| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană iubeşte pur şi necondiţionat o altă persoană de sex opus dar există o mare diferenţă între vârste este ceva interzis?
Din cauza vârstei şi a altor factori nu îşi pot împărtăşi dragostea lor.
Nu ar trebui ca aceste două suflete să fie unite indiferent de ce obstacol le este în cale?

Răspuns Câştigător
| DiDi a răspuns:

Florin, ba da, ai foarte mare dreptate. Dragostea nu tine cont nici de varsta, nici de situatia financiara, nici de distanta. Daca cei doi se iubesc, ar face orice unul pentru celalalt, ar merge pana la capatul lumii doar pentru a-i fi bine celuilalt.happy

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai copiii cred ca dragostea e suficienta si ca simplu fapt ca doi oameni se iubesc ii uneste definitiv. In realitate, dragostea este un complex de sentimente, fapte, vorbe, manifestari. Ea nu poate supravietui in ciuda oricarui obstacol. Multe cupluri inca se iubesc cand se despart, dar nu mai au resurse sa-si pastreze relatia. O relatie inseamna mult mai mult decat iubire. E adevarat ca iubirea neconditionata este o conditie sine qua non a unei relatii, dar nu e suficienta.

| Anca a răspuns:

Eu cred ca persoana pe care nu o cunosti e perfecta!
Daca ai trai cu ea, asa cum traiesc altii zi de zi, ai vedea ca, dragostea nu-i totul si ca e prima care dispare.

| thealchemist a răspuns:

In teorie dragostea invinge totul, dar in practica dragostea adevarata este rara.

| Libelle a răspuns:

Bba da dar trebuie sh sa te gandestica una din ele va trebui sa o ingrijeasca pe cealalta odata shodata

| cornculapte a răspuns:

In dragoste si in razboi totul e permis.

| cornculapte a răspuns:

@anonim, cand o sa-mi scrii si tu corect nick-ul, o sa pun si eu in ghilimele citatul. Te pomenesti ca gura ta a grait cuvintele astea si ai venit sa-ti revendici drepturile de autor. big grin

| Elena1234456 a răspuns:

Ar trebui, bine zis.Numai o dragoste adevarata rezista in fata tuturor obstacolelor.

| Zazu a răspuns:

Este ceva imatur, nu ceva interzis, vine o vreme cand gandirea nu se imparte intre cei doi, cand mentalitatiel sunt diferite.De obicei barbatii cauta fete mai tinere, pentru ca isi vad interesul, dar nu se gandesc ca anii trec si totul zboara, ramai doar cu relatia, cu prietenia si increderea. Dragostea nu este totul si depinde de context, ne pune pe ganduri faptul ca cel mai "mare" inca, la o varsta, nu are familie, nu are un rost, nu are prieteni de varsta sa, sau ca nu si-a gasit locul, sunt semne de intrebare logice. Femeile se implica mai mult intr. o relatie, sentimental vorbind, barbatii la orice "funduletz" rotund uita ca au responsabilitati.Cunosc barbati care fac pe victima, incercand sa isi motiveze esecul, fara sa incerce sa faca ceva pentru o relatie.Nu cred ca relatiile cu diferente mari de varsta merg, de aceea sunt si foarte putine, sau sunt facute doar pe baza unor vise frumos vopsite.

| vladix a răspuns:

Depinde de cat de mare este diferenta. Daca ea e minora si tu major nu va veti putea "iubi" in intregime laughing). Doua suflete se pot uni indiferent de obstacole, numai in basme laughing Daca e mai mica decat tine si e minora si daca ai ei sunt de acord sa aveti o relatie este ok. Aveti grija la sex. Daca o faceti, sa nu o faceti prea riscant.

| liveincolors a răspuns:

Daca dragostea este puternica, trece peste toate obstacolele.

| fluturasul a răspuns:

Nu poate fi nimic interzis. Depinde totusi cat de mare este diferenta de varsta. Uni oamnei nu poat intelege o relatie dintre doi oamnei intre care exista o diferenta de varsta din cauza uramrilor pe care le poate avea aceea realtie. La inceput totul este ok, frumos si roz, va iubiti si nu va sta nimic in cale dar cu timpul cu cat reltia devina mai aprinsa si trec ani va veti da seama ca intre voi nu este numai o diferenta de varsta ci si una de gandire, o diferenta in a vedea lucrurile si amundoi veti avea o alta perceptie asupra viitorului pe care il veti avea impreuna

| seryf50 a răspuns:

Nu are importanta ce virsta are conteaza iubirea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie unite neaparat dar trebuie si tinut minte totodata ca"Toate drumurile au acelasi sfirsit, deziluzia".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica, sa fie combinate florine.nu unite. unite in sfanta taina a cununiei, e una. iar combinate e cu totul altceva. vrei sa-ti dau un exemplu de iubire maxima de genul asta? un coleg de-al meu la 20 de ani se indragosteste de o femeie de 32. ea avea experienta si era complet dezinteresata, fiindca avea trei copii si un sot marinar. s-au casatorit si dupa 20 de ani, el avea 40. barbat barbat, tanar, viril, si puternic. ea 52 de ani, grasa, celulita, chinuindu-se sa-i faca pe plac pentru a-l putea tine langa ea, in timp ce el ii spunea ca e baba.cum ti se pare obstacolul asta? si este real.si mai e unul, tot cu un coleg de servici. el 20 ea 40. el purta barba sa para mai in varsta. ea primii 15 ani a fost o femeie frumoasa, stilata, eleganta. dupa aia chiar era o baba.fiindca mai avea par, de o baie.au trait impreuna pana a murit ea, dar cu hopuri mari.amante,plecari de pe acasa,. umblete dupa el, etc.cum iti pare? si asta e real. oameni pe care-i cunosc. daca ti-as povesti si amanuntele picante, nu ai mai intreba, ce ai intrebat. aaa, daca esti patriciu, columbeanu sau tantareanuuuu e alta chestie financiara.sau tiriac, de pilda. ei chiar se iubesc.joi dupa miercureaciuc. florine, personal, nu cred in astfel de relatii fiindca le-am vazut doar destramandu-se.pe unele intr-un mod chiar urat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corncu lapte pune in ghilimele.

| roksy a răspuns:

asa i nu conteaza varsta de aceea se obs cata dragoste exista intre cei 2 daca vor trece peste tot ca sa fie impreuna

| alex100 a răspuns:

Sunt de aceeasi parere, dar in zilele noastre totul e diferit
Fetele se uita dupa baieti mai mari, iar baietii sa uita si ei dup fete si mai mari
Deci, diferentele de varsta conteaza in zilele de azi

| lover_5693 a răspuns:

Iubirea nu are limite...

| 111719 a răspuns:

Iubirea nu are varsta... Daca exista iubire intre cei doi nu mai conteaza nimic altceva