| anonim_4396 a întrebat:

Daca te sinucizi ajungi in iad? Eu vreau sa ma omor din cauza tatalui care mereu ma jigneste(ma injura)ma pune la treaba,treaba grea nu de dat cu matura, o mai bate si pe mama din cand in cand si nu stiu. M'am saturat.pur si simplu nu-l mai suport, de asta vreau sa ma omor, la ce dracu mi-a mai dar dumnezau viata? sa ma chinui satana de tata? Sunt baiat si am 16 ani si uneori si plang. daca ati sti cata durere si suferinta e in sufletul meu probabil voi v'ati fi omorat deja crying.

93 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Tu crezi in Dumnezeu, si asta este un lucru bun. La prima ta intrebare, El numai stie raspunsul. Sinuciderea este un pacat, dar nu sta de mine ca sa zic unde vei merge dupa moarte.
Legat de celelalte intrebari: Dumnezeu ti-a dat viata tie, ca si mie si altora, din Iubire. Tot din Iubire si-a dat pe Fiul Sau, ca noi sa nu murim in veci (se refera la moartea sufletului, nu la cea vremelnica a trupului). Omul a pacatuit, si consecintele pacatului sunt suferinta, batranetea si moartea.
Aceste raspunsuri sunt ceva mai generale, se poate referi la oricare dintre noi.
Acum, un raspuns direct la situatia ta: Dumnezeu ti-a dat viata tie, ca sa fii sprijin mamei tale. Traieste pentru ea.
Si iti mai spun un lucru, din nefericire, situatia ta nu este unica. Mii de femei sunt abuzate de sotii lor, mii de copii sunt maltratati de parintii lor. Pentru ca ei uita ca sunt fii de Dumnezeu, si uita ca ce au primit (sotie si copii) sunt daruri de la Cel Sfant.
Si durere este chiar si mai multa de atat. Du-te intr-un spital, cauta cel mai bine sectia de oncologie de la un spital de copii. Sa vezi acolo parinti care stiu ca azi isi vad copilul, dar ca acesta maine s-ar putea sa nu mai traiasca. Ieri i-au dat viata, azi afla ca sufera de o boala mortala, maine il ingroapa...
Dumnezeu ne-a mai dat un dar mare, acela al compasiunii. Cand vezi atata suferinta, propria ta durere dispare si singurul tau gand este de a-i mangaia pe ceilalti.
Domnul sa te ajute si sa te pazeasca.

| Barajag a răspuns:

Toti avem si am avut greutati. Eu zic ca, unele sfaturi de aici, cu siguranta te vor ajuta sa depasesti aceasta situatie. La varsta de 10 ani am inceput sa infrunt greutati, dar le-am depasit si asta pentru ca, sunt o "optimista". Incearca sa vezi lucrurile altfel, bucura-te ca o ai pe mama ta alaturi de tine. Tatal tau isi va da seama de greseli, nu acum, ci mai tarziu (peste cativa ani). Gandeste-te acum la tine, la idealurile tale, la tot ce vrei sa obtii. Iti doresc noroc in viata!

| anss23 a răspuns:

Eu nu cred în teoria aceea că dacă te sinucizi ajungi în Iad, acum tu crezi ce vrei dar ar trebui să decizi să trăieşti în continuare din motivele potrivite, nu de frica lui Dumnezeu.
O să te aştepte în viitor lucruri mult mai bune, nici nu ştii câte persoane minunate vei cunoaşte şi viaţa câtor suflete o vei infuenţa. Dacă vorbim de violenţă fizică ai mereu posibilitatea să te duci la poliţie decât să stai şi să rabzi.Nu te gândi că e tatăl tău şi nu poţi face aşa ceva, te vei simţi mai bine ştiind că tu şi mama ta sunteţi în siguranţă.
Găndeşte-te că şi mama ta suferă şi dacă te-ar pierde şi pe tine, singurul ei sprijin, ar renunţa şi ea la tot.Acum viaţa pare foarte neagră dar după multă suferinţă mereu urmează şi fericire.happy
Dacă aceste gânduri suicidale persistă trebuie neapărat să vorbeşti cu un adult, chiar şi un coleg de şcoală, care poate vorbi după cu un profesor.
Te rog să nu faci vreo prostie, eu cel puţin mă gândesc la tine şi mă voi ruga să se remedieze situaţia.sad

| youmail a răspuns:

Prietene, daca ti-as spune ca si eu am trecut printr-o viata asemanatoare cu a ta nu m-ai crede. Viata chiar e frumoasa si merita traita, dar nu in condiile astea. Uite iti dau un exemplu ce mi s-a intamplat: tata ne-a dat afara din casa, am dormit pe strazi cu familia (mama si fratele), am mancat cat si cum am apucat si pana la urma am zis sa fac ceva sa fie bine. Mi-am luat inima in dinti si dupa scoala m-am apucat sa lucrez undeva, sa dau o mana de ajutor in fiecare zi asa am inceput sa am banii mei cu care sa ma descurc, sa imi mai fac mici bucurii si sa ma mai rup de necazurile de acasa. Cu timpul la locul de munca a aparut si o fata care mai stand cu ea, mai pe la ea, aproape ca si uitam sa mai trec pe acasa. si am reusit sa o ajut si pe mama si a fost totul bine pana la urma. Si am patiti asta cam cand eram tot la varsta ta. iar acum am 25 de ani, o casnicie fericita, o afacere cat de cat ok, si am pornit de pe strazi efectiv. Dormeam in gara de nord din Bucuresti la un momentdat. Dar mereu mi-am spus ca nu merita sa privesc in urma, sau in prezent daca chiar imi e greu sau sunt intr-o situatie in care ma simt prost ci sa ma gandesc deja la momentul in care am depasit acea situatie. Lucru pe care ti-l recomand si tie. Daca pot sa te ajut cumva nu ezita sa ma contactezi Florin 0737329331.

Răspuns utilizator avertizat
| youmail a răspuns (pentru devil2279):

Frate, merita crede-ma ca stiu prin ce treci. Chiar merita sa traiesti si mai mult. o sa vezi ca atunci cand incep sa apara femeile in viata ta si nu vorbesc de 1, 2 vorbesc de cateva, care sa nu iti mai aduci aminte cum dracu le chema pe fiecare o sa vezi ca viata e mai roz de cat pare. Ce trebuie sa faci sa iti schimbi putin mentalitatea. cand iesi pe usa sa lasi grijile de acasa acasa. sa iti spui in fiecare zi sunt cel mai bun si azi imi propun sa realizeaz astea, 3 pana la 5 lucruri, maxim dar in principal te sfatuiesc sa iti faci cam 2, 3 lucruri de facut pe zi in afara casei. si sa vezi daca reusesti sa le realizezi, astea sa fie principale, si pana la 4, maxim 5 in total dar restul secundare. astfel sa ai activitate permanenta. care sa te tina departe de toata tampenia asta de acasa. Fa in asa fel in cat sa faci rost de ceva bani, incearca sa auti pe careva la cate ceva, cum ar fi pliante etc. sunt multe idei, o spalatoie auto ajutor macar cateva ore, etc. si sa mai scoti un ban. imediat ce ai bani si iti iei un blug, un tricou mai ok, si iesi din casa cu atitudine de mare miliardar, dar care acum doar te recreezi putin o sa vezi ca si lumea te va privi alt fel, mai ales femeile, crede-ma ele sunt belelele, ele sunt rezultatul altor belele, totoadata.

Răspuns utilizator avertizat
| youmail a răspuns (pentru devil2279):

Bravo, deja esti pe calea cea buna, nu fi fraier sa o ierzi si pe ea, dar nici nu te agata de ea ca de singurul fir de ata, pentru ca orice relatie e posibil sa se rupa. asa cum o ai pe ea imi cauta in viata si alte oportunitati sa te faca sa zambesti. E bine ca esti lovit de aceasta boala numita dragoaste. Dar vezi sa nu simta ca e o povara pentru ea, ca o apesi sau o coplesesti tot timpul cu ale tale belele. cauta sa ii faci viata frumasa, Dedica-ti timpul si gnadurile cum sa o faci mai fericita pe zi ce trece, cauta sa ii faci mici surprize. O foaie indoita cu modele de pe net, o barcuta, un avion, ceva nou in fiecare zi. Si o sa vezi ca merita, pentru ca de o data devii un timp interesant, cu o pasine nu doar cu belele. si pe zi ce trece lucruriel se vor schimba.

Apropo. Am vazut ca era cineva pe aici ce iti dadea un sfat cu protectia sociala etc. sa stii ca nu ar fi un lucru rau sa incerci si pe la ei cu un telefon, dar ii conditionezi sa nu ia nici un fel de masuri inainte sa se consulte cu tine.
Le interzici sub orice forma sa se auto-sesizeze in cazul tau pentru ca astfel orice ar face ei mai intai trebuie sa te intrebe, de multe ori institutiile statului din exces de zel mai fac si tampenii. Dar oricum daca faci cum te-am invatat si eu si altii ar fi o oportunitate sa se schimbe lucruruile si pe plan familiar. Desi la tine e ceva de lucru si pe plan personal.

Iar de faza c amai plangi cate o data. si eu mai plang si am 25 de ani. asta nu e ncii o problema, toata lumea plange. asa ca nu ii fie teama sa recunosti cand te doare ceva.

Eu acum am facut o prostie pe care nu o recomand nimnaui. m-am apucat de fumat. pentru ca am trecut de curand printr-o perioada mai naspa, si nu mai reseam nici sa plang nici sa ma descarc. Asa ca e mai bine daca resesit sa plangi. (te costa mai putin ) happy

Răspuns utilizator avertizat
| OnlineZ a răspuns:

Eu nu am tata...si nici macar mama. Sunt adoptata, trec pe langa mama mea adevarata si o salut se intoarce cu fundul la mine cu o greata incvredibila si pleaca.Si eu ce ar fi trebuit sa fac? E foarte dureros crede-ma sa nu ai mama si tata.Asa ca nu te mai plange tu ca tatal tau se poarta urat cu tine..Si pentru tine e greu, dar tu il loc sa fii puternic sa o aperi pe mama ta. daca te omori cine o mai apara, ramane singura pe lume.Pentru orice mama singura alinare este copilul sau, Nu iti dai seama ar fi distrusa daca tu ai face prostia asta. Viata e grea..Crestem si problemele ne lovesc.din ce in ce mai multe Ne darama la pamant, dar trebuie sa fii puternic sa te ridici si sa continui.cazi iar.iar te ridici o viata ai si pe aia ti-o iei singur.Fii puternic si demonstreaza vietii ca nu o sa te doboare nicioadata. Uite-ma pe mine sunt fericita si rad desi numai eu stiu ce este in sufletul meu si cat sufar "sadDar sunt sus.Cad iar ma riidic Nu o sa permit greutatilor sa ma doboare.Eu sunt mult mai puternica. Succes! Ai grija de tine.

| M?d?0611 a răspuns:

Nu ajungi in nici un iad, e doar o credinta. Iti inteleg suferinta, cred, si da, in locul tau probabil as fi facut-o deja, dar spunand pe net nu faci decat sa iti umpli capul cu "amenintari" cu iadul inexistent, venite de la altii, logic, probabil jigniri, sfaturi despre cat de minunata e viata si ca merita traita si bla bla.

| lăngătinemereu a răspuns (pentru M?d?0611):

Nul face sa se sinucida

| M?d?0611 a răspuns (pentru lăngătinemereu):

Toata lumea mi-a inteles prost raspunsul. Nu i-am zis sa se sinucida, oricum nu cred ca chiar vrea, uita-te peste raspunsurile lui, i-am zis ca il inteleg, si ca PROBABIL as fi facut-o deja, "probabil" nu inseamna sigur, ramane de vazut daca as avea curaj, si apoi, o persoana care sufera nu are nevoie de sfaturi in care lumea ii povesteste cat de bine o duce, asa il face mai tare sa sufere, are nevoie de cineva care sa-l inteleaga, cineva care ar simti sau simte la fel, dar care nu s-a sinucis laughing Eu traiesc, inca.
Ai prins ideea?

Răspuns utilizator avertizat
| M?d?0611 a răspuns (pentru devil2279):

Hey, probabil iar o sa imi sara cineva in cap, dar eu nu sunt pro viata, adica e ok sa traiesti, nu sa te tarasti sa supravietuiesti, cand nu mai poti, nu mai poti, daca simti ca ceva merita si n-o sa regreti in ultimele clipe de viata, cere ajutorul cuiva, e mai sus telefonul nu stiu cui. Inteleg ca suferi, n-am cum sa inteleg exact ce simti, insa nu e demn sa ameninti lumea cu moartea, mai ales persoana pe care o iubesti, fata despre care ziceai. Pune-te in locul ei. Daca e ceva ce trebuie sa ai in viata, e demnitate, onoare, intelegere.
Ce e in 17 iunie 2013?

| M?d?0611 a răspuns:

Sa mori tu? (nu prea stiu expresii de mahala, sper ca asta e pe gustul tau) http://www.tpu.ro/......la-treaba/ As zice ca esti analfabet, dar totusi, citesti si scrii, poate se manifesta la anumite intervale. Ma rog, iti raspund ca mi-e lene sa ma uit peste raspunsurile tale, sa vad daca meriti efortul, sigur nu, dar fie. Vezi ce a zis copilul? Astia "fericitii" n-au cum sa inteleaga, si nu e vina lor, e vina naturii http://9gag.com/......ag/5564992
Cat despre pitzi, uite-o, mirela http://i.imgur.com/PJF41.png probabil tu ai fi perechea potrivita, sanse sa fiti fericiti aveti.

| M?d?0611 a răspuns (pentru M?d?0611):

+ ca uitandu-te peste raspunsurile lui, ai vedea ca nu are de gand sa faca asta. Una e sa zici si alta sa faci, dar cum ziceam, la voi e vina naturii, sau e de la ochelarii de soare thinking

| Zenicide a răspuns (pentru M?d?0611):

Sa mori tu? dafuq :))
http://2.bp.blogspot.com/......-style.jpg

| M?d?0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Miaaaaaaaaau.
rolling on the floor)

Tare imaginea, o ciordesc, mâncaţ-aş... dulciurile, snacks-urile si ce mai ai prin preajma.

| PedoBarbie a răspuns:

În caz de sinucidere probabil că vei ajunge în Iad dar nu cred că există.
Nu trebuie să fi trist adică să te superi din orice. Nu contează că eşti băiat şi plângi. Încă eşti copil adică ai doar 16 ani şi chiar dacă ai fi bătrân tot nu contează. Mai ales că dacă plângi te calmezi descărcându-ţi nervii şi tot ce mai ai tu acolo.
Nu ştim întradevărăr câtă durere şi suferinţă ai tu dar şi noi am avut pe a le noastre deci probabil că bănuim.
Nu te sinucide deloc. Am zis şi eu asta o dată în glumă dar era doar glumă adică nu am căutat săpunul şi frânghia şi nici medicamentele.
Faptul că te sinucizi nu îţi v-a alina suferinţa ci din contra o va accentua din moment ce nu şti unde ajungi sau dacă ajungi undeva după moarte. Adică tu ca suflet că corpul tău va fi praf şi pulbere iar cu timpul viermii şi alte târâtoare se vor hrănii cu el.
Acum tragi şi tu concluzia.
Pe curând!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu iti da ajutor, e cu tine in fiecare clipa, NU UITA:
Eram gata să răspund celor ce nu întrebau de Mine, eram gata să fiu găsit de cei ce nu Mă căutau; am zis: „Iată-Mă, iată-Mă!" către un neam care nu chema Numele Meu.
Isa 65.16

Dumnezeu spune.
Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare."

Si eu am o familie care se cearta, de mica sunt trumatizata de ei, dar am un Tata adevarat care imi poarta de grija pentru ca ma bazez pe El!
Mi-a purtat de grija si imi va mai purta.
Nu te framinta din cauza lor, mai bine roaga-te pentru ei sa le vina mintea la cap, Dumnezeu ii iubeste si pe ei.
Cel rau desparte familile, el e cu ura, el e tatal minciunii.
Sinucciderea nu e niciodata un raspuns la probleme.
Dumnezeu ne spune:
Să nu ucizi.
Exodul 20:13

Unde mă voi duce departe de Duhul Tău şi unde voi fugi departe de faţa Ta?

Dacă mă voi sui în cer, Tu eşti acolo; dacă mă voi culca în Locuinţa morţilor, iată-Te şi acolo;
dacă voi lua aripile zorilor şi mă voi duce să locuiesc la marginea mării,
şi acolo mâna Ta mă va călăuzi, şi dreapta Ta mă va apuca.
Psalmi 139

Însă eu sunt totdeauna cu Tine, Tu m-ai apucat de mâna dreaptă;
mă vei călăuzi cu sfatul Tău, apoi mă vei primi în slavă.
Pe cine altul am eu în cer în afară de Tine? Şi pe pământ nu-mi găsesc plăcerea în nimeni decât în Tine.
Carnea şi inima pot să mi se prăpădească: fiindcă Dumnezeu va fi pururi stânca inimii mele şi partea mea de moştenire.
Căci iată că cei ce se depărtează de Tine pier; Tu nimiceşti pe toţi cei ce-Ţi sunt necredincioşi.

Psalmi 73:23-27

| AliGab a răspuns:

Chiar daca injuri si crezi ca ai motive sa urasti viata, nu-i asa. Nimeni nu are motive serioase sa urasca ceea ce Dumnezeu ii daruieste. Viata nu este a ta, ci ti-e data spre folosul sufletului tau si al celor din jurul tau. Din cate am mai observat eu prin intrebarile tale iti pui problema existentei Lui Dumnezeu si a diavolului, a binelui si a raului, a raiului si a iadului. Este bine ca te intrebi in sinea ta de aceste lucruri, inseamna ca esti in cautare. Faptul ca tatal tau se poarta asa cu tine nu este bine si te compatimesc pentru asta, dar gandeste-te si la mama ta, la prietena ta, dar si la sulfetul tau. Daca te sinucizi te duci sigur in iad. Sinuciderea facuta in mod deliberat este singurul pacat care nu se poate ierta (pentru ca nu mai este timp de pocainta). Incerc sa inteleg ca daca tu ai crescut intr-un mediu in care se injura si tu ai luat si ai aceleasi "apucaturi". Dar de ce sa nu incerci sa fii mai bun decat tatal tau si decat esti tu acum? Stii cata forta are omul sa schimbe lucrurile in bine? Asa cum poti incearca sa ii ceri lui Dumnezeu sa se rezolve ce te doare pe tine cel mai tare, ceva ce te face sa suferi (dar fara a dori raul persoanelor din jur, nici celor pe care crezi ca ii urasti) si daca acel lucru inceteaza promite ca nu mai injuri (dar trebuie sa iti doresti sincer asta) si ai sa vezi ca Dumnezeu exista si lucrurile se vor rezolva si vei iubi viata. Spor in cele bune si de un lucru sa fii sigur: la Dumnezeu toate is cu putinta si pe toti oamenii iubeste. Trebuie doar sa vrei si sa incerci sa fii langa El. Cere-I Lui orice, dar incearca sa faci si tu eforturi spre a fi mai bineplacut Lui (de exemplu sa nu mai injuri, etc)

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Purec a răspuns:

Cum sa te omori pentru ca tatal tau este al dracu? Hai te rog eu ai putin respect pentru tine. Lupta sa iia rati ca esti tare ca nu iti apsa de el si ca o sa reusesti si o sa fi mai bun ca el. Lupta sa scapi de el sa ii arati ca e un ratat egoist si nesimtit. Invata cat mai bine si arata-i lui si tie ca tu nu esti asemeni lui. Nu trebuie sa te omori, trebuie sa fii tare si sa reusesti in viata, iar in momentul in care vei fi si tu tata, sa te porti cu copilul tau cum trebuie. Chair nu vrei sa arati ca tu nu esti ca el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aici gasesti adevaratul ajutor
http://www.tpu.ro/useri?s=TelefonulCopilului&o=rank_asc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te sinucizi poate ajungi in iad, poate nu, numai Dumnezeu poate sa stie... un lucru este cert: daca te sinucizi nu-ti mai traiesti viata. Ori viata este un miracol ea insasi, chiar daca uneori pare un blestem.
Uneori iti ofera necazuri ample, dar intotdeauna exista o linie subtila, de speranta si bucurii compensatoare. Pentru ca marele secret al vietii este lungimea ei. Suntem binecuvantati cu o viata lunga si plina de mistere, pe care le putem descoperi si de care ne putem bucura numai strabatand cararuia timpului. Uneori trecem prin mari probleme, insa niciodata nu trebuie sa ne pierdem credinta. Credinta ca undeva, nu departe, o sa gasim un loc de popas minunat, care sa ne apartina si de care sa apartinem toata viata. Asa ca rabda baiatule si cauta-l, si iti spun eu, e minunat cand vei da de el, si sigur vei da pana la urma... va face toata durerea trecutului sa se risipeasca in vant ca ceata gonita de zorii diminetii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te vei omori nu vei rezolva nimic...
Du-te la o verisoara sau verisor or matusa care sta mai aproape si sunati la protectia copilului si la politie sa il i-a pe tatal tau pe sus... omorul nu este un raspuns...

| Zenicide a răspuns:

Salut. Eu nu cred ca ajungi in iad, eu cred ca ajungi nicaieri, adica o sa fii exact cum erai si inainte sa te nasti happy
Sinuciderea e o dovada de lasitate din punctul meu de vedere, si la 16 nu intelegi ca o viata rea e mai buna ca absenta vietii si cat esti de norocos.
Doar pentru ca in momentul actual nu iti merge cum ti-ai dori nu trebuie sa te lasi sufocat de gandul ca asa va fi mereu. O sa ai ocazia sa rasplatesti "bunatatea" tatalui tau in curand, daca o sa vrei asta.

| Zenicide a răspuns:

"Uite asa o parere a ta idioata. poate impinge la rau pe cineva!"
Are dreptul la o parere, nu uita ca nu toti vedem viata in acelasi mod. Este convingerea ta personala sau religioasa ca viata e sacra dar asta nu inseamna ca toti gandesc la fel. Daca acest individ se sinucide din cauza unei opinii nu cred ca viata lui a avut prea mult rost in primul rand. Ce e cu moralitatea asta fortata?

"Dar ne-a cerut sfatul draga mea.Si cum sa iti respect parerea asta a ta care este de tot rahatul.Si nici eu nu cred ca mai are rost sa ma zic ceva ca am observat ca nu esti in toate mintile. Daca taceai filozof ramaneaiNici nu as mai indrazni sa comentez ..Frate cat tupeu pot avea unii "
Pai chiar tu zici ca individul a cerut parerea deci care e problema ta? Ca nu toti gandesc ca tine? Unde vrei sa ajungi cu mila asta de parada, de discoteca? Ce vrei sa demonstrezi?

" NIci nu ma complic prea mult pentru una ca tine ok? Daca asa baga pe toti in seama ce ar mai fi de mine? NiCI NU STii sa vorbesti si sa te comporti, ar fi cazul sa recusosti ca ai dato-n bara nu sa o faci pe desteapta aici ca pentru mine nu insemni absolut nimic, eU NU as vrea sa incep sa te jignesc"
Ai grija ca te contrazici in repetate randuri, te complici din moment ce ai inceput sa ai o problema cu gadnirea ei. In plus tu ai inceput conversatia.
Parerea mea e ca tu nu stii sa te comporti si sa respecti opinia altuia in mod civilizat. Practic ai sarit la gatul ei pentru ca are o parere diferita de a ta.

"nu SUNT pocaita si nici sfanta dar sunt in stare sa dau un sfat bun atunci cand cineva imi cere"
Nu ti-a cerut sfatul, direct a cautat raspunsul la intrebarea "Ajung in iad daca ma sinucid?" iar indirect cauta incurajare.

"ca pentru mine nu insemni absolut nimic"
Te contrazici din nou, daca nu inseamna nimic pentru tine sau ii respectai opinia pur si simplu ignorai ce a scris. Dar a trebuit sa demonstrezi ca ce scrie ea e gresit, si ce ai scris tu e superior, bun si corect si moral.

"Nu stiu...dar in mod sigur fata e "dilie"""
Cum ai ajuns la concluzia asta?

| OnlineZ a răspuns (pentru Zenicide):

Tu imi analizezi mie comentariile ..alta treaba nu ai? Te plictisesti prea tare? Hai sa nu facem un circ pe tema asta ..Eu nu imi pierd timpul cu treburi din astea daca tie iti place asa ...nu ai decat.Chiar nu imi pasa parerea ta domnule :Stie -Tot"wave Bye!

Răspuns utilizator avertizat
| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Cum naiba sa iti iei viata? O_O Sincer eu cred ca ajungi in iad daca faci asta si stii de ce? Pentru ca VIATA este un dar de la Dumnezeu iar noi nu trebuie sa ne-o luam.Nu poti muri cand vrei tu ci cand vrea Cel de Sus.Crede-ma ca nu vei rezolva nimic daca faci chestia asta decat vei fi etichetat ca un las care nu a fost in stare sa lupte cu problemele lui.Crezi ca viata tuturor este roz? Crezi ca nimeni nu are probleme? Sunt oameni care au probleme mult mai mari ca ale tale si totusi nu recurg la asa ceva.Te rog eu gandeste-te de 100000000 de ori inainte sa faci lucrul asta.

| Ingerulrebei a răspuns:

1 : Nu trebuie sa te sinucizi lasa naibii gandurile legate de lucruli de genul. 2 : Ai prieteni? Mai distreaza-te cu ei daca iti da voie sa iesi pe afara sau sa vorbesti cu prieteni nu stiu ce nu despre el. incearca sa uiti cu prietenii joaca-te pe calculator doar cand n-ai treaba fa pasul 2 daca o faci cand ai treaba si el e plecat iti sugerez sa te opresti. Te poate prinde si te bate sau cearta. 3 : De cat timp o face? E mai bine acum? Da in tine mereu? Discuta odata cu el ca te doare intreaba-l ce are cu tine de ce e nervos e de la munca? (daca are meserie) Vorbeste si tu cu el cand nu iti da de treaba mai linistiti nu tipa la el ca il enervezi si nu iese bine. P.S : Doar daca ti-am fost de ajutor da-mi funda nu-i obligatoriu sau daca ti-a facut o idee. Scuze daca deja ai rezolvat.

| backback a răspuns:

Omule suna asistenta sociala...Iti spun eu cu moartea nu rezolvi nimic

| Anyo1988 a răspuns:

Hey in primul rand imi cer scuze de intarziere ...probabil s-a rezolvat de mult insa daca mai este cineva in situatii similare va rog, nu disperati si nu faceti o prostie din cauza unor astfel de probleme, va rog din suflt daca simtit nevoia sa vorbiti cu cineva despre problemele care va apasa sufletul, cautati-ma pe Facebook, ma gasiti cu numele da yonik andrey ionel movila, trebuie sa fiti puternici si sa mergeti inainte, va sunt alaturi si voi incerca sa va sustin, sa va ascul problemele sa va dau sfaturi in masura in care pot si sa va ajut sa va gasiti calea. Aveti grija de voi va rog

| Sebastian11x1 a răspuns:

Mai pantaloni scurti, si daca o sa te omori o sa rezolvi ceva? si dca tot vei sa teomor ce te mai interesaza unde sa mergi? ca e rai, ca e id, tot un drac este.la urma toata poti apela la lege, cred ca este ceva impotriva violentei domestice, nu sa te omori.ca o mai bat pe mama ta, asta efix problema lor, nu a ta.si daca te pune la munca, nu e un motiv sa te omori.

| lăngătinemereu a răspuns:

Nu te sinucide este un pacat prea mare dumnezeu ti-a dat viata du-te la protectia copiluluii poate iti vor rezolva ei ploblemele

| hellchild a răspuns:

Reclamal la protectia copilului.

| EgoFiet a răspuns:

Vreau sa vorbim. Add la skit.skittles02 doar daca vrei :*

Răspuns utilizator avertizat
| SinfulDesire a răspuns:

1. nu exista asa ceva e doar o fabula fabricata pentru a stabili niste legi in vechime de a opri lorzi si regi din a face atatea crime fara rost
2. daca nu tie bine acolo fa-ti bagajele si du-te si incepeti viata, nu o sa fii primul si nici ultimul care o sa faca asa ceva