| Girly97 a întrebat:

Daca matusa mea prin alianta are o sora inseamna ca si ea este matusa mea?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este matusa ta, de fapt nu esti in nici un grad de rudenie cu ea.

Bula
| Bula a răspuns:

Matusa ta prin alianta este sora tatalui sau mamei tale vitregi, deci sora matusei poate fi chiar paritele tau vitreg.

| Girly97 explică (pentru Bula):

De fapt ea este sotia unchiului meu

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

"Ruda prin alianta = ruda care nu este "de sange", adica nu este descendent a arborelui familiei.
Sunt posibile multe asemenea combinatii... happy

| Girly97 explică (pentru Bula):

Poate ca matusa mea nu este ruda de sange dar ea ma iubeste foarte mult ca si cum as fi nepoata ei adevarata happy

| NOname a răspuns (pentru Girly97):

"Poate ca matusa mea nu este ruda de sange dar ea ma iubeste foarte mult ca si cum as fi nepoata ei adevarata."

Asta e cel mai important. happy
Nu contează ce spun anumite definiţii şi etichete, contează ce simţiţi voi.

| RobyUhtred a răspuns:

Normal nu, dar o poti numi matusa.