| LanguageMaster a întrebat:

Dacă un bărbat care urăşte femeile se numeşte misogin, atunci cum se numeşte un bărbat care urăşte bărbații?

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Misandru

| HazelEyes77 a răspuns:

Ma intreb poate un barbat sa i urasca pe ceilalti barbati? Se poate ca femeile sa deteste barbatii-misandrie sau invers cand barbatii urasc reprezentantele sexului frumos -misoginism dar sa i urasti pe cei de acelasi sex ca tine nu stiu ce sa zic...De obicei barbatii iau apararea celorlalti urmasi ai lui Adam in fata reprosurilor feminine intr o confruntare intre sexe. E vorba de solidaritate mai degraba decat de ura. Or fi si exceptii nu zic ca nu.

| siriusblack98 a răspuns (pentru HazelEyes77):

Este foarte posibil ca un barbat sa-i urasca pe ceilalti barbati crede-ma pe cuvant laughing)

| drutzix a răspuns:

Sufera de misandrie deci probabil misandru.