| chioscuta a întrebat:

De ce imi tot spun diferiti oameni ca fara bacalaureat si facultate nu fac nimic, ca fara astea 2 sunt prost vazut in societate, si asa mai departe. Oare chiar nu imi voi gasi un loc de munca stabil? Momentan am loc de munca.

12 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu cred ca iti va spune asta cineva tanar, cineva nascut dupa 90.
Sfaturi de genu primesti de la parinti, bunci etc.
Ei au trait alte vremuri unde chiar erai respectat si rasplatit pe masura daca aveai facultate.
Multi dintre cei care dau sfaturi de genu au facut acelasi lucru in viata si nu au ajuns prea departe.
Nu te mai lua dupa altii, fa ce te taie capu si ce vrei.
Daca nu esti prost, iti va fi bine, crede-ma!

| chioscuta explică (pentru ROB3RT89):

Ai sa razi, dar mi-a spus asta un baiat de 18 ani, eu avand 19 ani, dar el a luat bacul, iar mie imi trebuia un 5, 20 la matematica sa imi iasa media 6, si eu am luat 5.00.Imi venea sa imi dau singur cu o caramida in cap cand am auzit pana si de la el astfel de vorbe.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru chioscuta):

Baiatul ala de care vorbesti are creierul spalat de altii!
Vezi daca mai are acelasi perceptii si peste 10 ani...

| RAY a răspuns:

Pentru ca generatia noua, considera cu daca au facultate numai trebuie sa munceasca, o generatie puturoasa, lenesa care vor masina, vila, femei, bautura si atat, daca esti harnic nu ai nevoie de bac si asa vei fugi din Romania

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara facultate, daca te duce capul, poti face multe insa fara diploma de bac nu te angajeaza mai nimeni.

| mihai69 a răspuns:

Oricine poate avea un job sau chiar un venit stabil fără un serviciu în sensul standard al cuvântului.
Nu o diplomă îți conferă statutul de om priceput și talentat la un anume lucru.

| minrest a răspuns:

O sa iti gasesti ceva care nu cere o calificare prea mare, desigur, si odata ce oricine va putea face munca ta, nici prea stabil nu va fi locul de munca. Daca asta iti e nivelul, nu ai de ce sa te plangi.

| BuLaNNNeL a răspuns:

rolling on the floor vezi pe SOV- sorin ovidiu vîntu, in 2008 statea pe 800 milioane euro. Omul e un geniu, nu in sensul bun, dar e un geniu. Un geniu al raului happy. Daca te duce capul faci bani si cu 4 clase cat altii cu 5 facultati. Romania geme de ingineri cu diplome, economisti care lucreaza prin fabrici cot la cot cu necalificati. Deschide bine ochii, nu te lasa influentat, vezi ce-ti place, fa ce-ti place. Daca te duce capul poti orice, daca esti prost ajungi boschetar si cu titlul de doctor happy.

| Ironwin a răspuns:

1200 de euro in Spania sunt ca 2500 de lei in Romania, acesti bani ii castigi usor si fara bac sau facultate in orice tara. Problema este daca asta vrei? Adica sa te plafonezi toata viata la un salariu la limita decentei sau vrei mai mult. Subscriu la cele spuse ded DennisW : "La fiecare din cei care reusesc fara scoala, sunt altii 100000 care mor de foame." Un loc de munca stabil o sa gasesti aproape sigur, dar asta nu inseamna ca o sa fii multumit toata viata cu acel loc de munca. Citeste printre randuri, filtreaza informatiile, gandeste, uite de exemplu colegul Hyperion01 a luat bacul la 40 de ani, dupa care spune ca nu il ajuta prea mult in viata, totusi intrebarea este : De ce a dat pentru bac daca stia ca nu o sa il ajute? E viata ta, faci ce vrei cu ea, dar esti la varsa la care este importatnt sa investesti in educatia ta, restul sunt discutii.

| cezar003 a răspuns:

Frate,eu am 40 ani si am luat bacul anul trecut, anul asta tot 10 milioane/luna primesc.eu mi-am refacut o viata in exteriorul acestei tari unde nu conteaza cate clase ai ci doar ce sti sa faci
acum sunt intretinator de hotel in Barcelona, trece luna/intra 1200 E si sunt multumit.Nici un catalan nu m-a intrebat vreodata cate clase am

| DennisW a răspuns:

Poti sa faci ceva in viata si fara ele, dar nu te lua dupa ce vezi la TV. La fiecare din cei care reusesc fara scoala, sunt altii 100000 care mor de foame.
Facultatea, haide, treaca, dar BAC-ul te doare daca il ai? Chiar daca faci ceva care nu cere sa ai.

| Saske96 a răspuns:

Fara facultate sau bac poti sa fi fermier fara nici o problema