării.
Pe când țiganii, au mai mult noroc. happy
E-adevărat, cu ei niciodată nu am avut experiențe plăcute (vorbesc de mediul social), poate de aceea mi-am și format păreri negative despre ei. Poate ajută Doamne-Doamne să cunosc vreodată unul sincer. ))

| dannyel86 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu-ti pierde speranta.winking Revin la ideea mea: nu baga pe toti in aceeasi oala. Oricine merita o sansa. Pune-te in locul lor! happy

| floresdemayo a răspuns (pentru dannyel86):

Ai și tu dreptate, știu. straight face

| Superior a răspuns (pentru floresdemayo):

Tiganii au BMW, ce ai cu ei? Tiganii au adidasi roz si tricou verde, ce ai cu ei? Tiganii cresc copii ca sa fure, ce ai cu ei?

| floresdemayo a răspuns (pentru Superior):

Pff....deja mă visez cu adidasi roz conducând un BMW. laughing

| dannyel86 a răspuns (pentru floresdemayo):

laughing Vezi sa fie roz bonbon! tongue

| floresdemayo a răspuns (pentru dannyel86):

Musai în culori fluorescente.
Nu râde, o să te iau cu mine! laughing Pentru tine am pregătită o pălărie neagră cu boruri largi și o cămașă înflorată. day dreaming

| Nesemnat a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu sunt de acord cu tine. Bine zis.

| Nesemnat a răspuns (pentru floresdemayo):

Da. Puține cazuri sunt arătate si la "AcesDirect" și mai sunt mii de cazuri.

| Nesemnat a răspuns (pentru floresdemayo):

Mai bine nu. Uita-te la următoarea ei intrebare.

| floresdemayo a răspuns (pentru Nesemnat):

A fost alegerea ei, fiecare și-o face cu mâna lui.

| minrest a răspuns:

Nu vor avea ce sa faca, dar nu il vor accepta niciodata.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Un român nu iti găseai mai fată? Tocmai o cioară?

| CdeMetal a răspuns:

Heil Hitler!

| Roliii a răspuns:

Impusca-l laughing

| damnedwolf a răspuns:

Va fi greu dar cu timpul vor accepta
nu este vb de etnie intotdeauna este greu la lucrurile de genu
daca vor vedea ca va iubiti pana la urma vor accepta
presupun ca si parinti tai isi doresc sa fii fericita si nu cred ca vor intervenii

| RoxGn99 a răspuns:

E bravo. Aici ești de a mea laughing și al meu este de etnie roma și crede mă ca nu sa comportat niciun roman Cum sa purtat o cioara Cum zicea cineva mai.jos. A făcut multe pentru mine și încă face eu am 18 ani el 21 suntem aceeași zodie ne potrivim gândim la fel și ghici ce? vrem sa ne cununam civil fără sa știe ai mei deoarece nu sunt de acord cu el. El este plecat în afară și mă susține. Când are o săptămână libera vine. acasă. El e din Maramureș iar eu de undeva din Moldova. E ceva distanta. Dacă va iubiți facetii sa înțeleagă și pe ai tai ca el este alesul tau.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru RoxGn99):

La început toți se comportă frumos, chit ca îi cioară, român sau ce dracu' mai e. Pe urmă își arată adevărata față. Poate s-au comportat si alții la fel de frumos da' nu i-ai apreciat tu ori nu puteau oamenii sa te întrețină material. Deja îmi dau seama de ce povestești tu aici. Ce treabă are dacă sunteți de aceeași zodie?! N-are nici o treabă, bagi argumente de umplutură, mai spui ca mai gândiți si la fel, da tu de unde nu iti dai seama că nu trimite si el bani de acolo cat trimite si când vine acasă trebuie sa te pui si tu cu cracii in sus că n-ai ce face când vine gagiu care trimite bani. Si vezi cu cine te încurci că odată ce te încurci cu ciorile nu scapi asa ușor ( cine știe ce vb aici o să îmi dea dreptate). Hai ca îți dau si un ex pe care îl văd si mai ales îl aud zilnic : E un vecin de bloc care s-a încurcat cu o cioară, cioara i-a făcut 2 dalmațieni si acu vine cu el in brațe si tot îl striga la geam si deranjează pe toată lumea plus ca își pune frații să îi mai facă o vizită din când in când, asa că fetițo ai mare grijă că e ușor să intrii da e al dracului de greu să ieși. Baftă cu cioara si vezi poate nu ii faci si lui dalmațieni ca sa aibă motiv sa îți faca vizite când nu o sa mai fiți împreună. laughing

| Nesemnat a răspuns (pentru RoxGn99):

Iti doresc numai bine dar să ai grijă să nu ajungi pe undeva prin străinătate fără să știe părinții tăi de tine. Poate sunteti la început si atitudine a lui este acceptabilă dar cu timpul poate se schimbă.

| Nesemnat a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Corect! Am lasat si eu un comentariu acestei fete.