| Ioana06i a întrebat:

De ce în ziua de azi este "imposibil" să îți găsești un partener care să te iubească cu adevărat și chiar să fie și unul potrivit? (Fie că este bărbat, fie că este femeie)?

De ce sunt și oameni care rămân singuri toată viața lor?

Credeți că ei aleg asta sau nu au ei norocul de a se cupla cu cineva?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te contrazic!
In ziua de azi este destul de usor sa-ti gasesti o persoana care sa te iubeasca, daca stii ce cauti si mai ales unde cauti.

Norocul ti-l faci singur, nu astepti sa-ti pice ceva in gura, sau te inchizi in casasi te plangi dupa aceea ca nu te cauta nimenis i esti singura.

Oamenii care raman singuri toata viata sunt oamenii care prefera sa ramana singuri, fiind doar alegerea lor proprie si personala.

| NLS a răspuns:

Posibil sa fie cate putin din toate.
Depinde de valori, nivelul de educatie, asteptari si pretentii, implicarea negativa a familiei, dezamagiri din trecut (de obicei lasa urme adanci in suflet, si devii mult mai atent cui te deschizi, chiar daca aparent esti ok), etc.

As zice ca nu e neaparat o alegere in sine sa ramai singur, cat un rezultat al alegerilor pe care le faci in viata.
Insa dragostea/fericirea apare cand te astepti mai putin, si chiar daca nu va fi ceva "pana la adanci batraneti", iti poate da peste cap intreaga viata, la modul frumos, sau mai putin frumos. Depinde doar de noroc si de cum stii sa descoperi adevaratul caracter al persoanei (chestie nu mereu posibila).

Cel mai intelept e sa nu iti faci planuri si sa nu iti faci un tel din a-ti gasi jumatatea.
Daca e sa apara, va aparea din senin, trebuie doar sa o recunosti.

| ioana748 a răspuns:

Bineînțeles ca este chestiune de sansa in a gasi pe cineva compatibil pe termen lung.
Insa fericirea nu ar trebui sa fie niciodată in mainile nimanui, fericirea nu vine din exterior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare! Pentru că oamenii au foarte multe minusuri indiferent cât ne-a băgat cultura în față, istoria și tot ceea ce am moștenit, cum că noi suntem centrul universului.

Din păcate lumea în care trăiam nu se îndreaptă spre evoluție chiar daca am evoluat din foarte multe puncte de vedere.

Suntem din ce în ce mai dezumanizați și lipsiți de empatie, mai izolați, mai depresivi, mai complicații într-un mod absolut ironic pentru că suntem în goana după o viață cât mai simplă, noi nu facem altceva decât să complicăm lucrurile și mai tare.

Suprapopularea planetei este o reală problemă pentru că niciodată în istoria noastră nu am fost așa de mulți oameni, tehnologia la fel și multe astfel de exemple.

Eu îți recomand să urmărești episodul lui Cătălin Moise despre biologia comportamentului uman, carte scrisă de Sapolsky.

Da, e vorba despre noroc, încă de la început e vorba de asta, din milioane de spermatozoizi doar unul singur fecundează ovulul, mai apoi e vorba de norocul pe care îl ai cu cultura în care te naști, țara, continentul și până la orașul, cartierul, familia, cum vei fi crescut, ce exemple vei avea în jur, ce mediu și așa mai departe.

Deci da, e o situație complexă și a devenit un adevărat privilegiu să poți avea o relație sănătoasă în care crești, educația e cheia atunci când vrem să înțelegem mult mai clar mediul înconjurător, cat și pe noi înșine sau pe ceilalți.

Succes

| Anonimul151 a răspuns:

Este cam imposibil din cauză că oamenii devin din ce în ce mai răi, mai "reci" unul cu altul.

Există și oameni buni, dar mai rar. Din păcate, sunt extrem de mulți oameni care se dau că îl iubesc pe celălalt ( fie bărbat sau femeie ). Dar de fapt nu e așa, și se întâmplă că ori il/o înșelată cu cineva. Și multe alte lucruri de acestea.

Mulți aleg sa rămână singuri din aceste motive. Pentru că, la sfârșit dacă se întâmplă ceva, unul va suferi, iar celalalt va continua să facă să sufere și alte persoane. Iar lucrul asta, să faci pe cineva să sufere din dragoste e un lucru foarte rău, și mulți chiar fac gesturi necugetate din astfel de motive, din păcate.

Dar, e și posibil să găsești pe cineva cu care să te înțelegi. E mai greu, într-adevăr, dar decât sa ai diferite probleme mai bine să aștepți momentul potrivit. Sau, dacă simți că trebuie să ramai singur, la fel asta trebuie sa faci.

Decât cu astfel de probleme, suferință, într un fel e mai bine singur.

| TudorDD a răspuns:

În cazul tău, pentru că nu ne-am întâlnit mai înainte. Dragoș, încântat!

| TudorDD a răspuns:

Glumesc. Probabil pentru că nu mai interactionam asa mult. Pentru ca oamenii s-au obisnuit sa traiasca singuri. Pentru ca nu multi doresc "sa se lege la cap". Pentru ca cei din vremurile noastre au trecut prin multe experiențe mai putin placute. Nu ca pe vremuri, cand pe ala il gaseai, cu ala ramaneai. Ducem un bagaj dupa noi greu incarcat. Vrem mult si ieftin. Avem orgoliile prea mari. "Are balta peste". Gasesti o mie de motive. Ba am intalnit si fete care nu aveau suficienta incredere in sine pentru o relatie.

| abcdefg100 a răspuns:

Social media. In momentul in care dand scroll pe internet vezi o mie de persoane pe zi care arata foarte bine e mult mai dificil sa te multumesti. Ai un partener sau o partenera langa tine, dar stii ca exista optiuni mai bune, optiuni pe care le observi constant. Daca te poti controla poti mentine relatia, doar ca putini pot, iar pe langa asta te minti pe tine insuti iar in eventualitate ajungi intr-o casnicie in care va urati unul pe altul. Asta se intampla in 90% din cazuri. Casniciile fericite sunt minoritatea.

Apoi sunt oameni ca mine care inteleg ce si de ce se intampla si de aia aleg sa ramana singuri. Oamenii nu sunt conceputi sa fie monogami, dar asta e alta discutie.
Bineinteles ca sunt si ghinionisti pe care ori nu-i vrea nimeni, ori care dau numai de persoane naspa.

Unii prefera sa ramana singuri o viata, dar sunt mai putini. Majoritatea 'singuraticilor' pana la urma intemeiesc o familie.

| Callmeifuneedme a răspuns:

Părerea mea este ca acum o parte cauta mai mult pentru ca vede la alții unele lucruri pe care ei nu le au și de aceea vor și ei dar nu isi pot da seama ca nu poti sa ai tot iar o alta parte se plictisesc pentru ca au tot și vor ceva nou de exemplu vor din nou fluturi în stomac etc înțelegi tu