| anonim_4396 a întrebat:

Daca te sinucizi ajungi in iad? Eu vreau sa ma omor din cauza tatalui care mereu ma jigneste(ma injura)ma pune la treaba,treaba grea nu de dat cu matura, o mai bate si pe mama din cand in cand si nu stiu. M'am saturat.pur si simplu nu-l mai suport, de asta vreau sa ma omor, la ce dracu mi-a mai dar dumnezau viata? sa ma chinui satana de tata? Sunt baiat si am 16 ani si uneori si plang. daca ati sti cata durere si suferinta e in sufletul meu probabil voi v'ati fi omorat deja crying.

93 răspunsuri:
| DemonSoul a răspuns:

Nu te sinucide frate...Du-te la politie si spuneti probleme acolo si asa posibil sa il bage la inchisoare... si o sa scapati de el!

| Octavian26 a răspuns:

MA bucur pentru tine ca nu ai facut acest gest! Cei care se sinucid sunt cei slabi de inger care nu vor sa lupte pentru ce e mai scump pe lumea asta "viata" nu poti s-o cumperi si nici sa o primesti cadou! Violenta in familie si folosirea incorecta a propiului copil se pedepseste pana si in nenorocita noastra "Romanie", vrei sa faci ceva si cu adevart sa-l opresti pe tatal tau prin abuzurile fata de tine si fata de mama ta, prinde momentul (ultima bataie luata de mama ta sau de tine) si fa o sesizare celor de la violenta in familie numai in acest fel tatal tau se va linistii si poate de ce nu isi va da seama ca ceea ce face nu este deloc ok! Cerele ajutor pe plan psihologic si nu te vor refuza, le poti spune fara rusine gadirile tale despre sinucidere si atunci vor intelege ca intr-adevar e o problema grava!

Sfat - Nu da dovada de lasitate prin ati pune capat zilelor, o vei lasa pe mama ta in ghiarele salbaticului singura si distrusa! Stiu ca e prea devreme sa-ti cer sa-ti aperi demnitatea de "barbat" dar totusi poti lua atitudine!

Succes!

| Marissella a răspuns:

La cate raspunsuri ai primit, probabil ca nici nu-l vei citi si pe al meu, dar eu totusi iti scriu niste ganduri.
In primul rand, gandurile astea de sinucidere pe care le ai tu, le-au avut 80% din adolescenti, fiecare avand sau nu motive intemeiate. Te cred ca nu mai suport situatia asta, dar incearca sa te incurajezi singur si sa vezi dincolo de lucrurile astea, intr-o i va fi mai bine, stii cum e, ce nu te doboara te face mai puternic. Iar, daca tu nu vei lasa sa te doboare acest lucru, in viitor, vei deveni un om puternic.
In orice caz, e bine ca te-ai descarcat. Eu cred ca o sa alungi gandurile negative si n-o sa le lasi sa te doboare. O sa fie bine, ai sa vezi.

| Chetys a răspuns:

Nu te gandi la sinucidere toti avem si greutati, si eu am inceput sa am gretati majore de la 6 ani si imi dadeam seama ca totul nu va merge bine in viata mea, am continuat sa sper.dar degeama, tatal meu a murit, mama a plecat in strainatate si tot asa...iar eu am ramas cu frati mai mari ...totutl mergea din ce in ce mai rau,dar am invatat sa accept ce imie ste dat si sa ma bucur de rau,ma rugam mereu la Dumnezeu si erau zile cand ma gandeam sa ma omor,dar a fost mai bine sa plag si sa trec [peste,si sa ma gandesc ca va fi bine si cand voii fi mare voi uita de tot, la fel sa faci si tu, si tare, nu lasa pe nimeni si nimic sa te doboare, arata tuturor ca nu esti un las sa te omori ..si gandeste`te ce vei lasa in urma pe mama ta care doar pe tine te mai are "cel mai de pret pe lume " si o vei distruge si pe ea, o data cu tine :* daca vrei sa te mai ajut pe tine sau pe atcineva cu un sfat dati-mi un semn pe chad :*

| komy133 a răspuns:

In sfarsit cineva ce simte ce simt si eu dar nu e din cauza tatalui si eu vreau sa ma sinucid mama nu poate sa-mi ia un telefon are datorii ma injura ma bate uneori si pe sora mea tata si mama sunt divortati tata e plecat ce sa mai fac de ce sa mai traiesc daca traiesc intr-un iad nu-mi place viata pe care o am! nu pot trai asa

| Pell a răspuns:

Nu te omora viata e inainte cand o sa cresti veai ava viata mai buna tota viata e inainte nu o sacrfica petru nimica in lume

| Alexandru074 a răspuns:

Nu te sinucide ca ajungi in IAD...si ai sa suferi mai mult....Asta e crucea ta si fiecare avem greutatile noastre. Dumnezeu nu iti da ca sa suferi mai mult de cat poti ...fiecare avem suferintile noastre in viata fie mai grele fie mai usoare.....Roagate lui Dumnezeu si vei vedea ca se vor schimba lucrurile ....mai ai un pic si vei avea o familie va fi foarte frumos Dumnezeu are grija de fiecare...

| CrisTina12345678910 a răspuns:

Devil vezi partea buna a lucrurilor! ESTi in viata! Tu stii ca atunci cand faci pasul acela sa te sinucizi! Vantul rece al morii cand vine, iar acele imagini de pana la varsta de 16 ani iti vor trece prin fata... vei vedea Ca Gresesti... iar cand vei vrea sa te opresti va fi TARZIU! Asa ca stai linistit! Incearca sa VORBESTI CU EL! E parinte se va "cuminti"! Toti la un moment dat trecem prin perioade nu roz din viata noastra asa ca incearca sa il intelegi sa il ajuti tu pe tatal tau pentru ca el e cel care e intr-un pas pshihic nu chiar bun! Deci lasa gandul de suicid! Nu fii las! LUPTA CU VIATA!

| Ð乇刀ノ丂 a răspuns:

Stiu prin ce treci am avut si eu sentimenul asta... Dar mai bine fugi de acasa sau mai astept 2 ani sa te faci major si pleci la un bunic, neamuri prieteni etc

Răspuns utilizator avertizat
| FT a răspuns:

Cum poti sa te gandesti la asa ceva? Numai lasii se sinucid!
Oamenii mari au trecut toti prin greutati si nu au renuntat. Cel mai bun sfat al meu e sa te gandesti la ce iti doresti cu adevarat si axeaza-te pe asta.
Invata sau tinete de o pasiune si fa-ti viata buna. In cativa ani tu o sa fi capul unei familii si sa vezi cat de frumos poate fi(sotie,copii,prieteni buni,masa de Craciun,casa ta,vacante, aniversari, calatorii, sport, pana si cumparea unui lucru in casa e placuta).
Deci nu te lasa, viata merita traita. Din viata neplacuta de acum sa te alegi cu vointa si motivatie.
Bafta

| Astamikaa a răspuns:

Moartea nu este solutia incearca ca folosesti cuvantul (nu) atunci cand tatal tau te pune la munca.iar atunci cand o mai bate pe mama ta incearca sa ai ti apararea, iar daca nu functioneaza denuntal, fugi de acasa orice dar chiar nu merita sa mori pentru nimic in lume...

| vladila a răspuns:

Eu daca as avea copii si o sotie nu o sa ii bat nici macar sa ii cert am sa ii invat carte am sa ii iubesc si am sa le fac cat se poate lumea de draga si frumoasa si sa se duca la dumnezeu in ceruri dumnezeu sa te binecuvanteze si sti ce se spune chiar si tatal tau daca te cearta sau o raneste pe mama ta iubestel caci e tatal tau pamantesc si se va schimba trebuie doar sa ii arati ca il iubesti multe lume din familia ta te iubeste discuta cu el desprea asta si iubestel si pe el si pe mama ta Dumnezeu sa va binecuvanteze dumnezeu te va primi in rai finca este ceva foarte greu sa ii spui suferinta intregi lumii care eu nas avea curaj si am 11 ani mi-e nu mi s-a intamplat asta dar parintii mei se mai cearta eu am facut multe fapte bune la viata mea... sa stii ca lumea te iubeste amice...Amin. dumnezeu sa te aiba in paza cum are ingerul arhanghel cum ii pazeste pe oameni dumnezeu sa te vecheze

| Pikathestar a răspuns:

Ma... parerea mea este ca : taicatu cand doarme sau cand e mai ametit, tu fiind baiat de 16 ani dai cu pumnu! Dar dai de 10 ori sau chiar mai mult deci eu iti propun sa iti iei inima in dinti si sa spui nu! Ca nu esti fata/femeie sau daca ai un prieten mai bun roaga-l sa-l bata impreuna cu tine sau chiar mai multi! Dar chiar daca nici asta nu merge filmeaza-l cand o bata pe mata ta si da stirea la televizor cumva sau suna la 112 si arata filmarea.Dar parearea mea este ca esti barbat si ca trebuie sa te aperi pe tine si pe mama ta, avand in vedere ca ai 16 ani ai forta presupun.Dar daca nu sti cum sa dai cu pumnu du-te la un box, numai daca iti da taicatu ce nu cred, dar maicata bani sau imprumuta de la prieteni. Eu sper ca te-am ajutat!

| Rembledon a răspuns:

Eu zic ca mai bine ai pleca undeva la o matusa sau ceva si iai explica treaba acesta.Si ar fi mai bine pentru tine.ori de muti altundevawinking

| Rotaru_Anamaria_1993 a răspuns:

Buna. Pentru inceput, oricat de chinuit te simti trebuie sa stii ca viata e un dar asupra caruia nu ai nici un drept. Atata timp cat esti sanatos, nu ai nici un handicap, iar parintii si cei dragi tie sunt ok, tu trebuie sa lupti sa mergi inainte. Incearca sa iti intelegi tatal si sa ii gasesti un moment de slabiciune sau de calm in care sa puteti discuta ca de la barbat la barbat pentru a putea inelege de ce face aceste lucruri, iar el sa inteleaga cat de greu iti este si tie. Faptul ca te pune la treaba nu este cea mai mare problema, ci dimpotriva, te va ajuta sa fii un om responsabil in viata happy. Incearca pe cat posibil sa eviti certurile si gandeste mai pozitiv. Uite, ai putea incerca sa apelezi la psihologul scolii la care inveti, fara ca ai tai colegi sa stie. Acesta te va indruma si te va ajuta foarte mult in ceea ce ai de facut fara a divulga discutiile voastre.Ai grija de viata ta. Mult succes happy

| racer_8160 a răspuns:

Auzi ce mai faci mai traiesti?

| RosaRoSalia a răspuns:

Ai mai multe variante,eu incerc doar sa te ajut : Spune-i mamei tale de ce iti face tatal tau (cred ca stie deja) si spune-i sa divorteze,iti inteleg durerea dar, nu poti sa te sinucizi, sunt de acord cu tine, viata e grea dar incearca si tu sa razi de viata, nu lasa numai viata sa rada de tinewinking Dumnezeu ti-a dat viata si doar el o poate lua, daca te sinucizi ajungi in iad. Dumnezeu ne iubeste pe toti.

P.s :Scuze ca raspund asa de tarziu, azi mi-am facut cont laughing Cred ca ai gasit o solutie buna. happy

| crissucristian a răspuns:

Te inteleg, am o mama care cand e buna, cand e rea ca satana. spreexemplu aseara m-a dat afara din casa si mi-a aruncat telefonul, tableta, cartile etc. pe fereastra.noroc ca m-a vazut tata afara ca altfel dormeam afara.eu il intreb si ma rog lui dumnezeu sa o faca pe mama mea mai buna.ma rog de un an si nu merge si am hotarat ca as vrea sa ma sinucid

| Andraaa1231 a răspuns:

Pai poti sa te duci la politie si sa spui. daca vrei sau incerci sa vorbiti toti impreuna ca o familie ...de ex, tatal meu nu a mai venit pe la mine de vreo 6-7 ani la mine ..fiecare om are drepturile lui, dar si obligatiihappyINCEARCA!

| Iulika60 a răspuns:

Draga devil2279, ceea ce ai vrea sa faci e un mare pacat. Dumnezeu ti-a dat viata iar tu ar trebui sa o faci frumoasa.Nu ar trebui sa iti iei viata. Exista foarte multe solutii ca tu sa fii fericit. La intrebarea ta referitoare la locul unde vei ajunge nu prea stiu raspunsul, dar 80% cred ca ajungi in iad, deoarece ca sa ajungi in rai trebuie facute lucruri bune, sa iei ce ti-a dat Dumnezeu nu e un lucru bun. Si in plus : Dumnezeu ti-a dat vita, si El ti-o va si lua! la asta ar trebui sa te gandesti! Daca ai vrea sa fii fericit ar trebui sa incerci si tu sa o convingi pe mama ta sa DIVORTEZE de tatal tau.Stiu ca doare sa auzi ca mama ta ar trebui sa divorteze, dar in astfel de cazuri, ai fii fericit sa ramai doar cu mama ta. Asta inainte ca mama ta sa nu se imbolnaveasca cu nervii din cauza comportamentului tatalui tau sad! Si crede-ma ca e foarte bine ca ceri sfatul oamenilor care viziteaza TPU dar cel mai bine ar fi ca tu sa vorbesti deschis cu mama ta si sa-i spui ceea ce simti. Chiar daca ai 16 ani nu e prea tarziu sa vorbesti cu mama ta! IMI PARE RAU CU SITUATIA CARE TE CONFRUNTI TU, dar ar fi o solutie sa suni la protectia copilului ( asta din punctul meu de vedere ) sau poate chiar la politie! Succes in contiinuare! Sper sa nu te sinucizi si sa fii fericit! ai grija ce faci pentru. ca esti inca MIC si poti lua decizii foarte rele, crede-ma!
sper ca ti-am fost de folos! La revedere happywinking!

| AnonimMx a răspuns:

Hey, eu sunt fata si am 15 ani. Am aceeasi problema dar la mine e mama... pana acum nici nu m-am putut gandii sa ma sinucid. O data ce este pe Pamant esti cu un motiv aici nu te'a lasat Dumnezeu degeaba. Uite, doar un o bolnav la cap s'ar gandii sa se sinucida. Incearca sa ii spui tatalui tau ce tii se intampla, poate te intelege, daca nu. discuta cu mama ta si sa mergeti la politie la un psiholog. Iar daca te sinucizi ..practic inti inchini toata viata raului. gandeste-te ca odata ce Dumnezeu te'a lasat in Lumea asta mare are un motiv si odata ce existi inseamna ca El te iubeste. Incearca sa fii pozitiv si discuta cu mama ta. sper ca te'am ajutat

| Florena_Flori_1987 a răspuns:

Aruncate de pe casa si mori pe loc.

| reapers a răspuns:

Dumnezeule....de ce sa te omori? viata e atat de frumoasa, pleaca de acasa, muta-te, munceste si i-ati o chirie, dupa care o poti lua si p mama ta cu tine, etc...

| Eleonora_Schraba_1990 a răspuns:

Hei. nu se merita! Esti prea tanar si mult prea norocos ca traiesti si ca esti intreg(sanatos) pentru a recurge la astfel de fapta. Daca ai nevoie sa plangi pe un umar, nu ezita sa ma cauti. p.s. Timpul vindeca totul si la urma urmei taicatu va imbatrani si tu iti vei vedea de viata linistit.

| ChristinaB a răspuns:

Buna, sper ca nu iti scriu prea tarziu, sper ca inca esti intreg. Stiu prin ce treci pentru ca si eu am o poveste asemanatoare, la fel ca si tine am un tata violent dar si o mama asemanatoare lui.Si eu am avut dezamagiri in dragoste si asemenea tie m-am gandit la moarte.
Crede-ma ca stiu ce simti.Incearca sa nu uiti ca nu esti singur, sunt si altii care simt la fel si care si ei se simt la fel de singuri insa tu nu ii cunosti. Daca ai cunoaste alte persoane care trec prin ce treci tu poate v-ati putea ajuta reciproc. Din punct de vedere al religiei sinuciderea e unul din pacatele de neiertat si deci da, ai ajunge in iad.

Dar pe langa religie, tu ai nevoie si de oameni, ai nevoi de cineva sa iti arate ca ii pasa si ca te intelege. Cauta pe cineva care sa iti fie alaturi si astfel vei face fata mai usor: un prieten bun, o ruda, sau macar un grup de suport pe net. Chiar daca pare imposibil, sunt oameni ca tine, sunt oameni buni si sunt oameni care te vor iubi, trebuie insa sa ai rabdare pana ii vei cunoaste. Eu am reusit sa trec peste momentele in care imi doream sa mor prin ajutorul celorlalti, am inteles ca exista si persoane bune carora le pasa si care vor sa ajute. Si nu regret, acum sunt mai puternica si sunt fericita. La fel poti fi si tu. Incearca sa iti descarci durerea prin alta metoda decat violenta: prin arta, prin muzica, prin sport etc.
Au trecut multi ani de atunci si intre timp am intalnit persoane minunate, am stat departe de parintii care m-au ranit si toata durerea a disparut. Acum vad cat de frumoasa poate fi viata si tot ce as fi pierdut daca as fi murit. Toti iti spun ca viata e frumoasa si este intr-adevar, dar ca si tine stiu ca poate fi si insuportabil de dureroasa. Tu trebuie sa o faci frumoasa prin a te indeparta de cei ce iti fac rau, si durerea o sa treaca. Mai rezista pana termini liceul, dati macar aceasta sansa, sansa de a incerca sa vezi ce vine dupa. Cand vei scapa de tatal tau si vei locui singur si vei fi independent vei vedea ca nu o sa regreti decizia de a trai. Sper sincer sa te ajute mesajul meu si sa iti gasesti fericirea. Daca vrei un sfat sau un prieten alaturi imi poti da mesaj oricand.

P.S. Ce se va intampla asa important pe data de 17?