| Kaonashii a întrebat:

Daca ati fi intr-o relatie de lunga durata, vi s-ar parea aiurea sa petreceti Craciunul si Revelionul separati, fiecare la parintii lui avand in vedere ca ei nu stau in acelasi oras?

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu este aiurea la tineri( dacă ai 18 ani ești fată și iubitul stă la 200km, părinții sunt mai grijulii).

Însă când vine vorba de o relație mai serioasă și ambii sunt maturi( 25+, pe salariile lor și probabil la casa lor), este foarte aiurea.

Eu când am avut o relație și s-a nimerit Crăciunul/revelion, am mers la ambele familii.

| Emma30555 a răspuns:

Poate ar fi mai simplu sa alegi, într un an la unul în celalalt la altul, sau de Crăciun la unii de Paști la alții, sau în funcție de cum simți. Nu e neapărat ciudat dar dacă cuplul e bine sudat, părinții accepta relația, se înțelege sa facă sărbătorile împreună. Dacă părinții încă nu va știu și e primul an împreună poate ca este mai comod asa. Revelionul ar trebui petrecut totuși împreună, în fond e o sărbătoare mai mult pentru distracție, pentru tineri

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie nu mi se pare aiurea, dar nici nu țin la sărbători și tradiții. Dacă nu sunteți căsătoriți sau logodiți, poți să consideri că nu sunteți oficial o familie, deci e ok.

Dacă aș ține la tradiții, aș zice că ar fi corect să mergeți o zi la unu și o zi la altul (de Crăciun, cel puțin) și Revelionul să-l petreceți singuri. Dar dacă distanța nu o permite, asta e. Relația voastră, regulile voastre laughing