| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scapi de un tata care consuma alcool si te hartuieste prin agresivitate verbala, reprosuri? Cum reusesti sa il convingi ca esti adult si iti dramuiesti viata cum crezi si simti? Cum il faci sa nu te mai urmareasca atunci cand mergi undeva sa stie unde si cu cine mergi si sa nu iti mai agaseze prieteni?

Răspuns Câştigător
| P4rAd0x a răspuns:

Buna, Natalia. Probabil nu iti vrea raul, doar ca presupun ca din cauza alcoolului si a gandirii limitate actioneaza in felul asta, pana la urma nu stie cum sa iti explice si nu are alte metode de a iti transmite anumite lucruri. Lucrurile se complica insa daca stai in casa lui, daca stai in acelasi loc in care sta si el in fiecare zi. Ar putea sa fie destul de riscant sa suni la politie in conditiile in care esti destul de vulnerabila, in conditiile in care are ce sa-ti faca, mai ales cand o sa fie sub influenta alcoolului. Pentru a lua atitudine in acest caz, primul pas este sa reusesti sa stai in propria ta casa, chiar daca este vorba de statul cu chirie si castigarea propriilor bani. In momentul in care ai reusit sa faci aceste lucruri si el va veni la tine, ai tot dreptul sa ii spui sa plece, sa incui usa, iar in cazul in care nu face acest lucru sa se ajunga la politie, si iti spun din experienta ca atunci cand vrei sa suni la politie, este o idee mult mai buna sa nu il anunti inainte, pentru a nu risca nimic. Nici nu trebuie sa stie ca ai sunat, asa eviti o cearta sau lucruri si mai grave, de exemplu. Acum, legat de mama ta si de ceea ce spune cu privire la asta: este adevarat, nu toti politistii sunt de treaba, nu cu toti te intelegi, majoritatea sunt pur si simplu agramati si nu poti discuta nimic cu ei, tot ce stiu sa faca este sa aplice niste legi pe care nici ei nu le stiu. Aici nu este vorba de ofiterii de politie, care din pacate nu se vor ocupa de ordinea publica. Totusi, exista sansa sa te intelegi si cu subofiterii, pana la urma le explici si tu ceea ce s-a intamplat, nu ai de ce sa-ti faci probleme, nu va faceti de ras. Asta daca erai copil sau ceva, dar acum ca esti majora nu ai de ce sa iti faci probleme, o sa te inteleaga si politistii, le explici ca este mai complicata situatia, ca ai incercat, si ii rogi pur si simplu sa discute cu tatal tau, poate o sa aiba ceva de spus si cumva o autoritate asupra lui. Pe de alta parte, se poate ajunge, dupa mai multe avertismente, si la sanctiuni, unde masurile luate de tatal tau ar putea cumva sa o afecteze pe mama ta si sa va „distruga" intr-un fel familia. Pana la urma exista riscul sa se ajunga la divort, lucru care chiar ar putea sa o afecteze pe mama ta, de aceea este cel mai bine sa discutati inainte sa faceti o miscare gresita care ar putea avea niste consecinte greu de suportat. In cazul in care nu vrei sa iei in calcul treaba cu politia, poti pur si simplu sa incerci sa eviti contactul cu tatal tau. Aici trebuie discutat si cu mama ta, poate ar ajuta cumva sa incerci sa ii explici si ei ca trebuie sa faca acelasi lucru, sa ii dea impresia tatalui tau ca este oarecum suparata pe el, explicandu-i in cazul in care i se va cere acest lucru mai multe motive, aducand in discutie alcoolul, comportamentul agresiv si exemplul pe care ti-l da tie. Sunt sigur ca mama ta ar putea avea o convingere mai mare decat tine asupra lui, pana la urma ei doi ar trebui sa fie egali, desi inteleg ca nu sunt. Situatia de la tine din familie este in momentul de fata foarte comuna, lucrurile astea se intampla in foarte multe familii, doar ca este important sa intelegi ca trebuie sa treci peste, pana la urma si datorita tatalui tau existi acum, fara el nu se putea, de aceea trebuie putin respect si trebuie luate in calcul riscurile actiunilor pe care le puteti face tu si mama ta. Este destul de bine totusi ca nu va loveste, pana la urma asta e cel mai important. Stiu ca este loc si de mai bine, dar nu va aflati in cea mai rea situatie posibila, si cu timpul lucrurile vor merge mai bine pentru tine, pe masura ce o sa te distantezi cat de cat de parintii tai, sau cel putin de tatal tau, asta daca iei in calcul sa iti faci propria familie, cu cineva care tine la tine si care nu va repeta greselile pe care le face tatal tau, poate trebuie sa intelegi ceva din comportamentul lui, sa ai grija cu cine te casatoresti si cu cine vei sta restul vietii tale, sa nu regreti mai tarziu, pentru ca gandeste-te ca aparent tatal tau parea in regula atunci cand s-a casatorit cu mama ta, dar sigur ei inca se iubesc, deci inca o data ceea ce spune mama ta va avea un impact mai mare asupra lui, numai ca trebuie sa aiba grija la ce ii spune si la cum ii spune, trebuie luat cand este calm. Nu stiu daca va ajuta sa ii explici tu, mai bine las-o doar pe mama ta sa o faca, dar aici este nevoie de cooperare, intre tine si mama ta, trebuie sa va ganditi si sa discutati ceea ce veti face si ceea ce ii va spune. Ai grija la ceea ce faci cu politia, aparent pare ca este o idee buna, dar sa stii ca poate sa aiba consecinte. Este indicat sa suni la politie atunci cand e nevoie, atunci cand te simti cat de cat in pericol, atunci cand vezi ca nici ceea ce spune mama ta de nenumarate ori nu va avea efect, si repet: atunci cand vei suna politia este important sa nu mai stai cu el in casa. Nu trebuie sa fii descurajata sa suni la politie, atunci cand o sa simti ca este necesar e cel mai bine sa suni. Stiu cum e, din exterior foarte multe persoane te vor incuraja din prima sa suni la politie, fara sa se puna cateva secunde in locul tau si sa se gandeasca la niste posibile consecinte. Imi pare rau ca nu pot sa te ajut cu mai mult, dar pe moment, dupa parerea mea, cea mai buna solutie ar fi sa discuti cu mama ta si sa ii spui sa continue sa-i explice modul in care alcoolul ii afecteaza comportamentul, gandirea, pe tine si relatia fata de voi doua. Toate acestea trebuie spuse atunci cand sunt doar ei doi, nu in prezenta ta, pentru ca asta l-ar putea face cumva pe tatal tau sa se simta prost vorbind toate astea fata de tine, sa simta cumva ca nu va mai avea autoritate. Tot legat de discutia lor, e foarte important sa o faca doar atunci cand nu este sub influenta alcoolului, atunci cand este calm, si pe un ton cat se poate de linistit. Trebuie evitate cat de mult posibil certurile, asta trebuie sa ii explici cat de cat insistent mamei tale, pentru ca exista riscul de a avea tendinta sa il certe intr-un fel, ceea ce ii va oferi un mare dezavantaj si va scadea cu mult sansele de a intelege ceva tatal tau. Lucrurile poate ca nu se vor rezolva, dar este important sa mergi inainte, orice s-ar intampla. Nu o sa depinzi la infinit de ei, la un moment dat o sa vezi ca lucrurile o sa se schimbe in bine si pentru tine.

35 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti adult, atunci poti actiona atat cu vorba buna (recomandat), cat si prin constrangere (nerecomandat).
Cand il gasesti treaz, aseaza-l langa tine pe un scaun si ia-l cu "vorba dulce". Explica-i ca face prostii cand e baut si pot fi urmari grave (chiar daca exagerezi un pic).
Spune-i sa se lasa de bautura, fiindca se pot intampla lucruri foarte rele cand nu stie ce face (sperie-l un pic, sa-l pui pe ganuri).

Daca isi manifesta deja vointa sa scape de bautura, propune-i sa adune TOATE bauturile ascunse de prin casa si sa le toarna IN FATA TA in wc! E cel mai important lucru, primul pas sa-si faca SINGUR acesta, la indemnarea ta!

In caz ca nu vrea sau spune ca nu poate, spune-i ca arata tot mai rau si mai batran in ultima vreme din cauza bauturii si ar fi bine sa mearga la o cura de dezalcoolizare, unde-l conduci chiar tu la inceput, sa nu-i fie rusine, iar apoi sa poata fi MANDRU de tine ca l-ai ajutat!

Cand incepe sa se lase de bautura (chiar daca nu complet), e bine sa fie "apreciat" de rude si cunostinte (mai ales femei) ca arata tot mai bine, s-a intinerit.winking Asta ii va readuce increderea in sine si speranta in viata, de care duce lipsa acum.

| Freya1 a răspuns (pentru Bula):

El mereu a fost foarte autoritar si daca i-am explicat si cu frumosu si cu uratul nu a inteles tipa si la mine si la mama ca nu il comandam noi pe el deci sansele sa il ajut sunt foarte slabe crede-ma am incercat de mica sa fac asta

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

Cu atat mai mult: acum deja chiar trebuie un pas hotarat din partea ta!
Nu te lasa dominata de el (cum a facut si mama ta), iar daca se opune, pune-i in vedere ca iei si tu masuri mai drastice, daca nu inceteaza.

| Freya1 a răspuns (pentru Bula):

Nu vreau sa ma las dominata de el pentru ca nu vreau sa ajung una din alea maritata de parinti cu o meserie aleasa de parinti care respira cum vor parinti doar pentru ca ei nu au reusit sa isi indeplineasca visele in tinerete

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

In acest caz PUNE-ti PICIORUL IN PRAG, pana nu va fi tarziu!

| ania a răspuns:

Mută-te în alt oraș.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Solutia cea mai buna: ia-ti viata in propriile maini si nu mai sta cu el. Esti tanara si-ti poti face un viitor.

| Freya1 a răspuns (pentru Salontanul):

Da asta astept sa fac dar mai am de asteptat pana imi fac bani suficienti ca nu am

| RAY a răspuns:

Naty scopul tau sti care e isi cauti un loc de munca, o chirie ieftina si fugi de acolo, asta omul nu il schimba decat pamantul galben =asta imi spune mama mereu, desi asta e, stiu ca e aiurea, stiu cum e

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau sa il schimb problema lui dar sa il potolesc cumva pana plec sa pot si ei sa stau linistita apropo cred ca ma mut pe la Arad sti tu....ca pe aici nu cred ca o sa scap de el degraba

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Oder Timisoara te asteptam aici cu drag naty

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da daca nu ma descurc nu o sa am ce face

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Trebuie naty ca o faci pentru tine, esti fata frumoasa, tanara de ce sa nu poti

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te muti. Schimbi orasul si scapi de el. Nu cred ca o sa vina cu chirile langa tine doar ca sa te faca de rahat.

| Andersen2k18 a răspuns:

Ai incercat sa il convingi sa nu mai bea? Sau macar sa il duci la un centru de dezalcoolizare? Este grav daca a inceput sa te urmareasca sau mai rau ca e agresiv. Daca da in tine, poti sa ii faci o plangere la politie.

| Freya1 a răspuns (pentru Andersen2k18):

Nu e agresiv fizic doar verbal si ameninta.Nu am avut cum sa il fac sa nu mai bea.Consuma alcool de cand eram eu mica si nu am reusit sa il conving sa se lase si nici la medic nu am cum sa il duc fortat.Problema e ca nu mereu e biat iar cand e treaz toata lumea zice ca e painea lui Dumnezeu face impresie buna dar cand consuma alcool e jale in casa mereu are ceva cu mine

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Freya1):

Pai de la agresiune verbala pana la cea fizica nu mai are mult.Solutia ar fi sa il iei cu forta si sa-l duci un centru de dezacoolizare, fie ca vrea, fie ca nu.S-au te muti in alt oras pur si simplu

| Adiadictie a răspuns:

Cel mai rau e ca se transmit relele copiilor

| SynapseNinja a răspuns:

În primul rând, ar trebui să îl convingi să nu mai bea. Dacă te agresează ai putea chema poliția, sau ai putea scoate certificat medico-legal și să îl dai în judecată.

| Freya1 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Degeaba ii spun sa nu mai bea.Nu pot sa il dau la politie ca zice mama ca ne facem de rusine.Acuma vreau sa ma mut cum reusesc sa imi strang bani suficienti doar ca sunt sigura ca ma va cauta si ma va face de rusine si acolo unde voi merge

| OAly a răspuns:

Nu-ti poti schimba tatal dar poti schimba tu ceva in relatia cu el. Vorbeste-i deschis si spune-i ce te deranjeaza. Vorbeste-i frumos nu pe ton de repros. Daca e om intelegator poate va reusi sa se schimbe.

| Freya1 a răspuns (pentru OAly):

Fac asta de cand am fost mica si am inceput sa inteleg ce si cum...Nu functioneaza

| OAly a răspuns (pentru Freya1):

Atunci gaseste un adult care sa iti tina partea in fata lui!

| Freya1 a răspuns (pentru OAly):

Eu sunt adult am 22 de ani un alt adult degeaba ca daca i se casuna lui pe mine...

| OAly a răspuns (pentru Freya1):

Pai daca esti majora si ai posibilitatea sa te intretii singura poti sa te muti cu o prietena undeva.

| Freya1 a răspuns (pentru OAly):

Pai inca nu am asta e problema

| OAly a răspuns (pentru Freya1):

Atunci rezolva problema asta! Gaseste-ti un job bun ca sa poti castiga suficient si sa nu mai ai nevoie de banii tatalui tau.

| Vassii a răspuns:

Daca chiar te agresează fizic, ar trebui sa anunți poliția. Așa aș proceda eu...