| anonim_4396 a întrebat:

Daca vrei sa adopti un copil, ce varsta e recomandabil sa aiba copilul respectiv?

16 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pana in 2 ani, maxim 2, 5, pentru ca de la aceasta varsta incepe structurarea - consolidarea memoriei!

| Denysa-Myhaela a răspuns:

Depinde de tine daca ai rabadare cu bebei mici sa stai cu ei toata ziua si de abia sa mai ai timp de tine doar atunci cand dorm, etc nu vad care e problema sa nu adopti un bebel mic, dar daca nai rabdare cu copii poti sa adopti unul de 1 an jumate-2 ani. Cu bebeii mici o sa te faca sa ii iubesti mai repede de cat cei mai marisori si ei sunt la fel dar cei mici au ceva mai special

| rox a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi de pe la 1 an 2.Cu cat e mai mic, cu atat e mai bine.Se obisnuieste mai repede cu tine, ii intri mai usor la inima. Iar mai tarziu o sa-i fie si lui mai usor stiind ca tu l-ai crescut de mic.

| Lorenyk a răspuns:

Eu daca as adopta un copil, l-as lua de foarte mic, abia cateva luni sa aiba. in primul rand se va obisnui mai usor cu mine si in al doilea rand mi-ar placea sa il vad crescand sub ochii mei, sa il aud spunand primele cuvinte, sa-l vad facand primii pasi. acestea sunt momente din viata unui copil pe care un parinte si le va aminti mereu.

Răspuns utilizator avertizat
| maya_1276 a răspuns:

Frumos ar fi sa il cresti de mic...de la o luna, doua.sa se obisnuiasca cu tine.sa creasca in mediul tau... daca il iei mai maricut...iti va fi mai greu...pentru asistentele. ii invata pe toti la fel.si nu au timp ca sa le ofere caldura si dragostea de care au bebelusi nevoie... sfatul meu. daca iti doresti un copil cu adevarat... i-al de mic si creste-l asa cum vrei.invata-l sa manance, sa faca la olita, sa mearga.si cel mai frumos sa iti spuna "MAMI"...

| just.for.you a răspuns:

Orice varsta! dar daca vrei sa vezi cume canda fac primii pasai, spun primul cuvant, sa treci prin primele momente ale copilului adopta un nou nascut!

| blackkrose a răspuns:

Daca doresti sa devi mama varsta copilului nu conteaza ...ganstete la el ca are nev de o mama sa il indrume in viata.varsta lui chiar nu conteaza daca e sa te iubesca te va iubi si la varsta aceea.fiecare dintre noi avem nevoie de un camin si de un sprijin moral.bafta

| fanutz a răspuns:

Eu iti recomand o varsta mai frageda insemnand maxim un an ...se va obisnui mai repede cu tine... iti va sp mama la un an si ceva ...atunci e cel mai frumos parerea mea...degeaba il iei deja crescut si educat de altcineva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa vezi cum e sa fii mama, 2 luni.nu treci prin actul nasterii in rest treci prin toate. daca vrei sa-ti fie mai usor 2-3 ani.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sotia mea nu putea sa tina sarcina si facea tratament mereu, de acea eram pe holurile maternitatii mai mereu si vedeam cum duceau copiii abandonati in carut si, ne stringeam in brate si plingeam amindoi.Eu cred ca e bine de foarte mic...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi...eu as zice ca de cand e bebe mic. dar e bine si pe la 2-3 ani, asa cum spune[Aminadab]...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din punct de vedere al dezvoltarii atasamentului mama-copil, este esential ca adoptia sa aiba loc cat mai repede cu putinta, adica in primele luni de viata. Daca copilul in primul an de viata este crescut in orfelinat sau foster-care si nu are un adult semnificativ langa el care sa-i ofere dragoste, atentie si sa-i implineasca nevoile de baza (mancare, haine, igiena, etc) in adolescenta v-a dezvolta ceea ce se numeste tulburare de atasament - mai simplu, nu va sti sa se relationeze normal la cei din jurul lui. Din aceasta cauza, multi copiii adoptati dupa 1 - 2 ani care sunt draguti si scumpi in primii ani, cand intra in adolescenta (13-14 ani) devin rebeli si nu te poti intelege cu ei. Deci, trebuie adoptati de cat mai repede, atat pentru binele copilului cat si pentru al parintilor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Importanta nu e varsta, important e ca te-ai hotarat sa faci asta.
www.adoptia.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imediat dupa nastere ar fi bine

| totata a răspuns:

Cred ca intre 0-6 luni pentru a se adapta mai usor si pentru a te adapta si tu ca parinte.asta e parerea mea, fiecare face cum vreahappy