| Effy35 a întrebat:

Dacă te aștepți să primești iubire în schimb, iar când nu o primești, începi să nu mai iubești acea persoană, nu înseamnă asta că iubirea ta a fost condiționată și nu necondiționată pentru acea persoană?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Poti iubi necondiționat si elibera acea persoană, tocmai din iubire
Tot ce vrei, este ca ea sa fie fericita si te bucuri sincer pentru ea.

| Effy35 explică (pentru ioana748):

Cum ati defini eliberarea în contextul acesta?

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Sa spunem ca cineva iubeste un partener de viata.
Insa acesta la un moment dat se indragosteste de altcineva.
Din iubire pentru el, usurezi despartirea si il lasi sa-si traiasca povestea mai departe.
Nu te induri sa l vezi ca sufera. Nu este un bun personal.Plus ca mi se pare execrabil sa stii ca se gandeste la altcineva in timp ce este cu tine in pat.
Tot ce se poate face, este sa iubesti acea persoană de la distanță si sa doresti sa fie fericita.

| Effy35 explică (pentru ioana748):

Asta înseamnă că, în acest context, eliberarea înseamnă să continui să iubești acea persoană, dar în același timp să accepți că o relație cu acea persoană este imposibilă?

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Da, o relație in contextul in care unul iubeste si celalalt sta din alte motive, mila, confort, santaj emotional, etc, este o bataie de joc fata de viata.
Iubirea autentica nu presupune atasament bolnav.
Din iubire pentru persoana cealaltă si din respect pentru viata, in general, lasi persoana sa fie fericita in alt context unde iubirea este de ambele parti.
Ramane undeva in sufletul tau si te bucuri ca este bine.
Nu putem forta pe nimeni sa ne iubeasca, de ce ne am minti pe noi insine.
De aceea este bine sa nu dezvoltam atasamente si asteptari.

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

Multumesc pentru funda

| Effy35 explică (pentru ioana748):

Din nou, îți mulțumesc și eu pentru răspunsul clar și bine structurat.

18 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Acum sa fim obiectivi,daca și părinții ne iubesc condiționat,e cam la mintea cocoșului când vine vorba de o alta persoana.
Însă cum o casa nu se construiește doar cu fundația,nici iubirea dintre parteneri nu se poate consolida daca nu iubesc la fel de mult amândoi (sau măcar pe acolo)
Ideea e că cei care nu mai iubesc doar pentru că nu mai sunt iubiți, da, e o iubire superficială și condiționată, din păcate.
Dar asta nu înseamnă că nu sunt și relații cum menționam eu mai sus, doar că e nevoie de maturitate din partea amândurora.

| Cipi1212 a răspuns:

Iubirea ar trebui să fie necondiționată.

| Effy35 explică (pentru Cipi1212):

Sunt de aceeași părere.

| Cinic a răspuns:

Nu exista iubire! Exista doar atractie sexuala, atat! Cand auzi o femeie ca sufera in dragoste sau ca are un crush, sa fii sigur ca ala este un barbat frumos. Cand auzi un barbat ca sufera in dragoste sau ca are un " crush " pentru o femeie, sa fii sigur ca aia este o femeie frumoasa sau acel barbat nu are optiuni. Si spun asta chiar daca sunt un ipocrit, si undeva in sinea mea imi doresc o femeie loiala pe care sa o iubesc si care sa ma iubeasca si ia la randul ei. Presupun ca este dorinta sufletului de a avea parte de afectiune si de a se simti dorit.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cinic):

Scuze că dau buzna, dar ce este între părinți și copii? Atracție sexuală?laughing

| Cinic a răspuns (pentru Hyperion7):

Ma refeream la iubirea romantica dintre un barbat si o femeie. Cred ca si tu ai inteles, dar apreciez gluma.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cinic):

Dada,am înțelestongue
Ideea e că nu,cine zice că iubirea e profund superficială, se cam înșeală.
Nu zic, sunt persoane cum ai specificat tu, însă sunt și persoane care vor o relație sănătoasă și frumoasă alaturi de cineva, indiferent.
De asta unii care nu sunt cine știe ce, au relații cu tipe mișto (cunosc cazuri)

| Cinic a răspuns (pentru Hyperion7):

Sa ai o relatie sanatoasa, este ca si cum ai castiga la lotto in ziua de azi. Si relatiile alea despre care vorbesti tu, ai grija ca pe din afara o relatie poate sa para perfecta si wow dar nu sti de fapt ce se ascunde in spatele acelei relatii. Eu cunosc casnicii false. Nu pot sa ma vait, desi nu sunt un barbat atractiv am avut si eu parte de femei, unele chiar superbe. Dar este inutil daca nu mi-am facut familie sanatoasa cu nici una dintre ele. Chiar si acum am la munca 2 colege care m-ar f***e rau de tot, problema este ca sunt maritate si au si copii. Aventurile si sexul sunt inutile daca nu sunt sustinute de afectiune si loialitate. Desigur, exista si oameni care chiar se iubesc, nu contest asta. Dar cuplurile de genul asta sunt extrem, extrem de rare. In opinia mea, cand vorbim despre relatii sau casnicii, este vorba doar de sansa si de noroc. Unii suntem mai norocosi ca altii.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cinic):

Într-adevăr,sexul fara afecțiune e ca l@ba,interesant,dar nimic mai mult laughing
Și eu am avut tipe mișto in viața mea,dar am avut și tipe nașpa și din ce am observat eu,totul tine de tine.
Adică dacă tu ești supărat (sa zicem), atragi situații care te supăra și mai tare sau chiar persoane care te fac sa fii așa.
Tind sa cred că zicala "un rău nu vine niciodată singur" se aplica cu brio și aici.
Am observat și că atunci când am avut o stare buna mai mult timp,nu doar că lucrurile păreau mai ușoare,dar atrăgeam și persoane care sa mă-mi mențin starea.
Și am mai observat și că dacă ai o zi proasta de dimineață și ai impresia că lumea e un calvar,vei primi ceea ce tu percepi, însă dacă iei lucrurile invers,lumea pare de treabă și toate lucrurile merg ca unse.
Posibil sa fie legea atracției sau nu, însă la mine se aplica ce zic aici.
Cât despre tine, pot spune că dacă tu ai aceasta percepție despre relații și viața socială, atragi persoane care îți demonstrează că acesta convingere este reală.
Eu unul îți recomand să privești lucrurile din alta perspectiva și să îți dai voie sa fii o perioada mai aerian și mai optimist, ia vezi, se va schimba ceva?
Chiar sunt curiosbig grin

| Cinic a răspuns (pentru Hyperion7):

Eu vad doar realitatea, asa cum este ia! In stare bruta, no shugar coating. Tu practic vorbesti despre legea atractiei, care este un cope la fel de mare ca terapia. Felul in care te simti tu sau cat de pozitiv si confident esti, nu poate schimba realitatea din jurul tau. Din contra iti poate face si mai rau, ca iti va oferi false hope. Si, nu, nu sunt negativ. Sunt doar... realist/cinic. Am sa te rog sa îi spui unui subnutrit din africa ca " bro gandeste pozitiv sau incearca sa ai vibeuri bune". Ghici ce?! Tot va muri de foame. Spune aceleasi lucruri unui contabil ucrainian sau rus care au fost aruncati in transee cu antrenament minim. Crezi ca pozitivitatea va impidica sa nu fie spulberati de un obuz, drona sau un 5.45?! In viata nu trebuie sa fii pozitiv si nici negativ, trebuie sa fii realist si un bun observator.

| 2FanMessi2 a răspuns:

Teoretic e cu o condiție, sa primești iubirea pe care o dai înapoi. Dar crede ma într o relație cineva o sa iubească tot mereu mai mult.

| Effy35 explică (pentru 2FanMessi2):

Teoretic, oamenii pot iubi necondiționat. De exemplu, iubirea părinților pentru copii sau anumite prietenii arată că iubirea necondiționată este posibilă.