| Manuela_Timofte_1988 a întrebat:

Dau funda dar am nevoie de un sfat.Eu am 24 de ani si prietenul meu 25.Suntem impreuna de 3 ani si la inceput nu a fost usor, eu eram in strainatate si el in Eomania.Se un an jumate el e aici cu mine si impartim tot chiar si muncim impreuna.Mai exact 24 din 24.Problema care e nu vrea sa auda de nunta si la inceput imi spunea ca numele meu suna bine cu numele lui de familie, ca o sa facem nunta.Acum in schimb imi spune ca o sa ne casatorim dar nu acum ca ne certam de prea multe ori si daca o sa ne casatorim asa o sa divortam dupa cateva luni.Eu am acceptat sa il astept dar de ceva timp simt ca sunt mai rece cu el din cauza ca nu vrea sa imparta cu mine emotia nuntii, cel putin acum...asa zice el...nu stiu ce sa fac? Sa il las? Nu suntem niste copii dar si eu vreau sa fiu fericita ca deja fac destule sacrifiicii.

Răspuns Câştigător
| eugenl a răspuns:

Incearca sa-l iei mai usor. Apropie-te mai mult de el, fii prietena si confidenta lui, fa-l sa-si invinga temerele in legatura cu nunta. Asigura-l ca faptul ca te mariti cu el nu o sa schimbe cu nimic dragostea pe care o i-o porti. Poarta-te cu blandete si fii mai dragastoasa, intelegatoare. O sa se dea el pe brazda ai sa vezi si o sa fiti foarte fericiti. Succes!

| Manuela_Timofte_1988 explică (pentru eugenl):

Problema care e...ca eu am fost mai mult decat intelegatoare...de exemplu acum locuieste cu noi tatal lui, care a venit aici pentru ca trebuie sa se opereze de cancer(pentru ca cei de acasa considera ca aici se fac miracole), sunt 5 saptamana ca e aici, eu dorm pe canapea, am incercat si sa ii explic faptul ca intre noi nu o sa se schimbe nimic(in rau)dupa ce ne casatorim.dar nu vrea sa inteleaga.pe mine ma doare.si incerc sa il astept dar parca vreau sa ma vad si eu imbracata in rochie de mireasa.

| eugenl a răspuns (pentru Manuela_Timofte_1988):

Rezista si ia-l cu binisorul

| Manuela_Timofte_1988 explică (pentru eugenl):

Iti multumesc.cred ca singura solutie asta e.desi am un caracter destul de puternic, inca o data trebuie sa las de la mine.

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ii f*uti creerii doar ca sa te vezi tu imbracata in mireasa. Pe el il framanta si problema tatalui si tu sa-ti pui floare la ureche.Esti aiurea.

| Manuela_Timofte_1988 explică (pentru Hombre):

Eu nu vb de nunta in ultimele 5 saptamani, am luni de zile de cand bat apropoul.si nu sunt egoista, absolut deloc.numai eu stiu cate sacrificii am facut si fac.dar astea nu i le spun lui.trebuie sa le vada el si sa le inteleaga el.ca pana la urma nici macar nu le consider sacrifiicii.le-am facut pentru ca il iubesc.dar la mine cine se gandeste?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu el direct problema,si sa-l intrebi ce-l retine sa nu se casatoreasca cu tine. Daca nu doreste inseamna ca ii este frica putin, poate se simte nepregatit, fiind totusi o responsabilitate mare.Parerea mea este ca problema lui este una emotionala. Daca atitudinea lui este tot negativa, as zice sa pui piciorul in prag.Inseamna ca el nu o sa fie in stare sa aiba aceasta responsabilitate. Sper ca te-am ajutat cu ceva, totusi tu stii mai bine, e viata ta personala!