| Ioana06i a întrebat:

De ce cam toți de vârsta mea reușesc să își facă relație și să aibă noroc în dragoste și eu nu, nici măcar în online?

Mă doare când alții reușesc și eu nu și simt că Dumnezeu uită mereu de mine, când vine vorba de asta.

(Sunt majoră)

69 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Vei avea șansa ta.

| Ioana06i explică (pentru Cipi1212):

Când? Niciodată sau când voi muri!

| Andreipho a răspuns (pentru Ioana06i):

Cum sa mori tu? laughing

| Andreipho a răspuns:

Pentru ca, ei se intelege bine, se comunica, se cunoaste bine si merge mai departe. Dar, de ce iti pasa tie cand isi faca relatie si de ce te intereseaza pe tine? Cui pasa? In loc sa iti vezi de treaba ta si lasi in pace. N-ai nicio treaba cu ei.

| Ioana06i explică (pentru Andreipho):

Pentru că îmi doresc și eu să am parte de iubire, d-aia! Mă enervează cum alții au noroc și pe Dumnezeu Făcatorul de minuni, și eu nu am.

Acum înțelegi?

| Ioana06i explică (pentru Andreipho):

Uite așa...Totul este posibil!

| Andreipho a răspuns (pentru Ioana06i):

Nu e posibil.

| Andreipho a răspuns (pentru Ioana06i):

Te inteleg perfect ce doresti. Ce varsta ai?

| Ioana06i explică (pentru Andreipho):

Mulțumesc că înțelegi! Apreciez!

Am și eu cât am acolo...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu esti singura, mai sunt si altii in situatia ta, ce varsta ai?

| Andreipho a răspuns (pentru Ioana06i):

Pai, daca esti foarte geloasa si suferi de atentia, nu e ok.

| Ioana06i explică (pentru Andreipho):

Atâta timp cât nu îmi știi viața, nu e ok să îți tragi asemenea concluzii despre mine.

| Hyperion7 a răspuns:

Drăguță,
Viața nu e despre a avea ce vrei, când vrei.
Știu că pare clișeic ce îți spun eu acum, însă gândește-te că sunt și oameni care au o vârstă 40-50 de ani și tot singuri sunt.Fie că vorbim de mame singure sau de bărbați singuri, viața nu e la toți la fel, asta sa fie clar.
Da, când ești tânăr, lucrurile sunt ...sa zicem diverse,adică poți avea o relație sau nu,poți călători unde vrei sau nu,poți face ce vrei,însă cu timpul oportunitățile tale scad,că na,puterile se duc,frumusețea și ea se duce.

Competiția asta că x,y au și eu nu am,deci trebuie să mă frustrez,clar nu e o soluție,din contra,te face sa te simți inferioara și nevaloroasa!
Nu ești nevaloroasa,ești doar setata pe modul fantasy,unde totul vine din cer,de unde norocul ii binecuvântează pe cei care merita și bla blauri.
Adevărul gol goluț e că da,unii au șanse mult mai mari decât tine sa reușească în viața,asta e clar.
Viața nu e la fel pentru noi toți,după cum menționam și mai sus.
Exista copii mici abuzați de unchi,tati, frați,exista mame omorâte din gelozie,exista violuri,crime macabre,există atâtea și tu ai o viață înainte și ți-o petreci cerșind iubire.
Mai mult,in aceasta viață primești șanse,tu,de exemplu,ai șansa să conștientizezi că viața nu se rezuma doar la a fi cu cineva,ci e mai mult de atât,ai șansa să devii mai buna pentru a reuși pe orice plan.
Norocul nu exista! Dumnezeu îți dă zile sa faci schimbări și tu trebuie sa fii recunoscătoare pentru asta.

Știu că poate viața e prea dura pentru tine și că poate ai o situație delicată,dar asculta,asta e un semn,iar semnul e că tu trebuie sa te maturizezi! Focalizându-ti atenția pe iubirea din partea cuiva și făcând o drama că nu primești ceea ce vrei,nu denota decât obsesie și dispare și fii sinceră,ai fi cu cineva doar pentru că ăla e disperat după tine?

Da,sa iubești este frumos,dar nu toți cei care au relație sunt și fericiți în ea! Sunt persoane care s-au cuplat doar pentru sex,sunt persoane care urmăresc banii,sunt fel și fel de cazuri.
Plus că social media denaturează lucrurile! Multi postam doar chestii frumoase,dar nu înseamnă că așa sunt de fapt lucrurile.
Aia care par cei mai fericiți oameni sunt,de fapt, cei mai triști!
Când lucrurile merg frumos in viața unui om,nu ai timp sa te lauzi,ci trăiești frumos in liniște,nu te lauzi pe net ce viața bună ai tu,nu?

Alții reușesc in viața pentru că au șanse sau poate le-a crescut experiența în ceea ce privește viața.
Vezi tu,peste tot ai nevoie de experiență în viața,chiar și să îți faci o relație.
Daca la inceput nu prea știi cum să vorbești cu băieții /fetele, cu timpul știi cum să le vorbești,daca la inceput erai timid(ă), cu timpul devii mai extrovertit.
Deci nu da vina pe divinitate pe neșansa ta in viața,ci realizează că problema e la tine pentru că ai făcut o obsesie din aceasta chestie și,pe lângă asta,nici nu vrei sa acumulezi experiență în viața.
Uite,îți dau tema pentru acasă laughing
Răspunde-ti ție,cine ești și ce vrei de la viață! Uita-te-n oglinda și fii sinceră cu tine.

Știu că viața e dura,dar privind mereu ceea ce nu ai, accentuezi și mai mult ceea ce nu ai,adică,in cazul tau, iubirea, dar daca ai fi câtuși de puțin optimista, in ciuda greutăților pe care le ai, ai avea o șansă să găsești lumina de la capătul tunelului!

| Florea_Maria__YPcT a răspuns:

Eu zic ca poți întâlni pe cineva doar ca trebuie sa ai puțină răbdare ști toate la timpul lor

| Andreipho a răspuns (pentru Ioana06i):

Eu vorbesc in general. Daca nu stii ce vrei sa faci cu viata ta si nu stii ce sa faci mai departe decat vrei mult o relatia si mult iubire. Totusi, exageri si mergi prea departe.

| Ioana06i explică (pentru Hyperion7):

Am încercat să fiu întotdeauna optimistă, dar nu s-a adeverit mai nimic din ce am vrut și dimpotrivă, tot singură și ghinionistă am fost.

Dacă eu nu am avut parte de familia pe care eu mi-am dorit-o, uite că vreau să o am chiar eu și nu mai suport ca alții să tot aibă și să se laude și să văd cum ei fac sacrificii pentru relațiile lor, și eu pe lângă să nu am nimic și tot să repet ca un papagal : Lasă, că Dumnezeu îmi va da și mie și mă va binecuvânta cu cineva, toate la timpul lor/ Mai am timp...

Zic toate astea pana mi se ia și mie și gata! Doar nu am sa stau mereu sa ma bucur ca aia au relații și eu nu, căci pentru mine nu se mai bucura nimeni cu nimic. Atâta tot! Sariti-mi in cap cât doriți voi!

| Robert2526 a răspuns:

Nu te cunosc, imi dau doar cu parere... Dumnezeu nu are treaba cu relatia ta, asta e sigur, nu de la Dumnezeu trebuie sa astepti relatia.

-Este posibil ca atitudinea ta sa nu atraga ( chiar daca aspectul fizic conteaza, de fapt atitudinea pe care o ai face toata treaba. De asta vezi femei urate cu barbati frumosi si invers)
-Este posibil sa tintesti anumiti parteneri nepotriviti sau sa ai asteptari prea mari
-Este posibil sa nu fii prea sociabila, sa nu stii sa te faci placuta
-Este posibil sa ai frica sa intri intr-o relatie, sa iti fie frica sa experimentezi, sa astepti partenerul in care sa ai incredere 100%

Tu stii cel mai bine cum stau lucrurile( te cunosti cel mai bine). Daca imi spui mai multe despre tine, te pot ajuta si indruma ce sa schimbi si cum sa schimbi.

Daca esti o persoana serioasa, constientizezi ca problema in mod sigur este la tine si ca o poti schimba...si daca nu ai pus intrebarea asta doar ca sa te distrezi cu obsedatii care se vor da la tine...atunci astept mesajul tau si te ajut cu tot ce pot

| Ioana06i explică (pentru Andreipho):

Ba da, eu știu ce vreau sa fac cu viața mea, nu mă înțelege greșit sau de fapt, înțelege ce vrei...

Dar unii cum puii mei nu au nici școala/liceul terminat și au relații? M-am săturat să văd atâtea fițe și noroc pe ei!

| Andreipho a răspuns (pentru Ioana06i):

Tocmai ti-am dat raspuns mai sus. De ce te intereseaza pe tine daca ei nu au nicio scoala/liceul teminat si au relatii? Pai daca asa vor ei si face ce vrea viata ei? Nu poti sa faci cum vrei tu si degeaba te enevezi, dar nu stii de ce te enevezi si de ce suferi. Tu trebuie sa iti vezi de treaba ta. Daca nu intelegi ce am scris, ce rost are aici?

| Andreipho a răspuns (pentru Andreipho):

Incearca sa mergi la Pshilogie si intreaba orice ce te deranjeaza, ce te enevezi, ce te-ai saturat, etc etc. Intreaba orice la psihologie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum ai 18 ani?

| Ioana06i explică (pentru Andreipho):

Păi la mine totul e degeaba, nu doar că mă enervez. Eu nu mă enervez fără un motiv, niciodată.

| Ioana06i explică (pentru Robert2526):

Mulțumesc frumos!
Tocmai, eu nu am pus întrebarea asta pentru obsedați, că de ăștia am dat mai mereu și mi-am dat seama că fac mișto și mă enervează că numai de ăștia dau mereu, în loc să dau și eu de cineva ca lumea, cum alții dau.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioana06i):

In primul rind ocupa te de scoala nu ai nevoie de cineva care nu te iubeste si care se va purta exact cum spuneai ca se poarta sotul mamei tale cu tine te jigneste, dar tatal tau natural ce zice el te ajută cu ceva? Tu ce studii ai? Esti la facultate? Sau cauti un loc de munca? De unde esti?

| Ioana06i explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tatăl meu natural a uitat de mine...M-a abandonat de când aveam 5 ani. Rar țin legătura cu el, și când o fac, este mereu băut și vorbește numai prostii, o jignește pe mama și pe toate femeile din viața lui și numai de trecut vorbește și nici bani nu îmi trimite niciodată...Nici pensia alimentară nu am primit-o de 4 ani. Doar mama mea se ocupă financiar de mine.

Am fost la profesională, deci studiile le-am terminat anul acesta și sunt în căutarea unui loc de muncă.

| Andreipho a răspuns (pentru Ioana06i):

Imi pare rau, nu pot sa te ajut daca nu intelegi ce am vrut sa iti spun si nici macar nu realizezi. Iti doresc multa sanatate si ai grija de tine!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioana06i):

Am inteles, ai si tu o viata grea si o familie de... ce sa mai zic, singura șansa este sa iti gasesti un loc de munca bun si sa ai banii tăi si cu banii tai faci ce vrei, păcat ca tatal tau este un om de nimic care nu te ajută si nu te a ajutat deloc, esti fata lui si trebuia sa fie lîngă tine dar el a ales sticla. Tu din ce oras esti?

| Robert2526 a răspuns (pentru Ioana06i):

Din pacate este mult mai usor sa dai de elemente din astea negative dar asta nu inseamna ca nu poti da si de oameni ok. Daca intelegem exact care sunt cauzele putem vedea si solutiile.

| DandG2304 a răspuns:

Recomand BOO. Este o aplicatie de Dating in care sistemul iti face sugestia pe baza personalitatii. Cunosc 3 cazuri (eu inclusiv) de relatii super OK incepute pe BOO. Nu este exlus sa dai peste pierde-vara, ca si in orice alta parte.