| bebitza a întrebat:

De ce majoritatea copiilor nu se prea inteleg cu parintii?
eu una simt ca orice metoda as incerca sa ma inteleg cu mama e in zadar

poate m-as inteleg cu ea daca nu as avea nicicand o parere de spus, doar sa o aprob mereu, sa ii dau in toate dreptate...in cazul in care are dreptate oricand recunosc asta in fata ei insa cand cred nu are incerc sa ii zic parerea cu calm insa mereu tipa la mine...nu stie sa isi zica parerile sau sa imi dea un sfat fara sa tipe

mi-as dori enorm sa pot sa ma inteleg cu ea la fel ca unele fete de varsta mea insa nu stiu ce sa mai fac sa fie bine...

nu pot sa ii dau dreptate in toate pentru ca vreau sa am si eu o parere, vreau sa avem discutii in care fiecare sa spuna ce gandeste ca sa putem ajunge la o intelegere...
oare majoritatea fetelor de 16-17 ani au aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

"Linutza" si fetele si baietii/adolescentii/ au probleme cu parintii, mai mult sau mai putin serioase, acesta este conflictul inevitabil dintre generatii. Exista si acum 100 de ani dar tinerii plecau capul si isi ascultau parintii, din mai multe motive desi in sinea lor aveau cu totul alta parere... din neam in neam s-au pastrat reminiscente din acest mod de comportare, parintii considera copii ca pe o proprietate, ca pe o mobila, o muti si acolo trebuie sa stea, asa am fost crescuta si eu, dar cand am fost la varsta ta mi-am jurat sa nu fiu la fel ca ei si am reusit, sa stii.
Toleranta - este cuvantul care trebuie sa-ti vina in minte cand se tipa la tine, toleranta trebuie sa fie si atitudinea ta fata de ei...nu iti spun sa taci, dar...Cu un asemenea comportament din partea parintilor ajungi sa-i minti cu nerusinare, pentru o banala intalnire cu un baiat si oricate constrangeri ar aplica tu tot ai sa gasesti o metoda de a-ti rezolva problema. Spun acestea pentru ca asa am facut eu la anii tai, iar acum urasc minciuna si fatarnicia, adevarul ma elibereaza...ma doare comportamentul acestor parinti, oare au uitat ca au fost tineri, ca au avut si ei aceleasi probleme, nu vor deloc sa-si aduca aminte de adolescenta? Am iubit si iubesc tineretea intruchipata in fete sau baieti, am avut mereu ce invata de la ei, la randul meu ma bucur nespus de respectul lor, tocmai pentru ca ii respect si eu. Aceste animozitati dintre tine si parinti vor trece odata cu anii, dupa 18 ani vei rade de ceea ce se imtampla acum, dar trebuie sa induri putin, incearca sa-ti spui parerile cu mult calm, sa fie fondate, da-le dreptate in primul rand parintilor, dar roaga-i sa asculte si parerea ta. Tipetele lor pot avea multe cauze lipsa banilor, probleme la serviciu, probleme acasa cu menajul si intretinerea locuintei, probleme de boala si tu nu le stii, oho sunt multe, da si tu dovada de mai multa intelegere, stiu ca este greu dar asta e.
Cu toata pledoaria asta negativa indreptata asupra parintilor eu iti spun sigur ca cei mai buni prieteni din lume sunt ei, parintii tai asa cu bune si rele, mai tarziu vei realiza ca sunt si ei buni la ceva.

9 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Draga mea incearca sa comunici mai mult. Te inteleg dar poate nici tu nu vrei sa fii niciodata de acord cu parerea ei. Stati de vb ca prietene si spuneti va parerile fiecare pe a ei si apoi incercati sa cadeti de acord. Sau recurgeti la ...azi cedez eu miine tu si poate reusiti dar nu cu tonul ridicat si nu numai parerea ta e cea mai bine succes

daniela
| daniela a răspuns:

Diferente de opinii si de mentalitate. Stii culmea e ca acum cand sunt si eu mama imi dau seama ca de multe ori rectionez ca mama mea atunci cand eu avem 16-18 ani si nu imi placea ce imi spunea sau ce facea. Ma apuca dracii pe mine dar stiu ca asa e mai bine pentru copilul meu. Grija fata de copil atunci cand esti mama este deosebita si simti nevoia de a-l proteja mereu deci orientarea se schimba si nimic nu mai e ca la 16-18 ani.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Parintii vor binele copiilor, insa cateodata exagereaza foarte mult happyToti aveam cateodata probleme.Ba cu mama, ba cu tata.In general mai mult cu mama. Ei au alte pareri, alte reguli.Pe vremea lor nu era ca acum.
Cea ce trebuie sa faci u este sa incerci cat de cat sa o intelegi si sa te apropii mai mult de ea.Crede-ma ca este tare bine ca o fata sa se considere cea mai buna prietena a mamei salewinkingAsa ca fa ce sp ea cu toate ca u ai alte pareri happy

| Delia a răspuns:

Spune-i si mamei tale roate lucrurile astea, ca doresti sa va intelegeti bine, ca doriti sa discutati fara a tipa, sunt sigura ca va dori si ea la fel.

| Bianca_4346 a răspuns:

Eu am 14 si nu trece zi fara sa ne certam. din orice motiv...totul incepe bine dar se termina cu o cearta zdravana si eu mooooooor de nervi

| cioko19 a răspuns:

Comunicarea este cheia.winking

| Yly a răspuns:

Sa iti spun sincer exact la fel e si la mine.am incercat f multe metode sa ma inteleg q ea...am mai cedat. dar nu am reusit.asta e. o sa mai incerc. poate candva.
Vorbeste cu ea despre asta sau intreaba-l p tatal tau .eu cred ca nimic nu e imposibil

| bugmafia a răspuns:

Sincer eu cred ca uni parintii au fost tinuti de scurt de parintii lor de pe vremea lui ceausila sacum vor sa tina si copii dp cum era pe vremea lor.normal e o diferenta de 2 generatii intre tinerii de azi si parintii lor.nu toti sunt la fel. depinde de cum au fost crescuti si de judecata lor.
ei au trait intr-un anumit regim si au fost educati intr-un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Diferența dintre generații!
Pa, pa.