| Dariusuu a întrebat:

Cunoasteti vreun caz in care 2 gemeni sa fie total diferiti?

Răspuns Câştigător
| Gogu06 a răspuns:

Daca nu ma insel gemeni nu inseamna ca arata la fel ci ca s-au nascut in acelasi timp, dar n-am cunoscut indeaproape ceea ce spui, totusi la ce te referi la comportament sau la infatisare? la infatisare mai gasesti iar la comportament sunt foarte diferiti din cate am observat, unul e bun altul e rau, unu e docil altul e activ am observat in cele 2 perioade cand am intalnit gemeni, gilmnaziu si gradinita. Unul oricum incearca sa il depaseasca pe celalalt involuntar, sa atraga atentia mai mult asupra lui iar cel de-al doilea se obisnuieste cu situatia.

| Dariusuu explică (pentru Gogu06):

Aici iti dau dreptate. Asa e.

Cand eram mai mic credeam ca mami ma minte, dar pe parcurs chiar am stiut ca e adevarat.

24 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

Da..frate si sora dar..de ce intrebi? oricum ti-am raspuns la intrebare.

| Dariusuu explică (pentru doc69):

Eram doar curios.

Eu si fratele meu nu semanam deloc nici la infatisare nici la comportament.

Multumesc pentru raspuns.

| filaret03 a răspuns:

Nu

| IloveME a răspuns:

Da si multe!
Bunica a facut tripleti, doi seamana foarte bine intre ei(cine nu-i cunoaste, se incurca cu ei) iar celalalt total diferit!

| Dariusuu explică (pentru IloveME):

Iti multumesc pentru raspuns.

Chiar nu stiam despre tripleti ca unul ar putea fi diferit.

| Oana92 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la comportament. Nu cunosc gemeni, dar in teorie se spune ca in perioada de pubertate si adolescenta cei doi devin complet diferiti si vor semana din nou odata cu trecerea timpului. Schimbarea se produce datorita nevoii de independenta si afirmare specifica adolescentului.

| oglindasultanului a răspuns:

Pai "gemeni" sunt 2 copii nascuti in aceeasi zi, care unu poate fi nascut la 1 noaptea, celalalt la 11 si sa fie considerati gemeni, mai poate fi si cazul cand unu se naste pe 31 decembrie si celalalt pe 1ianuarie (aceia sunt nascuti in ani diferiti). Sunt mai diferiti cand celalalt se naste mai tarziu. Dar daca cumva te referi ca nu aveti acelaasi hobby-uri si ideile sunt diferite, astea nu-s genetice, sunt facute de experintele vietii. Era un film demult cu niste gemeni care nu semanau deloc, dar ala era film.

| 01rukia01 a răspuns:

Da,am eu 2 gemeni in clasa, fata si baiat si sunt diferiti
baaaa, gemenii cramprolling on the floor
aia da

| genTlemeNNN a răspuns:

DA in cazul in care sunt gemeni fraterniwinking

| Myyy3 a răspuns:

Pai ori sunt gemeni ori diferiti?

| Dariusuu explică (pentru Myyy3):

Da vad ca nu ai intalnit asa ceva.

Eu cu fratele meu suntem 2 gemeni total diferiti. Ma intelegi?

Am vrut sa vad daca mai exista cazuri. Sunt sigur ca exista de fapt, dar mi se pare ciudat.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Dariusuu):

Bună.
Nu te mai supăra.
Gemenii care seamănă perfect sunt rari întâlniți, cei mai frecvenți gemeni i-au copia unuia dintre părinți, chiar dacă sunt gemeni de fete sau băieți (unul are copia mamei, altul copia tatălui, deși la chip sunt aproape identici!).
Pa, pa.

| Dariusuu explică (pentru Legiuitoarea):

Da asa e. Sunt putini gemeni care seamana perfect dar totusi seamana intre ei.

Eu cu fratele meu nu semanam deloc. Suntem total diferiti, si la comportament si la infatisare.

P.S Iti multumesc pentru raspuns.

| Antoonel a răspuns:

Da,sunt cazuri in care 2 gemeni sunt complet diferiti. Am in clasa 2 baieti, unul mic si slab, altul inalt si gras. Nu seamana deloc, dar totusi sunt gemeni.

| Dariusuu explică (pentru Antoonel):

Da, asa e si in cazul meu.

| me92 a răspuns:

Da,chiar din familia mea....se numesc gemeni biviteliniwinking...iar cei care seamana se numesc gemeni monozigotihappy

| Dariusuu explică (pentru me92):

Iti multumesc pentru raspuns.

| me92 a răspuns (pentru Dariusuu):

Cu placere

| Sarcastique a răspuns:

Păi... gemeni înseamnă că te-ai născut în acelaşi timp cu altcineva, nu? Nu are nici o treabă cu trăsăturile, genurile sau calităţile. Cum ştim, fiecare persoană are personalitatea diferită. Baftă!

| aliiluvyou a răspuns:

Sigur că da. Se numesc gemeni fraternali. happy

| YuHu3x a răspuns:

Http://www.superbebe.ro/......eriti.html Uite aici tot ce te-ar interesa. Normal ca exista si gemeni diferiti. In alta limba. Gemeni materni. Da' vezi din articolul de mai sus.