| anamaria2009 a întrebat:

Dac am 18 ani si vreau sa plec de acasa cu prietenul meu pentru ca parinti mei nu sunt de acord cu el ce imi poate face politia?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Absolut nimic. Iti poate face din mana doar. Esti majora.

Insa, nu uita ca dragostea trece prin stomac, mai aminteste-ti ca trebuie sa ii speli chilotii si sa-i calci, ca trebuie sa ii faci de mancare si sa ii pui masa calda cand vine de la serviciu (daca are serviciu), eventual daca ai tu, trebuie sa faci tu toate astea cand vii pentru ca barbatii mai rar isi misca dosul sa faca astea ca au "femeie". Apoi trebuie sa fii infloritoare pentru ca nu ai vrea sa il neglijezi pentru ca iepurasii sar repede si cauta alt culcus.

Mult succes si i hope the forces of evil won't intrude with your plans!

28 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Da` ce-ti veni sa pleci? straight face laughing termina-ti intai facultatea, gaseste-ti un job bun, si dupa mai vorbiti.Nu Se Meritawinking... E prea putin... tu meriti mult mai multwinking.gandeste-te...

| dny221 a răspuns (pentru cami):

straight face zău unde găsești tu de lucru spune-mi și mie ca eu caut de 2 luni și nu găsesc happy rolling on the floor ba e ușor de dat doar din gura

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca sa chibzuiesti inainte de-a face pasul urmator, pune raul inainte, acum vrei sa te muti cu amicul tau, dar daca va apare intre voi o cearta ce vei face? Incearca sa gandesti pozitiv nu negativ, stiu dragostea este mare dar ai grija la urmari, mai bine este sa-i lamuresti pe ai tai si poate vor fi de acord si ei cu prietenul tau.Bafta multa iti doresc.

| Parintele a răspuns:

Nu are ce sa-ti faca pentru ca esti majora, insa ai grija ca politia inca mai face abuz de putere si pot incerca sa te intimideze. Ai grija daca e sa pleci sa nu aveti alte probleme apoi ca lipsa banilor a locuintei si altele care te vor face sa te intorci acasa. Incearca sa te gandesti de 2 ori inainte sa faci pasul asta. Si nu uita ca nu poti sta departe de parinti toata viata. Mai bine convingei sa te acepte asa cum esti ca ai dreptul sa alegi pe cine vrei ca iubit.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mie mi-ar fi frica de cel de sus, de consecinte, de dor... Totusi ai ajuns la 18 ani datorita cuiva, datorita unor oameni care te-au iubit si te iubesc, care te-au vrut, care te-au crescut, ca sa fii mare si frumoasa, ca sa te marite mai apoi, ca sa le duci o cana de apa la batranete.
Si tu fugi de acasa cu cine stie cine? Nu zic a nu il cunosti, dar sa pleci ar fi o prostie, una foarte mare.
Spor!

| Mya a răspuns:

Daca ai 18 ani, nu-ti pot face nimic.Esti considerata majora. Dar esti sigura ca esti pregatita pentru a face acest pas? Eu zic sa nu te grabesti...mai bine mai astepti 2-3 ani.

| allube a răspuns:

E un pas pripit si necugetat.Parintii tai nu sunt de acord nu asa "de flori de mar", are el ceva ce lor nu le convine. Asta e varsta deciziilor pripite si nechibzuite, nu fa ceva ce ai putea sa regreti toata viata.Parintii vor numai binele copiilor lor, niciodata n-ar face ceva in defavoarea lor, sa tii minte toata viata lucrul asta! Dragostea e oarba, tu nu-ti dai seama acum si de defectele lui ii vezi doar calitatile pentru ca esti indragostita iar el daca te-ar iubi nu ti-ar cere asta. Dar, decizia iti apartine, cum au spus si ceilalti esti majora, dar ai grija sa nu regreti!

| alma a răspuns:

Nu de politie trebuie sa-ti faci griji si de viitorul tau, in viata vei avea sigur nevoie de sprijinul parintilor care te-au crescut, nu face acest pas in ascuns de ei ca are sa-ti para rau mai tirziu, sunt sigura ca parinti iti vrea numai binele, vorbeste cu ei si cerele intelegere. Daca iubitul tau te iubeste cerei sa vorbeasca el cu parintii tai, nu le face acest rau in ascuns pentru ca nu se merita.

| iulia_5454 a răspuns:

Gandeste-te bine inainte sa iei o decizie pe care mai tarziu s-ar putea sa o regreti.Si eu am gandit la fel la 18 ani.Acum la 5 ani de atunci pot sa spun ca faceam greseala vietii mele daca plecam de acasa.Am ales parintii, acum sunt in bucuresti, am terminat o facultate, am un servici bun. El a ramas la tara, oricum nu cred ca ma iubea(analizand comportamentul lui de atunci cu mintea pe care o am acum) si e doar o amintire.Parintii sunt singurele persoane pe care te poti baza. Iubirile la varsta asta sunt trecatoare.Vezi doar ca se despart oamenii dupa ani buni de casnicie. daca va despartiti tu ce o sa faci?

| danut a răspuns:

Succes, poti pleca cand doresti. laughing P. S. esti gata sa-i speli... lenjeria intima dupa... ceva purgative sau sa primesti cadou cate o scatoalca "ca nu-i mancarea ca la mama"... sau sa faci "pereche" cu "o alta de 16 ani" ca doar nu fugi de acasa direct la Ofiterul Starii civile. laughing

| just.for.you a răspuns:

Nimic esti deja majora si stapana pe propia ta viata! dar nu pleca pana nu esti sigura de dragostea ta pentru el si de a lui pentru tine caci odata plecata nu mai ai sanse de intoarcere! 1

Răspuns utilizator avertizat
| fanutz a răspuns:

Nimic ...esti pe cont propriu
dar gandeste-te k tot tu o sa te intorci acasa mancare gatita o sa iti fie dor nu-s eu iti sugerez sa te mai gandesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politia nu iti face nimic... dar eu zic sa iti dai 2 palme sa iti revii la realitate ca nu e asa usor sa pleci de capul tau in lumea asta de caini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se poate numi prostia vieti tale Ana, mai intai gandeste-te la parinti tai care de cand ai plecat sunt disperati si nu mai stiu ce sa faca ca sa isi vada fata acasa iar.Eu zic ca nu merita sa faci asta pentru el care nu cred ca ti-a oferit sau iti poate oferi ceva bun in viata.Sa sti ca niciodata nu e tarziu sa te intorci cu capul plecat si sa spui :"Am gresit, iertati-ma!", parinti tai te iubesc prea mult si iti spun sigur ca vor fii alaturi de tine.
Mai gandeste-te.:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic.nu are ce sa iti faca si eu am plecat de acasa pentru iubitul meu si mama nici nu ma lasa sa ma vad cu el imi interzicea.si acum nu are ce sa imi faca a venit si ea cu politia si m-a intrebat daca m-a luat cu forta si i-am zis ca nu si m-a lasat in pace.si sunt fericita cu el.si anul asta vrem sa ne casatorim.eu exact de majorat am plecat si acum mai am putin si fac 19 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt fericita sunt in lenjerie intima si nu e nimeni acasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spunstraight face eu am un trai foarte greu acasa:mama vb urat cu mine, am tata vitreg pentru ca al meu s-a dus... eu as pleca dar ma gandesc ca totusi as vrea sa imi cladesc un viitor eu tot 18 ani, m-as lua cu el dar totusi cred ca e prea devreme.in legatura cu politia nu iti face probleme ei dorm si in cazuri mult mai importante... dar nu cred ca merita parintii tai una ca asta buni, rai cum ar fi sunt parintii tai si iti va fi foarte greu cand nu ii vei mai aveasadti-o spun din proprie experienta.parerea mea e sa va cunoasteti mai bine, sa incercati sa va continuati relatia, sa fii sigura de intentiile lui si poate se va reglemeta situatia pe parcurs:dhappymulta bafta, sanatate sa aveti parte de iubire si de tot ce e mai bunhappyla toti va doresc asta din suflet! la multi ani mie de sf ion adica azi:d:*:*:*happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Ce prostie! Asa o generatie de copii dilai! Nu credeam ca am sa ajung sa vad! Ai naibii! Le fac parintii poftele,ii tin in scoli,le platesc toate alea,ii imbraca,SI EI, in cazul asta, EA...a dat de o scula...si gata domnuleee,ea pleaca de acasa!'ti-ar capu ala sec! TE-AS CAFTI O DATA ASA ZDRAVAN, aoleu! Si nu numai pe tine, ci pe toata pustimea asta care la 17-18 ani se crede unsa cu toata alifiile.Vezi-ti de treaba ta, SI NU-TI MAI JUDECA PARINTII DACA NU-L ACCEPTA PE GHERTOIangry

| sweetangeloana a răspuns:

Nasoala treaba! uite! un caz... ea cu el se iubesc...doamne cata iubire .nu iti poti imagina... Parinti baiatului nu o placeau pe fata pentru ca facea parte dintr o alta categorie de oameni ) Ea ii spune lui Vreau sa mergi acasa la tine sa iti iei toate hainele si sa vi la mine sa locuim impreuna... EL drept raspuns : "ok fac asta si apoi? daca ne certam? daca dispare flacara dintre noi cum o sa ma mai primeasca parinti mei acasa? cum o sa ma priveasca lumea din jurul meu?" (inteligent raspuns zic.) El refuza sa faca acest lucru... si bine face... uf,,, domnisoarei ii cam trece de maritat. ii trece...la cateva luni, exact cand implineau 4 ani impreuna Ea II spune Lui. vreau sa ne despartim...pentru ca ...NICI EA NU STIA DE CE! Asadar ->: Pleaca de acasa cu el si nu te uita in urma DOAR DACA esti fffffoarte sigura de relatie... Poti sa fi sigura in ziua de azi... oare? Mai gandeste te si apoi i a o decizie ...Multa bafta iti doresc...

| Tanathoos a răspuns:

Nu-ti poate face nimeni nimic, dar nu ar trebui sa te pui rau cu parintii tai.In fond, ei te-au crescut si iti vor doar binele. Daca pleci cu prietenul tau este mai mult ca posibil sa duceti lipsa banilor.Intreaba-te mai intai daca prietenul tau merita sa te certi cu parintii care iti pot fi de foarte mare ajutor mai tarziu.

| tria a răspuns:

Ai mare grija ce faci, daca te iubeste te asteapta pana rezolvi problema cu parinti si te ajuta si el sai convingi ca nu au de ce sa-si faca griji. Daca e grabit are ceva de ascuns sau poate va doriti doar aventuri incercati ceva metode asta cu plecatu cu el nu e buna. Din clipa cant ti-ai parasit parinti ii aparti lui si o sa inceapa sati puna conditi oricum nu pleca de acasa.Gandeste-te ceti poate face el si cine o sa te apere de grija zilei de miine

| elena_1329 a răspuns:

Anamaria sincer daca esti sigura ca prietenul tau merita sa stai cu el du-te cu el, insa gandeste-te ca nu va fi ca la parintii tai acasa...Eu am 19 ani nu ma inteleg deloc cu parintii, deci si eu sunt cam in aceeasi situatie, am incercat sa vorbesc cu ei despre asta insa in loc de sfaturi am primit nenumarate batai...Am ajuns la concluzia ca mai bine ma mut cu prietenul meu decat sa stau acasa cu niste oameni care ma bat!

| Andreea22X a răspuns (pentru elena_1329):

Fetelor ce ati facut pana la urma..ati plecat sau nu de acasa?

| kiska a răspuns:

Nu au nici u drept sa-ti faca nimic! esti majora! ai 18... dar cared ca trebuiesa te mai gindesti!
desigur dacaa iti asigura el locul de trai si o viata mai buna...se poate!

| smekeriedefata a răspuns:

In aceeasi situatie ca a ta sunt si eu. Astept de 2 ani sa fac 18 ani sa plec la el acasa pentru ca familia mea nu il accepta! Stii ce? Nu te lua dupa lume.fa ce simti.Tu il cunosti pe el cel mai bine. Politia nu iti va face nimic pentru ca esti majora.Mie imi este frica de reactia tatalui meu este o fire care isi iese din minti repede :-s. In fine, dar termina scoala.Sa te angajezi undeva, sa nu stai la mana lui pentru ca esti femeie nu poti sa stai sa ii ceri bani lui pentru... ai si tu nevoile tale.

In rest. sper sa iti mearga bine! Te pup.

| girlgangsta a răspuns:

Eu iti spun sa nu faci greseala asta.am facut si eu exact acelasi lucru si acum vreau inapoi acasa pentru ca nu sunt sigura daca il mai iubesc daca e bine.cu ai mei nu vb si mi-e greu. nu fa asta gandeste-te pentru ca eu nu stiu ce sa mai fac sa ajung inapoi acasa.