| UninspiredName a întrebat:

De ce exista tatii pe lumea asta? Il urasc pe tatal meu pentru ca tot timpul ma face sa sufar si am vorbit cu el si mama a vorbit cu el si sotia lui actuala pur si simplu nu vrea sa se schimbe. Zice tot felul de chestii despre mine adica nu stiu cum sa va explic se ia de mine din senin si de multe ori pentru ca nu fac ce zice el si incerc sa ii explic ca nu e bine asa dar se enerveaza si incepe sa dea in mine. nu pot sa fac nimic adica mama e plecata din tara si e mai bine pentru ea si pentru mine ca o sa ma ia acolo cand voi avea 18 ani da' pana atunci ce fac.nu pot sa stau la bunici pentru ca nu ma lasa tata si vrea sa o dea in judecata pe mama hbn ce sa fac. daca intelegeti ce mi se intampla, poate ma ajutati si p mine cu un sfat ceva. ca eu am ramas cu inspiratia la pamant.

Răspuns Câştigător
| imthefkinguseroftpu a răspuns:

Hmm.nu stiu de ce exista tatii pe lumea asta, ar trebui sa ne faca si sa ne lase decat sa ne chinuiasca.

Am si eu ceva de genul
Cand aveam 7-8 ani mama m-a intrebat daca divorteaza de tata sau nu.Bineinteles am zis DA si nici acum nu regret.decat din unele motive. Taicamiu cand eram mai mic bea de spargea, fuma in draci, si dupa 2-3l de vin (din acela prost si varsat) defiecare data, ma lua la gadilat si la joaca, radeam si pe urma cand veneam in camera venea si el dupa mine, ma facea handicapat, prost zicea de morti mama.tot tacamu' si.ma batea grav, din nimic, ma facea sa sufar, si acum ma mai face, s-a lasat de 2-3 ani de fumat/alcool/cafea din cauza unei probleme medicale. Dar cel mai greu este faptul ca eu am ramas la mama si. taicamiu i-a luat numele de familie, pe mama o cheama exact cum era inainte de casatorie si imi e greu.cand trebuie sa semneze ceva or nu stiu sa nu vada colegii, mi-e teama sa nu rada de cazul meu etc. Acum chiar nu mai imi pasa de soarta lui, chiar daca mai imi ia cate un lucru ceva, asta este datoria lui de parinte.Anul trecut am renovat, de fapt a renovat casa ( am 2 apartamente, unul dintre ele stau eu cu 3 camere, cu mama si bunicamea, o camera fiind a lui, care doarme mama, si celalalt apartament este total vis-a-vi care a ramas de la bunicamiu unul cu 2 camere in care sta doar el) si, acum daca Doamne Fereste face partajul poate sa i-a casa, pentru ca el a bagat bani in ea, si are tot dreptul, daca nu scot cainele afara, vine din apartamentul celalalt aici si ma i-a la injuraturi grave.foarte grave, si ma ameninta cum ca. daca ies afara din casa, fiind "pedepsit" ma inchide pe afara si nu mai intru acasa. Daca mai imi face de multe ori faze de genul chiar o sa plec si nu o sa ma mai intereseze chiar nimic.Nu ma intereseaza ce zice si ce face.Deci sunt si eu intr-o situatie destul de proasta. Si cred ca cel mai bine are fi sa te duci la protectia copilului si sa le spui povestea ta. Daca vad ca totul este chiar real si ca nu minti, probabil ca il vor baga pe taicatu' in jail. Iar mama o sa vina din Italia pentru ingrijire. Cred ca asa se v-a intampla.incearca sa nu faci ce zice el...nu te lasa mai prejos...

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zumbalaarebeca a răspuns:

Daca mama ta iti cunoaste situatia de acasa de ce nu te ia mai repede la ea de ce doar la 18 ani? eu am o prietena care la fel mama ei lucra in spania si a luat-o cand avea 14ani si scoala a continuat acol!

| Shery a răspuns:

Te inteleg perfect. Parintii mei au divortat cand eu aveam 4 ani si sora mea doar un anisor. Tatal meu e arab si desi stam in Romania, el are ideile lui fixe de acolo din Siria. Din fericire pentru mine, mama e acasa si stau cu ea si cu bunica mea. Sunt fericita aici, ma simt bine, insa il iubesc pe tatal meu. Pentru ca desi ma supar cateodata, pe moment, pe el, stiu ca e tata si mi-ar fi greu fara el. Nu as fi completa.
Si tata s-a recasatorit, la inceput m-a durut, pentru ca nu concepeam ca tatal meu poate iubi alta femeie decat mama mea, doar are doi copii cu ea si ii leaga multe.
Si eu cred ca daca as locui cu el ar fi mai rau, pentru ca desi ma comport ca un mielusel cu el, eu sunt o "berbeaca" incapatanata si trebuie sa fie ca mine mereu.
Eu cred ca tatal tau te iubeste si chiar daca ii sare tandara uneori, cu siguranta ii pare rau dupa.
Stii cum e, e mai greu sa ii schimbi pe ceilalti, asa ca ce ar fi sa incepi cu tine? Fii bland si umil, cel putin cand esti acasa... Capul plecat sabia nu-l taie! Fii tare! Succes!

| cosmina05 a răspuns:

Eu nu stau cu tatal meu dar il urasc pentru ca m-a parasit complet.parerea mea este ca ar trebui sa gasesti o modalitate sa pleci de la el.mama ta ar putea sa te ia langa ea.doar informeaza-te despre asta.mergi la judecatorie si intreaba.nu are rost sa stai sa suporti ceea ce iti face tatal tau.traumele si golurile iti vor ramane in suflet.la mine s-a intamplat acum 5 ani. poti merge sa vorbesti cu psihologul scolii.eu merg si ma simt foarte bine dupa sedinta si ceva timp dupa.chiar imi face bine asta

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Actioneaza indiferent fata de el si o sa ai mai mult de castigat decat crezi, nu te merita ca fiu si tu sti asta, in loc sa plangi zambeste, daca esti indiferent se va bate cu morile de vant.

| alexa88 a răspuns:

Gandeste-te ca la un moment dat tatal tau nu va mai fi langa tine... ce dor o sa-ti fie de el!

| UninspiredName explică:

Pentru "crinu"...bai asta nu mai imi spune mie ce sunt pentru ca iti spun eu, nu am note mai mici de 7-8 si nu am intarziat niciodata fara sa anunt sau mai mult de 10 min. poate nu mai faci acuzatii aiurea te rog, poti sa faci mari greseli crede'ma.

| PufuletiMov a răspuns:

Declara asta la protectia copiilor sau ceva de genu sau de ce nu la politie.
spune-le povestea ta (tatal tau te chinuie te bate iti vorbeste vulgar, te va afecta asta cand vei fi mai mare.) Du-te la politie si spune tot

| AmelieIdk a răspuns:

Vorbeste deschis si calm cu tatal tau. Roaga-l frumos sa te lase sa ii explici ce te deranjeaza si sa te asculte. Conteaza foarte mult tonul pe care ii vorbesti. Daca tu vrei sa stai cu bunicii, spune-i asta si explica-i motivul (gen: Nu m-am acomodat cu noua ta sotie...). Poate o sa inteleaga. Merita incercat. Si fiind tatal tau, iti vrea numai binele! Asa ca nu strica daca aduci argumente legate si de viata ta sociala, activitatea scolara...(Ca nu te simti in largul tau alaturi de noua lui sotie si nu te poti concentra pe studii.) Te descurci tu! Doar ai grija cum ii spui ca sa ii ajunga direct la suflet si sa il convingi! (stiu ca asta se poate numi si manipulare intr-un fel. dar poate da roadebig grin) Succes!

| AmelieIdk a răspuns:

Zumbalaaarebeca, nu sunt sigura de raspunsul la intrebarea ta, insa cred ca este nevoie sa obtii cetatenia in tara respectiva (adica sa locuiesti acolo minim 3 ani dupa care sa dai acel test) si abia apoi iti poti muta si familia.

| AnnA_9354 a răspuns:

La faza asta semeni cu mine
Taicameo ma face curva ca ma machez cu creion de ochi si rimel si ma bate din orice. Am stat asa 2 ani si intr. o zi m. a vazut in tricou si a vazut ca eram taiata pe maini, a realizat ca sunt emotiva si incerc sa imi curm suferinta interioara cu cea exterioara si a zis ca ma face elsa imi revin happy iti dai seama ce a urmat.
NU ai ce face, vei trece peste perioada asta pentru ca tatii simt cand o fata ajunge la adolescenta si simt ca urmeaza sa umble cu diferiti tipi ma dubiosi si le e frica sa nu o ia pe cai gresite, adica uitatae ce au ajuns copii in ziua de azi. Incearca sa ii dai de inteles ca nu esti cum crede.
Mie mi. a fost usor pentru ca sunt o persoana care nu prea are prieteni si sta numai in casa...
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna BG! Tatii exista pentru ca Dumnezeu asa a considerat ca ajutorul unui barbat este o femeie dar si invers, al unei femei, barbatul.Incearca sa te pui in locul lui nici nu iti poti imagina ce poveri interioare poate avea o persoana in decursul unei vieti.Nici eu nu sunt intr-o situatie prea buna cu tatal meu dar nu ti-am raspuns ca sa ma plang ci sa iti dau un sfat, o parere.Nu stiu daca crezi ca Dumnezeu ne-a dat parintii potriviti dar chiar este asa. Poate trebuie sa primesti aceste invataturi ca pe parcursul vietii sa stii ce alegeri sa faci, sa fii tu la randul tau un parinte mai bun. Daca el nu este intelept fii tu intelept, daca nu este rabdator fii tu rabdator.Incearca sa-i vorbesti in felul opus in care iti vorbeste el.Cu totii folosim asa des un cuvant urat, o injuratura si asa rar facem o apreciere sau incurajam. Da-i tu o lectie tatalui tau si fa-l sa-si dea seama ca si tu ai un suflet, ai probleme.Curaj! merita sa incerci doar nu ai nimic de pierdut! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vrei asta fiindca ai alternativa fatuca. daca nu ai avea decat pe tatal tau ai tace malc, l-ai asculta l-ai ajuta, si l-ai intelege nu l-ai ura.acuma il urasti, si stim cu totii de ce.nici nu e cazul sa ne spui.ai spus ce aveai de spus dar doar ce trebuie sa stim noi.nu ne-ai spus si ce nu trebuie sa stim, despre tine.despre cat de cuminte si ascultatoare esti.despre cat de devreme vii in casa, despre notele tale. ia uimeste-ne, si daca o faci noi toti vom vorbi cu dansul.

| imthefkinguseroftpu a răspuns (pentru anonim_4396):

E multi prosti pe lumilii astea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate inguselule.e multi prosti.dar noi nu santem.

| Kitty_7640 a răspuns:

Incerca sa treci peste chiar daca iti este greu, te inteelg perfect.si eu am un frate mult mai mare care are probleme cu tata, care tot asa dadea in el dar cu timpu tata a inceput sa isi dea seama ca greseste si i-a parut foarte rau! Sper ca tata'l tau sa isi dea seama ce greseala imensa face.happy!