| Karina765545 a întrebat:

De când mi-a decedat unul din gemeni am momente când ma închid în camera singura și plâng soțul meu mă înțelege el ma ajuta cu băiatul rămas în viața băiatul are 1 an dar unele persoane din familie ma acuza și spun ca exagerez.Credeti ca exagerez? Ce ar trebui să fac ca să fiu puternica pentru băiețelul care îl am?

4 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tu acum treci printr-o perioada de doliu. Numai tu stii ce e in sufletul tau. Iar cei din jur nu au nici un drept sa judece, deoarece nu sunt in situatia ta.
Mergi la un psiholog sa te ajute sa treci peste perioada asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exagerezi, esti de inteles cu durerea aceasta, dar trebuei sa intelegi ca acest lucru trebuei sa se schimbe in bine, incetand sa te mai izolezi si sa plangi, iindca iti faci singura rau si te duci spre depresie severa, iar asta iti va afecta viata atat tie cat si micutului care-l mai ai inca in viata si care are nevoie de dragostea ta, mai mult ca niciodata.
Cand ai asemenea momente de depresie, ia copilul si iesi la aer, fa ceva pentru cel existent, iubindu-l si aratandu-i acest lucru, ca cel pierdut nu se mai poate intaorce niciodata.

| ioana748 a răspuns:

Sa le moara un copil si apoi sa vorbească.
Este normal sa plangi si sa vrei sa fii singura in momentele de suferința.
Nu exagerezi deloc si ai un sot inteligent care te intelege, ceea ce este un lucru bun in viata ta.
Ai ramas cu un pui prin care va trai si celalalt.
Posibil si sotul tau sufera, dar, na, statutul de barbat nu ii permite sa planga, desi nu ar fi nici o problema.
Ideal sa nu stie nimeni ce se intampla in casa voastra, ce faceti in intimitate, caci asa sunt oamenii, daca stiu ca ai o rana, vor apasa pe ea fara pic de empatie.
Iti va da Dumnezeu putere sa treci prin durere si sa te poti focusa pe cei ramasi aici.
Nu va trece niciodată, dar te vei obișnui sa traiesti cu aceasta durere si sa mergi umar la umar cu ea prin viata si sa ai grija de responsabilități.
Ai o familie si trebuie sa te ridici pentru ei.
Bebe are nevoie de mami, depinde de tine existenta lui.
Toate cele bune ❤️

| Cipi1212 a răspuns:

Trebuie să nu te mai gândești la trecut ci doar la prezent și viitor. Copilul tău decedat este bine acolo unde este.