| Mirabela6789 a întrebat:

De când am adus baiatul de la fostul concubin la mine ceilalţi 2 copii nu se mai înţeleg baiatul are 6 ani iar fata are 3 ani iar baiatul cel mare 10 ani pe el l-am luat de la fostul concubin soţul meu actual e de acord si înţelege ca e şi el copilul meu doar ca ei doi baiatul de 6 ani si cel mare de 10 ani nu mai baga si fata în seama ea e mica are 3 ani si vrea sa se joace cu cu ei dar ei find baieţi nu vor cu ea.Cum îi pot face sa se jaoce si cu ea doar e surioara lor?

3 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Nu pot sa te ajut aici, e datoria parintilor sa se ocupe de socializarea copiilor si nu e usor.

Dar, pot sa iti zic o gluma despre o famile EXACT in aceeasi situatie ca tine si o mama exasperata care isi chema sotul ca nu mai poate face fata:

"- Iubitule, vino repede, copii tai si copii mei ii bat pe copii nostri..."

| ioana748 a răspuns:

Este minunat ca baietii se inteleg intre ei, nu este lupta pe teritoriu.
Acum sunt fascinați si bucuroși unul de altul.Se au coechipier de joaca unul pe celălalt.
Fetita este foarte mica si ei sunt mici. Treptat o mai implici si pe cea mica in jocuri cu ei.Cu mingea sau lego. Ideal sa fie si un adult in joc. Copiii sunt copiii parintilor nu ai fratilor si trebuie inteles fiecare in parte, totodată si incurajati in iubirea intre ei ca frati.
Este greu, trebuie rabdare, timp oferit si individual fratilor si impreuna.
Cea mica trebuie supravegheata aproape non stop de un adult, baietii nu au capacitatea sa o supravegheze, mai ales ca au jucarii diferite in functie de varsta.
Dar poate intra in interactivitate cu ei, sub supravegherea unul adult, care se joaca, colorează si el cu ei.
Toate cele bune ❤️

| Violleta2022 a răspuns:

Un copilas de 3 ani nu s va juca niciodata cu unul de 10 ani, mai ales daca sunt de alt sex, fiindca nu au nimic in comun si mental este diferenta foarte mare.
Dar cu randare si educatie, poti sa faci pace intre ei.