| elenaa569 a întrebat:

Daca pe foaia judecătorească a parintilor mei scrie ca mama trebuie sa se consulte cu tatal meu cu privire la deciziile majore, inseamna ca trebuie doar sa ii asculte sfatul si pana la urma face ce considera ea ca e mai bine sau ca trebuie sa ia decizia impreuna cu el?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această consultanță presupune și ajungerea la un acord, căi dacă nu, recomandarea nu ar avea sens. Ei se vor consulta referitor la deciziile majore care îi implică pe ambii și pe dta, astfel cu atât mai mult consultanța necesită un acord.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Consultare inseamna ca trebuie sa discute, cu argumente pro si contra, privind o decizie, dar mama ta nu este obligata sa obtina si acordul deplin al tatalui, daca nu se inteleg asupra tuturor aspectelor, asa ca poate decide singura.

| Bizon95 a răspuns:

"consultare" in sine inseamna numai sa asculti parerea celuilalt dupa care sa iei decizii singur(a)

acum, dpdv juridic, habar n-am... imi pare rau sad