| Deniiiiiiiiii15 a întrebat:

Cum se aduna puterile cu aceeasi baza?batting eyelashes Fundaa! Scuze de categorie thinking

10 răspunsuri:
| iulia_9095 a răspuns:

Copiezi baza si aduni puterile

| hamsteru a răspuns:

La ce te referi? aaaah cred ca stiu de exemplu 2 la patrat + 2 la cub=2 la puterea a cincia la asta cred ca te-ai referit

| Deniiiiiiiiii15 explică:

Scuze de categoriee thinking

| TSO7 a răspuns:

Daca ai inmultire ex:
2 la puterea a 3 inmultit cu 2 la puterea a 4 > rezultatul e 2 la puterea 3+4 adica la 7
Daca ai 2 la puterea 3 adunat cu 2 la puterea a 4a > trebuie sa faci calculele mai intai dupa aduni numerele, nu poti aduna puterile.
Bafta

| JT a răspuns:

Sa vedem: suma pe care o ai o numesti S. Inmultesti S cu baza de la puterile respective(daca ai baza 51, inmultesti S cu 51, si obt. 51S)(la inmult cu baza fiecare putere va primi +1 la exponent). Apoi trebuie sa scazi suma initiala din noua suma(cea pe care ai inmultit-o cu baza). Adica, o sa ai XS-S(X este baza cu care ai inmultit noua suma). O sa ai ceva de genul: (presupun ca baza e 3) 3S-S=3la2 +3la3 + (pana unde ai) - suma pe care a trebuit sa o faci. Si vei obt 2S(3-1=2)=3laY(Y este exponentul cel mai mare din noua suma inmultita cu baza)-3la1. Dar tu trebuie sa afli cat este S, deci vei avea (3laY-3la1):2. Cam asta e! Ca o formula ar fi : S=xla1+xla2+xla3+.+x la n. Inmultim cu baza, respectiv x, si avem xS=xla2+xla3+.+x la n+1(atentie! n+1 e exponentul). Apoi le scazi =>xS-S=x la n+1 + x la n +... +xla2 - x la n -... -x(cred ca te-ai prins) apoi o sa simplifici(daca nu stii, iti spun direct ce obtii) o sa ai (x la n+1 -x)sadx-1)S. Acum, x=baza n=exponentul! Scuze daca nu ai inteles, e mai complicat de explicat!

| buterfly a răspuns:

Scrii baza si aduni puterile!happy

| Și_AtÃt_RazVan_1999 a răspuns:

Suma pe care o ai o numesti S. Inmultesti S cu baza de la puterile respective(daca ai baza 51, inmultesti S cu 51, si obt. 51S)(la inmult cu baza fiecare putere va primi +1 la exponent). Apoi trebuie sa scazi suma initiala din noua suma(cea pe care ai inmultit-o cu baza). Adica, o sa ai XS-S(X este baza cu care ai inmultit noua suma). O sa ai ceva de genul: (presupun ca baza e 3) 3S-S=3la2 +3la3 + (pana unde ai) - suma pe care a trebuit sa o faci. Si vei obt 2S(3-1=2)=3laY(Y este exponentul cel mai mare din noua suma inmultita cu baza)-3la1. Dar tu trebuie sa afli cat este S, deci vei avea (3laY-3la1):2.

| claudiabenko a răspuns:

A^0+a^1+...+a^n = a^n-1/a-1
* a^n inseamna a ridicat la puterea n

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A^0+a^1+a^2+...+a^n
S=[(a^n+1)-1]:a-1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A^0+a^1+a^2+...+a^n
S=[(a^n+1)-1]sada-1)