| Effy35 a întrebat:

Cum se manifestă respectul și loialitatea într-o relație când iubirea este condiționată în comparație cu iubirea necondiționată, având în vedere că iubirea necondiționată poate duce la retragerea din relație fără a înceta să iubești persoana respectivă?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Nu exista iubire conditionata,poate un fel de atasament mai mult sau mai putin sanatos sau un parteneriat convențional.
Iubirea este iubire si punct indiferent de context.
Vorbim atata despre ea pentru ca este foarte rara ( ma refer la relatia barbat,femeie)
Iubirea trebuie si cultivata, nu lasata la voia intamplarii,caci este un lucru minunat atunci cand se intampla.
Iubirea aceea pura de care cred eu ca vorbesti inseamna adevar si libertate.
Sa te poti bucura pentru celalalt daca este fericit si nu este cu tine.
Din iubire sa- l dezlegi de tine si sa-i oferi sansa sa traiasca ce vrea sa traiasca,chiar daca tu nu mai esti in planurile de viitor.
Adica,chiar daca a fost incorect /a sa spunem, daca si-a urmat calea sufletului trebuie inteles si fara ura sa iti iei adio.
Pana la urma cand iubesti exista posibilitatea ca celalalt sa nu simta nici pe jumatate din cat simti tu. Ce sa faci? Sa te apuci sa mai decupezi din iubire? O lasi acolo in sufletul tau.
Daca acea persoană este fericita in afara ariei de acoperire, nu-i bai.
Il /o iubesti in continuare de la distanta, neuitand totusi ca ai o responsabilitate pentru propriul suflet si daca asa a fost sa fie, asa sa ramana.
Insa iubirea adevărată intre un barbat si o femeie cum am spus, este extrem de rara si nu prea face parte din realitatea cotidiană.
Respectul si loialitatea ar trebui sa existe in orice caz, chiar daca relatia este conventionala, asa cum sunt majoritatea relatiilor, fara ipocrizie.
Este un parteneriat, unde poate exista si afectiune si conventie si atunci cand nu mai merge, cu respect ar trebui gasite solutii de încheiere in conditii decente a parteneriatului.
Iubirea nu apare peste noapte, ea creste in fiecare zi mai mult si pentru asta este nevoie de o participare a ambilor parteneri in fiecare secunda.
Despre iubire nu se vorbeste, nu exista cuvinte sa o poti descrie si nici nu simti nevoia atunci cand o traiesti.
Iubirea este o stare, ca si viata, trebuie doar traita, ingrijita si apreciata.
Trait in iubire si atat, restul vine de la sine.

| Effy35 explică (pentru ioana748):

Foarte bine spus. Mulțumesc pentru aceste gânduri!

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Cu mult drag,

23 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Fa un test, vinde-ti cazanul, ia vezi mai e de maine cu tine? laughing

| Effy35 explică (pentru TimberWolf):

La ce va referiti mai exact?

| TimberWolf a răspuns (pentru Effy35):

La ce ne referim? pff...hai sa pun altfel problema, daca de maine ai fi sarac, atunci se vede daca te iubeste sau nu. Daca te iubeste ramane cu tine cu tine daca nu, se duce cu altul.

| Effy35 explică (pentru TimberWolf):

Exact!

| TimberWolf a răspuns (pentru Effy35):

Tine minte, nu toate femeile iubesc, multe isi vad doar interesul!
In ziua de azi e extrem de greu sa gaesti o femeie care sa te iubeasca si sa fie si ok la fizic si normala la cap.

| Effy35 explică (pentru TimberWolf):

Ai dreptate.

| TimberWolf a răspuns (pentru Effy35):

Normal ca am, vorbesc din realitate si experiente nu ca frustratele de mai jos din frustrari.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru TimberWolf):

Păi și la bărbați nu e exact la fel? Ba da.Fiecare din noi are un interes și dacă ești bărbat adevărat singurul, unicul tău interes când intrii în viața ei trebuie să fie acela de a o face și mai fericită față de momentul cât a fost singură și garantat și tu la rândul tău vei deveni și mai fericit.

| ioana748 a răspuns:

Multumesc pentru funda,

| Effy35 explică (pentru ioana748):

Cu cea mai mare plăcere.

| LisaJulie a răspuns:

Respectul și loialitatea inseamna sa se sprijine, sa se iubească și sa fie fideli unuia altuia! Ce înțelegi tu prin iubire necondiționată?

| Effy35 explică (pentru LisaJulie):

Într-o relație în care ambele persoane iubesc necondiționat, este ceea ce ați descris și este menținut pe tot parcursul relației.

In schimb, într-o relație în care o persoană iubește condiționat și cealaltă necondiționat, o persoană va avea întotdeauna aceste calități în mod natural, iar cealaltă se va schimba întotdeauna în funcție de condiții.

| Miruna333 a răspuns:

Iubirea neconditionata este doar din partea parintilor catre copii.
Nu exista iubire neconditionata in relatii. Asta ar fi toxic. Fara limite si conditii? Haos total:,, Fa-mi orice ca tot te iubesc''. Asta ar duce la abuz de toate felurile.

| Effy35 explică (pentru Miruna333):

După cum am spus, iubirea necondiționată nu presupune acceptarea comportamentelor dăunătoare, ci continuarea de a iubi persoana în ciuda defectelor ei. Într-o iubire necondiționată, nu ești obligat să rămâi într-o relație toxică.

P.s. Chiar și mama ta, deși te iubește necondiționat, nu este obligată să mențină o relație apropiată cu tine dacă nu o respecți.

| sierra1 a răspuns (pentru Effy35):

~ Într-o iubire necondiționată, nu ești obligat să rămâi într-o relație toxică~

nu ințelegi noțiunea sau o folosești incorect. Iubire necondiționată = iubirea e aceeași chiar dacă e toxică, adulterină, bla-bla-bla

| Effy35 explică (pentru sierra1):

Am înțeles noțiunea foarte bine. Tot ce ați făcut a fost să o rezumați în câteva cuvinte, ceea ce o face mai ușor de înțeles pentru toată lumea, iar pentru asta vă mulțumesc.

Dar ceea ce merită menționat este că puțini realizează că iubirea necondiționată poate exista fără a fi nevoie de o relație activă.

| Miruna333 a răspuns (pentru Effy35):

Asta ca accepti defectele partenerului nu este iubire neconditionata.
Iubirea neconditionata nu are vreo limita sau conditii sanatoase! Informeaza-te ce inseamna iubire neconditionata.
Nimeni nu este obligat sa faca nimic pe acest pamant, este alegerea fiecaruia daca doreste sau nu sa mentina o relatie cu nimeni.

| Effy35 explică (pentru Miruna333):

Defecte avem cu totii Miruna.
De fapt, aceasta este iubirea necondiționată: acceptarea persoanei așa cum este.

Prin acceptare, nu mă refer la a tolera comportamentele negative ale persoanei față de tine, deoarece aceasta ar fi toxic. În schimb, mă refer la menținerea constantă a sentimentelor tale față de acea persoană.

Și da, nimeni nu este obligat să rămână cu cineva care nu-ți împărtășește sentimentele.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Miruna333):

Dimpotrivă chiar și dragostea părintească vine cu anumite condiții altfel copiii vor face absolut orice le trece prin minte.
Cine a alăturat cuvântul "necondiționat" lângă "dragoste" nu prea l-a dus mintea.
În absolut orice trebuie să existe condiții, reguli, principii, valori după care să-ți ghidezi viața.
Păi cum să nu sufere și se ajunge uneori și la crimă dacă pentru unele fete/femei singurele lor condiții țin exclusiv de aspectul fizic și/sau poziția socială și nu le interesează alte aspecte la cei de sex masculin atunci când îi acceptă în viața lor.

| Miruna333 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Una e iubirea, alta este educatia... normal ca exista reguli, daca, copilul nu isi face temele, doar nu iti trece iubirea, despre asta este vorba.
Am spus cumva opusul la asta : În absolut orice trebuie să existe condiții, reguli, principii, valori după care să-ți ghidezi viața? Nu cred.
Da, si pe criminali ii iubesc parintii.
De la iubirea parinteasca nu stiu de unde ai dat-o la femei si aspectul fizic, pozitie sociala ca nu are nici cea mai mica treaba, multumesc

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Miruna333):

"Nu exista iubire neconditionata in relatii. Asta ar fi toxic. Fara limite si conditii? Haos total:,, Fa-mi orice ca tot te iubesc''. Asta ar duce la abuz de toate felurile."
Cum să nu aibă treabă ceea ce am scris, uite aici făceam referire. Dacă ați știi ce-i IUBIREA nu ați mai fi dezorientați și nefericiți.