| SindyR a întrebat:

De ce e atat de greu sa iti gasesti prietenii adevarati? Si de ce e atat de greu sa ii tii mereu langa tine?

Răspuns Câştigător
| Hayuki a răspuns:

Nu sunt inexistenti! doar foarte greu de gasit''prieteni'' falsi gasesti la tot pasul dar pe cei ce pot sa iti fie prieteni advevarati trebuie sa ii cunosti si se vor deschide extrem de greu in fata ta.pe scurt : ai un drum lung de parcurs pentru a demonstra ca meriti increderea lor, prin fapte, actiuni. odata ce ai castigat increderea unei astfel de persoane vei stii ca a meritat happy si un ''prieten'' doar cu numele va fi deschis din prima so take care. Bafta!

10 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu vorbi in pleonasme. Prietenii ori iti sunt prieteni, ori nu-ti sunt. Este greu sa nu te dezamageasca o persoana, sa n-o dezamagesti tu pe ea, este greu sa comunici orice fel de problema, fara sa ai nicio retinere, este greu sa nu fii invidios, orgolios, este greu sa ierti, este greu sa uiti, este greu sa intelegi anumite lucruri, este greu sa te pui in pielea cuiva. Trebuie sa stii sa ai cate ceva din fiecare, si ca prietenul sa fie la fel. Este greu, al naibii de greu.

| AIRIUS a răspuns:

Pentru ca pur si simplu nu exista asa ceva.si daca au existat a fost in alt secol!
eu am invatat sa nu ma incred in nimeni,dupa ce am fost dezamagita odata!
bafta si nu uita ca tu esti cea mai importanta si nimeni altcineva nu e mai prioritar!
e suficient cateodata sa te consulti cu tine insuti, pentru ca si daca te ai destainui cuiva, nu sti ce ganduri ascunse are o pers...asa ca tu esti cel mai indicat sa ti dai sfaturi!

| stejara2 a răspuns:

Este foarte greu pentru ca in ziua de azi primeaza propriul interes la marea majoritate a oamenilor, si fiecaruia i se pare ca e cel mai cel, si daca prietenul incearca sa te faca sa iti vezi propriile greseli iti sare iute tandara: eu sunt asa? aaa nu! are el ceva cu mine de zice asa... si uite de asta e greu sa tii un prieten langa tine ca nu vrei sa ii accepti sinceritatea.

| Ecea a răspuns:

Este relativ usor sa iti gasesti prieteni buni.Eu mi-am gasit tot timpul,dar am invatat un lucru foarte important: Cu cat stiti mai multe unul despre celalalt cu atat despartirea se apropie mai mult.
Este bine sa ai prieteni buni cu care sa te vezi odata pe saptamana sau pe luna,genul acesta de prietenie rezista.

Foarte important sa nu spui niciodata unui prieten problemele tale,pentru ca pe nimeni nu intereseaza ce probleme ai tu si la un moment dat devii o persoana plictisitoare ca stie doar sa se planga.
Tine cont de asta.
Si eu am pierdut multi prieteni,credeam ca o sa reziste prieteniile pana la adanci batraneti insa m-am inselat si am descoperit intr-un final de ce...

In acest moment eu pot spune ca am destul de multi prieteni buni insa cand ne intalnim nu discutam niciodata probleme de viata, bani, etc.Ne amuzam,impartasim ganduri,dezbatem fel si fel de subiecte, ne contrazicem, etc.Astfel reusim sa tinem prieteniile mult timp.
Oamenii care stiu doar sa se planga nu au prieteni deoarece devin plictisitori. Dureaza prietenia cu o persoana cateva luni poate 2-3 ani, dar la un moment dat totul o sa se termine.
Vorbesc doar din proprie experienta.

| Hayuki a răspuns:

De ce? e greu pur si simplu...prietenii adevarati sunt extrem de greu de gasit crede-ma si e mult mai complict de cat pare + ca trebuie sa ai capacitatea de a observa oamenii si nu o sa iti faci un prieten adevarat intr-o saptamana,nici macar o luna,.ai nevoie de ani, rabdare, intelegere si multa atentie

| SindyR explică:

Atata adevar... dar oare chiar nu exista prieteni adevarati, oare chiar sunt asa de greu de gasit, oare sunt inexistenti?

| Hayuki a răspuns (pentru SindyR):

Nu sunt inexistenti! doar foarte greu de gasit''prieteni'' falsi gasesti la tot pasul dar pe cei ce pot sa iti fie prieteni advevarati trebuie sa ii cunosti si se vor deschide extrem de greu in fata ta.pe scurt : ai un drum lung de parcurs pentru a demonstra ca meriti increderea lor, prin fapte, actiuni. odata ce ai castigat increderea unei astfel de persoane vei stii ca a meritat happy si un ''prieten'' doar cu numele va fi deschis din prima so take care. Bafta!

| StiuCeSpun a răspuns:

Pentru ca toti sunt falsi!

| liliana15 a răspuns:

Nu exista prieteni adevarati, in ziua de azi nici in tine numai ai incredereoh go on:-

| Denyy233087 a răspuns:

Uneori nu este foarte greu dar trebuie sa ii cauti bine.Eu am avut o prietena pe care o credeam cea mai buna, si tot ce vorbeam eu cu ea, ii spunea la maicasa, si era foarte geloasa pe mine, dar acum ea incearca sa ne imprietenim din nou.Dar acum am o prietena foarte buna, care ma ajuta la greu, si este langa mine cand am nevoie de ea, la care tin foarte mult, chiar daca ne mai certam, vom ramane mereu PRIETENE.Nustiu daca te va ajuta RASPUNSUL MEU, DAR SPER SA ITI FI FOST DE FOLOS

| adryana20 a răspuns:

Este greu sa iti gasesti prieteni adevarati pentru ca in ziua de astazi nu mai prea exista oameni sinceri si intelegatori.