| Amiraramii a întrebat:

De 7 ani sunt mutata de acasa si mai am 2 surori. Eu sunt mijlocie. Am o viata destul de normala. In general nu am probleme personale. Dar mama mea saturandu-se de tata, care, de cand ma stiu nu stie ca are copii, sotie sau casa, l-a parasit. Nu doar asta ar fi problema, ci ca am o sora mai mica care a ramas cu tata acasa, minora fiind. Tata e alcoolic, exact in ziua cand mama a plecat a baut extrem de mult si l-au dat afara de la munca. Bea pana face pe el si nimic altceva. Mama mea si-a refacut viata cu un om care e la fel ca tata. Cand era acasa bea si ea si tata si se certau de la bani si bautura pana se bateau. Imi e mila de sora mea care are 16 ani pentru ca a trebuit sa preia sarciniile mamei. As lua-o la mine, dar nu consider ca ar trebui sa le iau aceasta responsabilitate parintilor mei. Pentru ca mama a plecat in strainatate si tatalui nici nu-i pasa. Nu e doar de stat la mine, aceasta sora e adolescenta, iese seara pana tarziu, nu mananca orice, cheltuie multi bani, pentru ca ramanand doar ea la parinti, mama a alintat-o si i-a facut toate mofturile. Ba mai mult, nu face nimic toata ziua. Se culca la 2-3 noaptea si se trezeste la 2-3 ziua. As vrea sa o iau la mine sa ii fie bine si liniste. Dar nu vreau sa le iau responsabilitatea asta parintilor si ei sa traiasca de parca nu au nici un copil si nici o grija. Ma gandesc ca eu pe langa munca si casa, voi avea si responsabilitatea si ingrijirea ei. Iar pe ei nu ii va interesa.

3 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Sorta ta din foarte păcat este pe mâine foarte greșite, lângă tatăl tău nu va avea niciun viitor, nico educație, nicio viață normală și sănătatosă, dacă îți iubești cu Adevărată sora, ia-ți sora din mediul acela, fiindcă nu va avea nimic de oferi tatăl în privința educației ei. Este și minoră de 16 ani dacă se apucă sa bea, alcool băutură de la vârsta ei se va obișnui cu băutura, își va face numai rău sora ta mai mică. Nu este nicio problemă, ca are mofturi încă este o copilă, este absolut normal să fie cum este ia orice copil este ca ia, ce nu văd eu normal faptul că-și cheltui banii pe băutură, este foarte păcat de ia dacă cade în patima la băutură poate ajunge dependență de la alcool, ia este încă copil în formate, creștere, o. dată ce va începe sa se obișnuiască în felul ăla, greu își va mai da seama că-și face rău.

| Amiraramii explică (pentru 1onur):

Multumesc, dar tata cheltuie banii pe bautura, nu sora

| 1onur a răspuns (pentru Amiraramii):

Bine.