| Patricia445555 a întrebat:

De când iubitul meu a plecat în alta țară la munca eu stau la părinți mei am mai zis faptul ca tata se cearta cu mine din orice și comentează la mine eu am o fată care are doar 1 luna și nu prea știu să am grijă de ea eu m-am mutat la ei sa ma ajute mama puțin cu ea.Ce pot face sa evit certurile?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai cum sa le eviti. Trist este, parerea mea, ca parintii tai (banuiesc) au dreptate. Tu vei ramane cu copilul si "iubitul" tau isi va gasi pe alta. Macar si-a recunoscut copilul?

| Korkodeln a răspuns:

Oamenii, mai ales parintii, daca sunt sanatosi la cap, nu se iau la cearta fara motiv. Asa ca in primul rand trebuie sa vezi care este problema tatalui tau:

- il deranjeaza ca nu esti inca casatorita cu iubitul tau si incepe cu "cine te mai ia acum ca esti vaca cu vitel, m-ai facut de rusine..." sau alte mizerii de astea.

- il deranjeaza copilul in sine (plange, nu-l lasa sa doarma, nevasta nu-i mai da atentie, ca "are treaba cu aia mica...".

Stai de vorba cu ei amandoi si/sau cu tatal tau, vezi care e adevarata problema, ca oamenii incearca sa o ascunda de obicei.

In functie de ce raspunsuri primesti poti trece la a incerca sa rezolvi problemele:

- daca e deranjat ca esti nemaritata roaga-l pe iubitul tau cand vine sa treaca pe la voi si sa vorbeasca cu parintii tai, sa-i asigure ca e serios si are intentii bune "m-am dus sa muncesc sa strangem bani sa putem face nunta...", incearca sa le faci cunostinta si cu parintii lui daca sunt din zona si sunt de acord cu realtia.

- daca e deranjat de copil, un copil asa mic nu urla disperat daca e ingrijit bine, eventul chitzaie un pic cand se murdareste si cand ii este foame, dar daca il schimbi si il hranesti imediat adoarme la loc. Daca nu e tinut in brate sa simta bataile inimii tale si sa auda vocea atunci se infricoseaza si tipa, crede ca a fot abandonat. La fel si daca aude urlete si cearta prin casa.

Ai putut sa postezi aici, poti sa cauti "cum ingrijim copilul de o luna" pe net sa gasesti sfaturi si medicul de familie te va sfatui de asemenea, plus ca sunt o gramada de ONG-uri care cu asta se ocupa. Bafta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te muti singura sau accepți condițiile lor.

Bula
| Bula a răspuns:

Ingrijirea nou nascutului se invata de la mama la fiica (si/sau de la alte femei, cu experienta).