| xDcreepy a întrebat:

Curiozitate:. Am o prietena care are 47 de ani, nu are servici de 13 ani, nu are nici un venit, are un copil de 12 ani si vrea sa divorteze. Intrebarea: Poate sa bage divort fara sa ia un avocat? Daca da, de cati bani are nevoie si care este procedura.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, avocatul nu este obligatoriu. Datorita faptului ca nu are venituri taxa judiciara de timbru este de numai 8 lei si timbru judiciar de 0, 30 lei. Taxa aceasta este strict pentru divort, daca sunt si alte capete de cerere va fi mai mare. Poate fi scutita de taxa daca face si i se aproba o cerere de ajutor public judiciar conform OUG nr. 51/2008. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Costă 3 lei şi ceva, costul unui timbru judiciar, pentru a intenta proces de divorţ. Atât.
În rest, nu are nevoie de avocat.
Totuşi, ea fiind fără venituri şi copilul fiind minor, custodia în mod cert o va câştiga tatăl iar dacă ea nu are decât pretenţia de a i se acorda divorţul, totul e ok.
Dacă-şi doreşte custodie, pensie alimentară şi alte chestii la care visează des femeile care vor să divorţeze, atunci îi trebuie clar avocat întrucât singură mă îndoiesc că va putea câştiga procesul şi, aşa cum îţi spune şi M. S., o dată pierdut procesul, cel care pierde plăteşte cheltuielile de judecată.
Salut.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sigur ca poate sa bage divort fara sa fie reprezentata de un avocat. Acest lucru nu intra in plata, dar daca din anumite motive ai pierdut procesul, potate plati toate cheltuielele de judecata.